Experti z CERNu spustili bezplatnou VPN. Je prý zcela bezpečná

0
ProtonVPN
ProtonVPN

Pamatujete na projekt ProtonMail? Výzkumníci z CERNu chtěli vytvořit nejbezpečnější e-mailovou službu na světě. Veškeré zprávy jsou v ní šifrované, provozovatelé k nim nemají přístup a díky zázemí ve Švýcarsku se ani nemusejí zodpovídat regulacím EU nebo USA. Titíž lidé v posledním roce připravovali ProtonVPN. Funkčnost několik měsíců ověřovalo 10 000 betatesterů, teď služba ve finální verzi míří mezi lidi.

ProtonVPN je dostupná ve čtyřech tarifech. K dispozici je i bezplatná verze, která má servery ve třech zemích, lze ji používat jen na jednom zařízení současně a má navíc omezenou rychlost. (Momentálně se kvůli velkému zájmu nedá k bezplatné verzi registrovat.) Placené verze stojí od 4 do 24 dolarů měsíčně, přinášejí vysokou rychlost, možnost souběžného připojení více zařízení, desítky serverů, možnost využití Toru a v nejvyšším tarifu je v ceně i ProtonMail Visionary, který nabízí 20GB šifrovanou schránku pro 50 adres a 10 vlastních domén.

Služba má aktuálně 112 serverů ve 14 zemích, kapacita je 155 Gb/s. ProtonVPN je také založen ve Švýcarsku mimo dohled EU a USA. Provozovatelé neukládají logy, nesledují aktivitu uživatelů ani žádná data nepředávají třetím stranám.

Služba využívá ověřených VPN protokolů OpenVPN a IKEv2, nepodporuje tak například populární PPTP nebo L2TP/IPSec. ProtonVPN chrání i DNS a aplikace pro mobily i desktopy obsahují kill switch, který deaktivuje veškerou komunikaci, pokud se spojení s ProtonVPN přeruší. Vyšší placené účty navíc obsahují tzv. Secure Core, který neodhalí skutečné IP adresy uživatelů, ani kdyby došlo ke kompromitování ProtonVPN.

Ohodnoťte tento článek!