Cesta k rychlejšímu 5G je uvolněna. EU velí k harmonizaci pásma 26 GHz

0

Evropská komise tento týden přijala rozhodnutí o harmonizaci rádiového pásma 26 GHz. Členské státy teď musí dané spektrum připravit do konce roku 2020. Harmonizace zajistí takové podmínky, aby komunikace v pásmu nerušila jiné typy přenosů (satelity, radary…) a aby země unie používaly jednotné parametry sítí.

Pásmo 26 GHz pokrývá frekvence v rozsahu 24,25 až 27,5 GHz,, vůbec poprvé se tak v běžných mobilních sítích využijí tzv. milimetrové vlny. Výhoda pásma je jeho šířka, která umožní vznik několika nezávislých sítí s rychlostmi přes 1 Gb/s. Nevýhodou pak krátký dosah, který si vyžádá hustou síť vysílačů. Proto se s pásmech 26 GHz počítá zejména pro fixní (FWA) připojení k internetu, nikoliv v mobilech. Pro ty již Komise nechala harmonizovat pásma 700 MHz a 3,6 GHz (3400 až 3800 MHz).

TIP: První 5G sítě jsou tady

Komise počítá s technologickou neutralitou spektra, v komerčním provozu se ale bude pravděpodobně využívat hlavně pro 5G. Potřebné 5G modemy pro 26GHz sítě už vyrábí Qualcomm, Samsung i Huawei. Letos naostro odstartovaly první 5G v USA, Koreji nebo Švýcarsku.

Zdroj: EU

Cesta k rychlejšímu 5G je uvolněna. EU velí k harmonizaci pásma 26 GHz
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů