Facebook má plán na 10 let dopředu. Propojí všechny se všemi a se vším

0

Mark Zuckerberg na úvodní keynote vývojářské konference F8 ukázal nejenom budoucnost Facebooku, ale také to, že se z něj každým rokem stává lepší a lepší řečník. Během 30 minut představil plán na příští desetiletku, dokázal strhnout a přitom působil skromně, jako že všechny nápady dělají kvůli lidem, nikoliv penězům.

Ono to ale spolu souvisí. Kde jsou lidé, tam jsou peníze. Facebook pouze musí zajistit, aby obojí bylo v rovnováze. Jako soukromá společnost nemůže dělat věci zadarmo, protože by neměl z čeho platit lidi a stroje, které jeho služby provozují a vyvíjejí. Naopak nemůže všechno draze zpoplatnit (tedy zasypat reklamou), protože by mu kvůli tomu lidé odcházeli.

A kolem lidí se konference F8 opravdu hodně točila. Facebook je podle Zuckerberga prostředkem, jak kdokoliv může říct cokoliv a komukoliv za využitím různorodých prostředků. A během deseti let chce firma tyto prostředky rozšířit, ať už se to týká jak samotných služeb, tak i například internetového připojení v rozvojových zemích.

Ekosystémy

Na počátku všeho je nápad, který se zhmotní v první technologii. Z technologie se stane soběstačný produkt. Více produktů se spojí do ekosystému. Zuckerberg tvrdí, že u nich najdeme zatím jen jeden ekosystém – sociální síť. Ta propojuje lidi, jsou do ní zapojeny firmy živící celý ekosystém, a vývojáři aplikací třetích stran, které ekosystém dále rozšiřují.

Ekosystémy, produkty a technologie
Ekosystémy, produkty a technologie     

Facebook bude v dohledné době doplněn o dvě zajímavé funkce, které se dotknou nejen vývojářů, ale také uživatelů. Do aplikací a na weby budou moci provozovatelé přidat tlačítko Uložit na Facebook. To zcela nepřekvapivě vytvoří záložku do sítě tak, abyste se k uložené stránce mohli později vrátit. Zkrátka jako interní funkce v prohlížeči, ale díky Facebooku budou záložky dostupné všude, kde se přihlásíte.

Firma dále uvádí Live API. Facebook otevřel rozhraní pro streaming živého videa. To bylo doposud dostupné jen prostřednictvím mobilní aplikace, ale v budoucnu bude možné streamovat i odjinud. Facebook se může proměnit na televizi, herní konkurenci Twitche apod. Spolupracuje i s tvůrci dronů DJI, takže časem bude možné živě vysílat video z ptačího pohledu.

Produkty

Pro komunikaci má firma pět různých produktů. WhatsApp je alternativou SMS a slouží primárně pro komunikaci s jedním člověkem. U Messengeru se více hraje na skupinové diskuze. Na Facebooku oslovíte všechny přátele. Ve Skupinách můžete mluvit velkou komunitou lidí, kteří ani nemusí být vašimi přáteli. A přes Instagram můžete křičet do celého světa.

Pět komunikačních kanálů
Pět komunikačních kanálů

Zuckerberg a spol. momentálně zkoušejí, jak udělat nový ekosystém z Messengeru. První kroky učinil již loni. Aplikaci je možné doplnit softwarem třetích stran a samotný Messenger má nahradit e-mail/SMS při nakupování v e-shopu. Později firma přidala ještě asistenta M, který pomůže s hledáním míst, kde se najíst, přespat nebo nakoupit.

Teď chce Facebook zařídit, aby si vlastního „M“ mohl sestavit každý. Vytvořil rozhraní pro chatboty. Boti budou v seznamu kontaktů společně s přáteli. Můžete se s nimi textově bavit, nebo přesněji – dávat jim příkazy. Bot vám může říct, jaké je a bude počasí, jaká je dopravní situace nebo vám pošle vtip.

Na příkladu CNN ukázal, jak může vypadat zpravodajský bot. Napíšete mu top stories, a on vypíše hlavní zprávy. Do chatu přiloží nadpis, perex a titulní obrázek. Vy si po kliknutí vyberete, jestli vám bot má ukázat celý text, nebo jen stručný souhrn.

Takhle vypadá chatbot CNN
Takhle vypadá chatbot CNN

Nebo se „spřátelíte“ s nákupním botem. Napíšete mu, že byste chtěli boty. On se zeptá, jestli pánské/dámské/dětské, pak bude chtít vědět typ. Odpovíte mu, že sandály do 1000 Kč. On vám vyfiltruje možné varianty, vy si vyberete a kliknete na tlačítko koupit. A chtěli byste k nim i ponožky?

Chatboti jsou teď evidentně velká věc. Ne nová, ale spíš znovuzrozená. Kromě Facebooku v nich velký potenciál vidí i Microsoft. Pro uživatele prý budou chatboti užiteční, protože nebudou muset kvůli každé funkci používat jinou aplikaci. Jenže zvláštní aplikace má pořád své výhody a každý vývojář chce udržet pozornost uživatele právě v té své. Facebook má pět let na to přesvědčit veřejnost, že boti mají smysl. A ve stejné době musí udělat platformu i z Instagramu a WhatsAppu.

Technologie

V následujících deseti letech chce Facebook investovat do konektivity, umělé inteligence a virtuální/rozšířené reality. V připojení k internetu se angažuje už dnes. Dvě třetiny populace stále nemá přístup k internetu. A ne všichni, kteří jej mají, mohou surfovat v odpovídající kvalitě. Firma proto uvedla Facebook Lite, odlehčenou verzi klientské aplikace, která spotřebuje méně dat.

Spolu s dalšími organizacemi a především operátory zase provozuje Internet.org, v rámci něhož nabízí různé služby na mobilním připojení bezplatně. Aktuálně má 25 milionů uživatelů v 37 zemích světa. Facebook dále pracuje na dronech a nanosatelitech, které by po světě šířily internet, ať už pomocí rádia nebo světla (laseru).

Projektem Terregraph chce Facebook pomoci šířit rychlou bezdrátovou síť v nelicencovaném pásmu 60 GHz. To má velmi krátký dosah, však také počítá, že ve městech bude třeba vybudovat vysílače každých 250 metrů a ty spojit do husté sítě.

Městká síť Terragraph
Městká síť Terragraph

Druhý projekt – ARIES – má zase pomoci především v pokrývání velkých oblastí. Ty používají vhodnější nižší frekvence, jenže zase nemají tak velké dostupné pásmo, aby mohly být i co nejrychlejší. Například LTE v pásmu 800 MHz má v Česku pásmo široké 10 MHz a z toho pomocí streamu dvou antén na stejné frekvenci (2×2 MIMO) lze dosáhnout rychlosti až 75 Mb/s. Efektivita je tedy 7,5 b/s na každý hertz.

ARIES s 96 anténami
ARIES s 96 anténami

ARIES dnes využívá 96 antén, 24 paralelních streamů a efektivita je aktuálně 71 b/s na jeden hertz. Cílem je dostat se na stovku. To znamená, že by síť s šířkou 10 MHz mohla nabídnout kapacitu až 1 Gb/s.

Výzkum umělé inteligence se u Facebooku aktuálně soustřeďuje na zpracování textu, obrazu, rozhodování a plánování. Firma pracuje na nových technologiích pro překlad textu, které by dovolily navzájem komunikovat lidem různými jazyky. Běžně se zatím spoléhá na řešení od Microsoftu.

Pomocí počítačového vidění chce „vrátit zrak“ slepým. Bude umět stručně popsat, co se nachází na obrázcích na webu či v aplikacích. Stejná technologie umožní rozpoznávat objekty a osoby, které se nacházejí dokonce i ve videu. Velké věci prý máme čekat od zdravotního výzkumu. Zuckerberg naznačoval aplikaci, která by podle fotografie pomohla s diagnózou problémů.

Asi vám neuniklo, že Facebook koupil Oculus. Pod jeho vedením nakonec firma vydala spolu se Samsungem mobilní brýle Gear VR a také dospělou VR sadu Rift. Obě jsou určeny pro VR hry a prohlídky nebo 360° videa.

Facebook teď pracuje na unikátní kameře ve tvaru létajícího talíře, která zachytí sférické a také stereoskopické video pro každé oko v rozlišení až 8K. Po obvodu má 14 snímačů, jeden je ještě nahoře a druhý dole. Vyrobit to nebude problém, ale zprovoznit? Obrovské rozlišení, nutnost synchronizace tolika snímačů si vyžádá velkou výpočetní i úložnou kapacitu. Však na to má Facebook 10 let.

Sférická 3D kamera
Sférická 3D kamera

Během dekády firma vymyslí, jak ve virtuálním prostoru nejen otáčet hlavou, ale také, jak oním prostorem a předměty v něm manipulovat. K tomu slouží ovladač Touch. Prakticky jde o gamepad rozdělený na dvě části, každá je kromě tlačítek a páček vybavená pohybovými senzory.

Přestože byl Rift i Touch vyvíjen s ohledem na hry, Facebook v nich vidí velký sociální potenciál (proto Oculus koupil). Právě virtuální realita má být cílem komunikace dvou vzdálených osob. Ne chat, ne video, ale virtuální místnost, kde si dva lidé nebo celá skupina může zahrát ping pong, společně stavit kostičky z Minecraftu atd.

Zuckerberg nemluvil jen o virtuální realitě, ale také té rozšířené. Spíš než systém HTC Vive uspějí Hololens. Metou Facebooku je vytvořit brýle, které budou k nerozeznání od běžných dioptrických, ale budou prošpikovány elektronikou, která nám dovolí vidět i to, co před námi nestojí. Bude deset let stačit?

 

Zdroj: Facebook (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!