Epic Games jde také proti Steamu a zakládá vlastní herní obchod

18
Fortnite
Fortnite
-
Zdroj: Epic Games

Pár dní poté, co Steam oznámil, že si sníží provize a nechá více peněz vydavatelům či studiím, aby mu nepláchli jinde, přichází razantní odpověď od Epic Games. Společnost stojící za sériemi Unreal (Tournament), Gear of War nebo Infinity Blade spustí vlastní herní obchod. Zatím jej známe jen jako Epic Games Store, dorazí příští rok na Windows, macOS, ale prý také Android a další otevřené platformy.

Coby vývojáři jsme sami chtěli dvě věcí: obchod se férovou ekonomikou a přímý vztah s hráči. A slyšeli jsme, že mnoho z vás to chce také,“ uvádí Epic v tiskové zprávě.

Vývojáři budou moci přímo oslovovat uživatele, kteří si koupili jejich hry, a to skrz obchod, nebo e-mail (pokud jim ho hráči poskytnou). Obchod bude také těsně svázán s youtubery, twitcher, bloggery a jinými vlivnými osobnosti, kteří doporučují hry fanouškům. Za to budou dostávat také část provizí.

Tvůrci her budou mít pod kontrolou celou produktovou stránku. Neobjeví se na ní žádná reklama, související hry jiných studií a ve výsledcích vyhledávání nebudou sponzorované výsledky.

Provize v Epic Games Storu
Provize v Epic Games Storu

Tím hlavním argumentem ale budou nižší provize. V branži obecně platí, že 30 % tržeb si nechá provozovatel obchod, 70 % jde tvůrcům obsahu. Steam teď sleví a úspěšným vydavatelům (s tržbami nad 50 milionů dolarů) nechá 20 %. Epic Games si ovšem zaúčtuje jen 12 %, takže zbylých 88 % zůstane vydavatelům.

TIP: Grafika k nerozeznání od reality se blíží. Mrkněte na nový Unreal Engine

O peníze jde až na prvním místě, takže to může znamenat odliv vlivných tvůrců ze Steamu (Uplaye, Originu, Battle.netu, Microsoft Storu…). Epic Games Store má i další bonus. Pokud tvůrci hru vyvíjejí v Unreal Enginu, Epic už po nich nebude chtít obvyklých 5 % tržeb. Místo 65 % jako na Steamu jim zůstane 88 %. Obchod ale bude přijít i hry s jinými enginy, jen tam už si tvůrci musí licence platit zvlášť.

Bližší informace firma sdělí ve čtvrtek na The Game Awards. Epic Games už letos naznačovali, že politika 70:30 jim není po chuti. To když vyšel veleúspěšný Fortnite na Androidu. Hráči musí titul instalovat bokem mimo Play Store. Veškeré nákupy a mikrotransakce, na kterých Epic denně utrží miliony dolarů, zůstanou jen v jeho kapse.

Epic Games jde také proti Steamu a zakládá vlastní herní obchod
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72.97%) 37 hlasů

18 KOMENTÁŘE

  • Nejlíp to má v tomhle směru gog, kde galaxy je v podstatě volitelná položka, ovšem souhlasím s tím že konfigurovat a neustále updatovat několik služeb začíná být dost opruz, (Za sebe mám 80% steam, 10%uplay(přes steam), 5%gog (ale nově už preferuji nákupy zde a battle.net, na storu jen minecraft a něco co ani nvím co dávali zadarmo)

  • Epic Games Launcher už je tu nějakou dobu, takže fakticky se nic nekomplikuje, zřejmě tam jen přibudou další hry.
   Fakticky to ukazuje, že pozice jedničky v digitální distribuci her na PC nemusí být navždy Steam od Valve. Zda 12% provize postačí na dostatečný vývoj a údržbu obchodu ukáže až čas.

 1. No jó no. Také z toho nejsem nadšen, ale zase konkurence je třeba, viz nedávná reakce Steamu. Bohužel stavu jako v normálních obchodech, kde „všechny“ obchody většinou mají „všechny“ položky a liší se nabízenými službami, se asi nedočkáme.

 2. Navíc si myslím že marže ze Steamu u velkých hráčů jsou sporné, všichni v mém okolí (a co už mají čas si počkat rok i 2 na nějakou hru, tuplovaně v dnešní přetlakové době dobrých titulů) čekají na slevové akce, s kamarádem už pod 8-10 Euro většinou už nic nekoupíme, výjimečně (všechna dlc a podobné) se překonám a dám i 10-20 Euro.
  Někdo mě může nazvat židem, ale přišel jsem na to že tak 45% her jsem hrál minimálně nebo vůbec, bundly a podobné a pokud si koupím něco rok staré, je to většinou odBugované a stojí to polovinu.

  Pokud na vlastním shopu prodají i v menším počtu ve výsledku možná vydělají více.

 3. Steam, GOG, UPlay, Origin, Battle.net, Discord, Microsoft Store, Epic Store, kdo dalsi?

  Osobne je mi to k smichu, her je dneska jednoznacne vic nez kolik jsem schopen uhrat, takze za me jasny nezajem. Mam GOG, Steam a UPlay, staci to. Nic dalsiho nepotrebuju a proste hry, ktere na tehlech platformach nebudou, ja nebudu kupovat a hrat, je to jednoduche.

  Navic Galaxy od GOGu je jednoznacne nejpovedenejsi klient, Steam ma zase vyhodu nejvetsich slev. UPlay zadna vyhra neni, ale kdysi jsem na to pristoupil kvuli AC, tak je toleruju.

 4. Směju se a chčiju na lidi co se chlubí kolik her mají na steamu. Mají prd. Hru vlastníte pokud máte doma placku v krabici s kódem. Pokud steam zavře krám, tak lidi nemají nic. Žádnou hru.
  Domnívám se, že chlapci ze steamu zpyšnili, ono ze začátku, byli jednak asi jedinní a vezli se na vlně Half-Life – Counter-strike, to byli hlavní tituly, které ten obchod táhli. Jakmile skončili u dvojky a portalu tak i jejich obchod jde do kopru. I když nabízejí skoro všechno, ztrácejí tah, protože ostatní firmy přetahují lidi k sobě. VAC secure servery, které neBANují cheatující hráče, hovoří za vše, na prvním místě je platicí hráč a tomu přece nebudeme dávat BAN. Každej Vám řekne, proč proboha neudělali Half-Life 3 kterýho by mohli líznout portalem. To byla skvělá hra. Ano byla skvělá hra když jsem do portalu nasypal half life mapu. Nemohl jsem vojáky zabít, nebylo čím, ale bylo úžasné pozorovat, jak po vás vojácí kombine jdou a když jste prošli portálem na střechu baráku a zmizeli jste jim, tak byli v prdeli a uklidnili se a prostě vás ztratili a najednou jste se jim ocitli v zádech. Ale oni řekli NE, černocha na konci zabili, konec nechali otevřenej a nic. Takže jim to patří. Za pár let bude steam v propadlišti dějin. Už přidali i porno klikací adventury…. směr kanalizace kterým se steam vydal je jasnej.