Facebook přiznal ještě větší zneužívání. Ze dvou miliard účtů mohl vzniknout největší telefonní seznam světa

8
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

Jak už jsme psali v noci, Facebook oznámil sedm kroků, kterými chce zvýšit ochranu soukromí uživatelů. Ve stejném příspěvku firma také přiznala, že při sledování historie hovorů a SMS uchovává více informací, než potřebuje, a že je pravděpodobné, že jeho vyhledávač třetí strany zneužili k prohledání naprosté většiny profilů (aktuálně je na Facebooku 2,1 miliardy aktivních uživatelů, účtů bude ještě více).

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg dnes odpovídal zahraničním novinářům na otázky ohledně všech posledních kauz. Dvě otázky se týkaly i onoho zneužití až dvou miliard účtů. Co se tedy stalo?

Telefonní seznam se dvěma miliardami kontaktů

Facebook (a Messenger) měl na webu a v aplikaci vyhledávač, přes který jste až doposud mohli vyhledávat kontakty pomocí telefonního čísla nebo e-mailové adresy. Kdokoliv se tak mohl dostat ke všem veřejným informacím, které nelze skrýt (jen uvést nepravé). Jde o jméno, profilovou a úvodní fotku. Standardně je veřejný také seznam přátel, historie zaměstnání a škol atd.), ale to můžete skrýt.

Zuckerberg přiznal, že vyhledávání podle čísla nebo e-mailu je užitečná funkce hlavně v zemích, kde je složité cizí jméno napsat nebo kde se spousta lidí jmenuje stejně. V Bangladéši se prý až 7 % vyhledávaných dotazů týkalo právě e-mailů a telefonních čísel. Jenže co bylo užitečné pro lidi, to mohly zneužít také třetí strany.

Synchonizace kontaktů acebook
Facebook vás podle čísla nebo e-mailu najde i nadále, ale jen přes aplikaci

Facebook odhalil, že funkce byla zneužívána, přestože u ní byla nastavena ochrana na počet požadavků. Roboti se prý dokázali připojovat stovky tisíc různých IP adres, přes které vždy provedli jen několik dotazů, než je Facebook zařízl. Dokonalou ochranu firma neměla, proto se až teď po letech rozhodla funkci vypnout. Poté, co řekla, že věří, že většinu účtů již někdo prošmejdil.

Telefonní čísla mají jasně definovaný formát, dají se generovat. E-maily jsou díky četným hackům také veřejnou informací. Na internetu se povaluje několik miliard adres. Robot mohl s těmito údaji procházet Facebook a každému číslu/e-mailu přiřadit jméno, fotku a další zveřejněné údaje.

Jak se před vyhledáváním chránit?

Ne všichni byli dohledatelní. Standardně sice profily telefonní číslo nebo e-mailovou adresu prozradily, ale uživatel to mohl zpětně změnit. V Nastavení | Soukromí (facebook.com/settings?tab=privacy) jsou položky Kdo vás může vyhledat pomocí e-mailové adresy / telefonního čísla, kterou jste zadali? Místo všech můžete zvolit přátele přátel nebo jen přátele.

Facebook vyhledávání podle čísla a e-mailové adresy
Na Facebooku vás standardě mohl (a ještě může) najít podle telefonního čísla nebo e-mailové adresy

Pokud má u obou položek nastaveno všichni, stále jste dohledatelní, i když Facebook tuto funkci vypnul. Mobilní aplikace Facebook a Messenger (včetně verzí Lite) totiž umožňují vyhledávat nové kontakty podle záznamů v adresáři. Je s tím více práce, ale pořád může kdokoliv vytvořit kontakt s náhodným číslem nebo e-mailovou adresou a Facebook mu po synchronizaci najde, jestli tomu odpovídá nějaký profil.

Jedinou ochranou je tak nastavit dostupnost čísla/e-mailu jen pro přátele. Mějte však na paměti, že pak vás už snadno nenajdou ani ti, kteří se s vámi opravdu chtějí spojit. Leda by si na Facebooku vyhledali vaše jméno nebo jste jim poslali odkaz na profil.

Facebook přiznal ještě větší zneužívání. Ze dvou miliard účtů mohl vzniknout největší telefonní seznam světa
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  • Mne se docela nelibi, ze mi to neustale ukazuje „navrhy pratel“ a ty lidi co mi to nabizi maji jako profilovky docela nevhodne obrazky. Jako OK chapu, ze jsou lidi fanousci erotickeho anime manga a maji potrebu si to dat i do profilu, ale proc to nabizeji me a proc se na to kvuli debilnimu facebooku musim koukat? Ty navrhy pratel totiz nejdou v mobilni aplikaci nijak blokovat ani vypnout.
   A to nemluvim o tom, ze parkrat uz tam mel nekdo i vyslovene porno fotku tvrdeho razeni. Opet at si kazdy dela co chce, ale proc to ten krypl Zuckerberg vnucuje me?

   • Tož jsem si stáhnul ten soubor s přehledem mého fejkovéhoi účtu na Facebooku … to bylo překvápko, když jsem tam našel jenom to, co jsem tam sám zadal a jenom to, co jsem Facebooku dovolil aby o mě věděl … zase mnoho povyku pro nic … ale hlavně že je o čem psát a žvanit v TV 😀

    • Facebook je problem, Jednak lidi tam neuvazene pisou a postuji kde jakou blbost o sobe a jednak, podle kliku a liku se da dost dobre udelat profil kazdeho, kdo ucet ma. Samzorejme, ze se to da delat i tak, ze clovek klikne na veci co se vlastne nechce a pak muze byt takovy profil ovlivnitelny. Koik uzivatele ale na neco takoveho mysli? Ty profily se potom pouzivaji minimalne na cilenou reklamu. Manipulace ala volby a tak uz jsou vetsi kousky, ale kdo muze zarucit, ze se to nedeje.
     Dalsi vec, o te so o nas zatim moc nepsalo, tak Facebook aktivne filtruje obsah zprav na „neptricne“ informace a to nejen na zdi, ale hlavne i v konverzaci v chatu. Pravdepodobne se to tyka i obsahu hovoru a videa…takze velky bratr je tady se vsim vsudy. Zatim jen ve velmi mirne forme, ale kdo vi co bude za 10 let…

     • Tombo, ten problém není ani ve Facebooku, ani v Microsoftu, ani v Google, tem problém, je prostě v lidech a Tys to napsal naprosto jasně a srozumitelně. Já jen chtěl říct, že oni zneužijí jen takové informace, které jim sám nějakou formou poskytneš a to je ten důvod, proč ještě nestojí mimo zákon. Oni prostě nic nezákonného nedělají. Je to stejné jako se šmejdama. Vnutit někomu hrnec za deset tisíc je sice nemorální (a to by bylo taky na diskusi), ale ne nezákonné. Okrást blbce prostě není nezákonné, použít data které Ti blbec dal, protože chce být IN a COOL a hlavně nečte smluvní podmínky? Není nezakonné … já netuším, co tady kdo řeší furt dokola. Potřebuje někdo Facebook k životu? Dost pochybuju …. už jenom když odbouráš sociální sítě, tak začneš zase myslet jako normální člověk, jako že třeba nepotřebuješ mít 8 tisíc přátel a že přítel není to co jsi nikdy v životě neviděl třeba, to je dobrý začátek začít se zase chovat normálně ….

  • Jo, proto mám všechno „sociální“ zablokovaný. Ale je mi jasný, že blbci tam budou pořád a když ne na FB, tak o sobě všechno vyžvaněj někde jinde. Na tom se už těžko něco změní, alespoň mně přijde nepředstavitelný, že by si lidi náhle začali dbát na soukromí a bezpečí svých dat.