Hry od EA se vrátí na Steam. Má to ale velký háček

9

Píše se rok 2011 a EA vydává střílečku Battlefield 3 pouze na konzolích a ve vlastním PC obchodě Origin. Herní gigant k tomu dodal, že nesouhlasí s podmínkami, kterými Valve svazuje publikování her na Steamu, takže EA šlo vlastní cestou.

Jestli v tom hrály roli jen peníze (Steam si bere 30% provize), nebo i další záležitosti, to už se asi nedozvíme. „Škody“ ale byly napáchány a trh s digitální distribucí her se roztříštil. EA už od té doby na dominantním Steamu nevydalo žádnou velkou hru s výjimkou datadisků pro The Sims 3. Poslední přírůstek byl z října 2013.

EA se vrací na Steam

Jenže „co jsme si, to jsme si“, společnosti EA a Valve včera zakopaly válečnou sekeru a první uvedená se rozhodla opět vydávat hry i na Steamu. V předobjednávkách tam už má jednu z událostí podzimu – Star Wars Jedi: Fallen Order. Titul bude dostupný od 15. listopadu najednou na všech platformách.

Do konce roku se na Steamu objeví ještě The Sims 4 a Unravel 2. V příštím roce dorazí Fifa 20, Battlefield V nebo Apex Legends, vše s podporou meziplatformního multiplayeru. A co víc, na Steamu bude možné pořídit také předplatné EA Access.

Jsme nadšení, že skrz předplatné a skvělé hry propojíme komunity Steamu a Originu,“ uvádí šéf EA Andrew Wilson. „Je to skvělý den pro hráče. Z otevření komunit sobě navzájem budou těžit hráči i vývojáři po celém světě,“ dodává ředitel Valve Gabe Newell.

Má to háček

Partnerství ale nebude tak růžové, jak se zdá. Hry od EA sice půjde koupit i na Steamu, ale k hraní stejně bude potřeba nainstalovat klientskou aplikaci Origin. Platí to minimálně pro Jedi: Fallen Order, kde je instalace Originu a přihlášení se k účtu od EA podmínkou uvedenou v popisu hry. Bylo by však překvapením, kdyby to neplatilo i pro budoucí tituly.

Hry od EA koupené na Steamu budou ptořebovat Origin
Hry od EA koupené na Steamu budou ptořebovat Origin

Stejný model už praktikuje též Ubisoft. Má vlastní obchod a klientský program Uplay, ale zároveň hry prodává i na Steamu či Originu, přičemž hráči se bez Uplaye stejně neobejdou. Výhodami jsou propojení s přáteli na Steamu, přístup do diskuzních fór věňovaných hře, případně i plnění achievementů na Steamu. Fakticky ale hráč stejně potřebuje oba klienty a zakoupením v jiném obchodě akorát způsobí, že jeho oblíbené studio nedostane tolik peněz, jako kdyby zaplatil v původním obchodě.

TIP: Steam ustoupil a tvůrcům her nechá více peněz

Dnes už je prakticky pravidlem, že každý velký vydavatel má vlastní platformu pro prodej her na PC. Jen považte:

 • Steam (Valve): spuštění 12. 9. 2003
 • Origin (EA): 3. 6. 2011
 • Uplay (Ubisoft): 3. 7. 2012
 • Microsoft Store (Microsoft): 26. 10. 2012
 • Battle.net (Activision/Blizzard): 15. 8. 2013
 • GOG Galaxy (CD Projekt): 5. 12. 2014
 • Bethesda Launcher (Bethesda): 30. 4. 2016
 • Epic Games Store (Epic Games): 6. 12. 2018
 • Rockstar Launcher (Rockstar Games): 17. 9. 2019

Vadí vám, že hry na PC jsou roztříštěné v tolika obchodech?

Zdroj: EA

Hry od EA se vrátí na Steam. Má to ale velký háček
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 10 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Snad nikdo nečekal, že to nebude provázáno s Originem. To musel brát každý jako samozřejmost. Já celou tuto akci hodnotím pozitivně, a to i přesto, že Origin nemám a odmítám ho byť jen nainstalovat. Ke mně do PC nesmí. Už tak trpím víc než dost různých herních klientů. S nainstalováním uPlay jsem vyhlásil stop stav a to i za cenu, že bych plno her nikdy nehrál. I tak tedy „musím“ používat Steam, GoG, Battle.net, uPlay.

 2. Ja zase mam Steam, GOG, UPlay a Origin.

  Od Rockstaru jsem hral Max Payne 3, ale nasledne jsem Rockstar Social Club odinstaloval. Jinak ani pro hrani RDR2 skrz Steam by nemel byt Rockstar launcher potreba, ale potreba bude ten Rockstar Social Club, takze je to jedno.

  Ohledne nakupovani her, tak nejvic jich mam na Steamu, druhy GOG, treti Uplay a na Originu mam jen ty zdarma + ME3 + MEA + FIFA18. A momentalne uz planuji, ze budu kupovat hry jen na Steamu a na GOGu. Me totiz Uplay vytaci, jak je to strasne omezene, kdezto, kdyz si hru koupim pres Steam, tak sice se musi spustit i UPlay, ale statistiky mi pocita Steam, takze je to jasne vyhodnejsi to koupit na Steamu.

  • To zcela jistě ne. Jednak 30% neplatí pro velké AAA tituly, tam se dle obratu provize Steamu se snižuje na 25% a poté 20%, ale hlavně za tímhle dealem je určitě tvrdé vyjednávání a individuální provize stanovená globálně pro tituly od EA, kterou bych odhadl tak na 10-15%. Valve si dobře uvědomuje, že jeho pozice se značně oslabuje, že tu jsou velcí hráči, kteří tlačí své launchery a obchody, protože se nechtějí nechat obírat o 30% a že by se mohlo stát, že na Steamu zůstanou jen indie věci.

  • Pravděpodobně jim došlo, že 70% z něčeho (prodeje jejich her na Steamu) je stále více, než 100% z ničeho (zákazníci nekupující jejich hry přes Origin). Další faktorem je „sejde z očí sejde z mysli“. Naposledy jsem jim dal šanci s ME Andromeda a ani jsem to (na rozdíl od opakovaně hraných ME,ME2,ME3) nedohrál.

   Nakonec co jim v minulosti či dnes bránilo v uvádění her na Steamu za ceny vyšší (kompenzujíc tak marži Valve)?

 3. Problém uPlay her na Steamu je cena. V srpnu se mi povedlo koupit na oficiálním Ubi Storu pro naši zemi (žádné VPN atd.) The Division 2 za 24 € (60 € s 50 % slevou a další slevou 20 % za body). Za tuto cenu to nikdy nějakých 5 měsíců po vydání na Steamu nekoupím.

 4. Tak sa obmedzim asi len na GOG, ten aspon nevnucuje svoj bloatware ako podmienku k nainstalovaniu hry. Piratske verzie uz od dob Steamu nepouzivam, takze neviem, ci s nimi tiez treba mat prislusny bloatware producenta hry. Aj keby nie, tak tam je riziko, ze sa tam dostanu ine malwary, o ktorych ani neviem a to uz dnes radsej neriskujem.