Hvězda eSportu Jian Zihao odchází ve 23 letech do důchodu. Životní styl mu podlomil zdraví

17

Jeden z nejznámějších profesionálních hráčů počítačových her odchází do důchodu. Číňan Jian Zihao dovedl svůj tým k několika vítězným turnajům ve hře League of Legends a stal se i tváří firmy Nike. Nyní kvůli zdraví oznámil konec.

Jian Zihao s přezdívkou Uzi má 23 let a je zřejmě nejznámějším hráčem v Číně. Životní styl mu ale způsobil spíše komplikace a odchod „do důchodu“ oznámil kvůli diagnóze cukrovky druhého stupně. Ta je důsledkem obezity, stresu, špatné stravy a ponocování. Jinými slovy jeho stylu hraní her.

Jian Zihao strávil hraním League of Legends 8 let (hra samotná je na trhu 11 let) a už v patnácti dovedl svůj tým až do světového finále. Konec kariéry zvažoval už v osmnácti letech kvůli bolestem v rameni. Braní léků na tyto obtíže podle jeho slov zase zhoršují jeho psychický stav.

Podle lékařů jeho stav odpovídá věku 40 až 50 let

Předseda České asociace esportu Lukáš Pleskot na MČR v počítačových hrách mluvil o tom, že vedle esportu je důležitý i životní styl a fyzický sport. Ne být (s nadsázkou) zavřený v pokoji u počítače šestnáct hodin denně, jíst čokoládu a čůrat do lahve.

Hrajete počítačové hry?

Průměrný věk zakončení kariéry hráče počítačových her je 25 let, kdy se začínají zpomalovat reflexy. Poté ale není třeba začít chodit „hákovat“, kromě dostatku vydělaných peněz (platí spíše pro zahraniční hráče) lze dělat trenéra či herní turnaje komentovat.

zdroj: abacusnews

Hvězda eSportu Jian Zihao odchází ve 23 letech do důchodu. Životní styl mu podlomil zdraví
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.43%) 14 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. Nevím, jestli bych hraní her zrovna označoval jako sport. Sport je alespoň pro mě vždycky hlavně o pohybu a fyzických výkonech. Jediný, co má teda toto společného se sportem je vzájemné soupeření, ale to by v tom případě pak každá soutěž musela být označena jako sport.

 2. Můžeme se dohadovat, zdali eSport je sport… pravdou ale je, že aby to ti „eSportovci“ vydrželi dělat a nedopadli jako Uzi, tak si musí udržovat fyzickou kondici. Protože jinak je prostě budou bolet ramena, zápěstí, krční páteř, bederní páteř,… no ostatně myslím, že to zná (nebo do několika let pozná) každý, kdo se živí profesionálním sezením u počítače, a nemusí to být nutně hraní her.

 3. Pařit ano, klidně skoro celý den. Jenom je třeba u toho dělat taky fyzický sport. Běhat, gym, TRX, cokoliv, kde se tělo hýbe.
  Když to dělal na profi úrovni, divím se, že nemá osobního trenéra, fyzioterapeuta a podobně.
  Nejde jen pařit a u toho chlastat colu.

   • Profi zlatokopka se taky musí udržovat ve formě (plastiky, make-up, fitko, …) aby bylo „na co koukat“. Na 100+kg ženskou v hadrech od vietnamců není žádný milionář zvědavý 😉

    Taky bych od top hráče očekával, že minimálně hodinu denně nějakému protažení, nebo nějaké formě cvičení věnuje + základní jídelníček. Ale na tyhle věci člověk bohužel přijde většinou později a on si stihl tělo zničit až moc rychle.