Cambridge Analytica se nakonec netýká 50, ale 87 milionů účtů. Facebook zpřísní ochranu soukromí

0
Mapa Facebooku
Mapa Facebooku

Provozovatelé největší sociální sítě včera přiznali, že aféra Cambridge Analytica má ještě větší dopad. Místo 50 milionů účtů mohla být zneužita data až 87 milionů, převážně amerických. Facebook už minulý týden reagoval tím, že zpřehlední nastavení soukromí.

Včera oznámil další kroky, které mají zvýšit ochranu uživatelských dat před dotěrnými aplikacemi třetích stran. Navíc částečně uznal chybu, kdy sám sledoval historii hovorů a SMS ve větším rozsahu, než je nutné (viz Jak vypnout šmírování Facebooku a Messengeru na Androidu?).

Co Facebook změní

Aplikace třetích stran využívajících Events API nebudou moc číst příspěvky lidí ani mít přístup k seznamu lidí, kteří se k události přihlásili. V budoucnu chce navíc Facebook aplikace s Events API sám schvalovat.

Schválení Facebookem budou nově vyžadovat také aplikace využívající Groups API pro sledování skupin. Přístup k datům budou muset schválit též správci skupin. Aplikace v budoucnu neuvidí seznam členů skupiny, Facebook jim také zruší přístup k osobním informacím (jména a profilové fotky) u příspěvků a komentářů.

Facebook bude nově schvalovat všechny aplikace využívající Pages API pro přístup ke stránkám. Dnes totiž může kterákoliv aplikace číst veškeré příspěvky a komentáře libovolné stránky. Na tom se nic nezmění, Facebook jen bude mít větší přehled, kdo všechno stránky hromadně monitoruje. (Externí aplikace k tomu ale nemusí používat jen API, stránky jsou veřejně dostupné a boti je mohou procházet a informace z nich parsovat vlastními silami.)

Zpřísní se dohled nad aplikacemi, které chtějí sledovat uživatelovy příspěvky, fotky, videa, lajky, check-iny, události a skupiny. Aplikace už dále nebudou mít přístup k informacím o náboženském vyznání, politickém přesvědčení, rodinném stavu, vlastních seznamech přátel, pracovní a školní historii, fitness aktivitách, oblíbené hudbě, filmech, knihách nebo hrách. Pokud lidé nebudou aplikaci používat déle než tři měsíce, aplikace už nebude moci z profilu získávat nové informace.

Přes vyhledávač už není možné dohledat profily uživatelů při zadání telefonního čísla nebo e-mailové adresy. Facebook tvrdí, že touto metodou byly prohledány veřejné profily většiny uživatelů. Firma chce také upravit dialog pro obnovení zapomenutého hesla, aby i z něj nešly vyčíst údaje o účtech.

Návod: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku

Aplikace Facebook Lite a Messenger pro Android budou nadále synchronizovat historii hovorů a SMS, pokud jim to dovolíte. Facebook ale bude údaje po roce automaticky mazat. Navíc si již ponechá jen nezbytné informace, například délku hovorů už ukládat nebude.

Od 9. dubna Facebook všem uživatelům nahoře v News Feedu ukáže seznam aplikací, které používají, a informace, jež s těmi aplikacemi sdílejí. Snadno tak budou moci dané aplikace odstranit.

Cambridge Analytica se nakonec netýká 50, ale 87 milionů účtů. Facebook zpřísní ochranu soukromí
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů