
Ne, že by teď byl vhodný čas přecházet na Edge, který stejně bude brzy postavený na Chromiu a některé jeho negativní vlastnosti ho zatím drží mimo hledáček masového o publika. Pokud se ale prohlížeč z Windows 10 mohl někdy něčím chlubit, byla to šetrnost k hardwaru a z toho vyplývající nižší spotřeba zařízení, která se na zařízeních s akumulátorem dá vnímat jako delší výdrž.
V minulosti Microsoft provedl několik testů, z nichž Edge vyšel vítězně jako prohlížeč, jehož používání zajistí nejdelší výdrž zařízení na akumulátor. Přesněji řečeno Microsoft většinou srovnával, jak prohlížeče přehrávají video, viz starší články:
- červen 2016: Edge bude úspornější než Opera s úsporným režimem, komfort přitom nenaruší,
- září 2016: Microsoft opět porovnal prohlížeče. Edge je nejúspornější, Chrome překonal Operu,
- duben 2017: Microsoft otestoval prohlížeče. Edge spotřebuje o 31 % méně energie než Chrome,
- květen 2018: Edge je pořád jednička v oblasti výdrže, tvrdí manipulativně Microsoft.
Zatímco v uvedených testech zpravidla dopadá nejhůře Firefox, s ohledem na velikost podílu používanosti byl předmětem srovnání vždycky primárně Chrome. Poslední srovnání mi připadalo manipulativní v souvislosti s tím, jak byly prezentovány výsledky. Ze srovnání pak postupně vypadla Opera a zdá se, že náskok Edge se oproti Chromu snižoval.

Čerstvé srovnání s Chromem a Firefoxem
Jak se řád věcí změnil? Aktuální test je opět zaměřený na přehrávání videa v celoobrazovkovém režimu, přičemž Edge přehrával o 24 % déle než Chrome (16:02:50 versus 12:53:41) a o 94 % déle než Firefox, jenž vydržel 8:16:20. Srovnání s Operou opět chybí. Test proběhl na Surface Booku a na Windows 10 build 17763, což je tedy čerstvá verze 1809. Metodiku si prohlédněte na Githubu.
Podle Microsoftu běželo video v prohlížeči skrze HTML5, což je dnes už standard, neznáme ale parametry přehrávaného videa. Jak jsem už naznačil, Edge si ovšem nakonec málokdo vybere za svůj hlavní prohlížeč – už jen slabý výkon spolehlivě otráví každého, byť např. na YouTubu za to může Google. Microsoft se nicméně postará o to, aby Chromium bylo k hardwaru šetrnější. Současně ovšem platí, že až Edge přejde na Chromium, jeho hlavní výhoda padne.
Ano, potvrzuji. Nedávno jsem řešil přehrávání HBO Go na All-in-one s Cherry Trail a jediný, kdo to opravdu dával byl Edge – a to s prstem v nose (vytížení CPU okolo 30-50%, grafika do 10% = přehrával přes QuickSync). FF semtam cukal a chrchlal, vytížení CPU 100%, GPU okolo 40% (tj. přehrával s GPU akcelerací), Chromej byl mimo úplně – nepoužitelný.
Vzhledem k tomu, že přehrávání videa je běžnou náplní domácích uživatelů, se tedy máme po přechodu na Chromium na co těšit. 🙁 Doufám, že s tím v MS něco provedou, protože chromák je na slabším hardwaru opravdu nepoužitelný.
Pokud jde o přehrávání HDR obsahu, videa v EDGE jsou barevně živější a reálnější než ve Firefoxu. Rozdíl je vidět na první pohled. Pro větší požitek z HDR proto doporučuji EGDE. Chrome jsem nezkoušel.