Edge stále vydrží přehrávat video déle než Chrome nebo Firefox

Microsoft provedl nové srovnání výdrže zařízení, na němž internetový prohlížeč přehrává video. Do srovnání kromě svého prohlížeče Edge zahrnul Chrome a Firefox.

3
Microsoft Edge
Microsoft Edge
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

Ne, že by teď byl vhodný čas přecházet na Edge, který stejně bude brzy postavený na Chromiu a některé jeho negativní vlastnosti ho zatím drží mimo hledáček masového o publika. Pokud se ale prohlížeč z Windows 10 mohl někdy něčím chlubit, byla to šetrnost k hardwaru a z toho vyplývající nižší spotřeba zařízení, která se na zařízeních s akumulátorem dá vnímat jako delší výdrž.

V minulosti Microsoft provedl několik testů, z nichž Edge vyšel vítězně jako prohlížeč, jehož používání zajistí nejdelší výdrž zařízení na akumulátor. Přesněji řečeno Microsoft většinou srovnával, jak prohlížeče přehrávají video, viz starší články:

Zatímco v uvedených testech zpravidla dopadá nejhůře Firefox, s ohledem na velikost podílu používanosti byl předmětem srovnání vždycky primárně Chrome. Poslední srovnání mi připadalo manipulativní v souvislosti s tím, jak byly prezentovány výsledky. Ze srovnání pak postupně vypadla Opera a zdá se, že náskok Edge se oproti Chromu snižoval.

Edge nutně nenabízí nejkrásnější nový panel, nejrychlejší ale také není. Jen slibuje lepší výdrž
Edge nutně nenabízí nejkrásnější nový panel, nejrychlejší ale také není. Jen slibuje lepší výdrž

Čerstvé srovnání s Chromem a Firefoxem

Jak se řád věcí změnil? Aktuální test je opět zaměřený na přehrávání videa v celoobrazovkovém režimu, přičemž Edge přehrával o 24 % déle než Chrome (16:02:50 versus 12:53:41) a o 94 % déle než Firefox, jenž vydržel 8:16:20. Srovnání s Operou opět chybí. Test proběhl na Surface Booku a na Windows 10 build 17763, což je tedy čerstvá verze 1809. Metodiku si prohlédněte na Githubu.

Podle Microsoftu běželo video v prohlížeči skrze HTML5, což je dnes už standard, neznáme ale parametry přehrávaného videa. Jak jsem už naznačil, Edge si ovšem nakonec málokdo vybere za svůj hlavní prohlížeč – už jen slabý výkon spolehlivě otráví každého, byť např. na YouTubu za to může Google. Microsoft se nicméně postará o to, aby Chromium bylo k hardwaru šetrnější. Současně ovšem platí, že až Edge přejde na Chromium, jeho hlavní výhoda padne.

Edge stále vydrží přehrávat video déle než Chrome nebo Firefox
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 7 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Ano, potvrzuji. Nedávno jsem řešil přehrávání HBO Go na All-in-one s Cherry Trail a jediný, kdo to opravdu dával byl Edge – a to s prstem v nose (vytížení CPU okolo 30-50%, grafika do 10% = přehrával přes QuickSync). FF semtam cukal a chrchlal, vytížení CPU 100%, GPU okolo 40% (tj. přehrával s GPU akcelerací), Chromej byl mimo úplně – nepoužitelný.

    • Vzhledem k tomu, že přehrávání videa je běžnou náplní domácích uživatelů, se tedy máme po přechodu na Chromium na co těšit. 🙁 Doufám, že s tím v MS něco provedou, protože chromák je na slabším hardwaru opravdu nepoužitelný.

  2. Pokud jde o přehrávání HDR obsahu, videa v EDGE jsou barevně živější a reálnější než ve Firefoxu. Rozdíl je vidět na první pohled. Pro větší požitek z HDR proto doporučuji EGDE. Chrome jsem nezkoušel.