Pamatujte si novou zkratku DVB-I. Internetová televize bude mít vlastní standard

1
Philips Ambilux
Ilustrační foto

V rámci DVB Projectu vzniká nová televizní norma. Vývojová skupina CM-I, kterou vedou lidé z Qualcommu a TP Visionu (výrobce monitorů a televizorů Philips a AOC), chystá standard nazvaný DVB-I.

„I“ označuje internet a doplní tak stávající DVB-T (terestrika, pozemní vysílání), DVB-C (kabelovka) a DVB-S (satelit). Nic konkrétního zatím nevíme. Norma přinese závazné specifikace, podle nichž se bude lineární televizní vysílání šířit přes internet. Internetové televize už existují, viz náš velký přehled českých IPTV, ale každá firma využívá různé způsoby přenosu, které nejsou vzájemně kompatibilní.

Sjednocení pod DVB-I by znamenalo, že vzniknou jednotná řešení pro vysílání i příjem televize. Jeden set-top box by tak mohl fungovat u různých operátorů, diváci by mohli současně předplácet i více sítí najednou. A co víc, rovnou se počítá s tím, že jako přijímače poslouží i mobily, tablety nebo počítače.

DVB-I by také sjednotilo, v jakých formátech a rozlišeních se bude vysílat a které nadstandardní služby budou v sítích fungovat. Může jít o další zvukové/titulkové stopy, EPG nebo HbbTV.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář