AMD skoro zdvojnásobilo tržby proti loňsku, v Q1 2021 byly 3,445 miliardy $

25

AMD vyhlásilo výsledky za první čtvrtletí: tržby se meziročně skoro zdvojnásobily na rekordní úroveň a čistý zisk dosáhl 555 milionů. Zlepšil se i výhled.

Po kvartálních výsledcích Intelu, kterým jsme se věnovali minulý týden, je čas i na výsledky AMD za první čtvrtletí. U Intelu jsme viděli, že se výrazně propadly prodeje serverových procesorů Xeon a zároveň je byl Intel nucen zlevňovat, takže v serverové oblasti přišel o hodně z dřívějších zisků. Toto by mělo být kvůli tvrdé konkurenci, kterou představují 7nm Epycy od AMD. Tudíž teď samozřejmě chceme vědět, jestli se to promítne na nějakých velkých výdělcích tohoto menšího konkurenta.

AMD mělo v posledním kvartálu roku 2020 tržby 3,244 miliardy $ a na první čtvrtletí oznámilo očekávání okolo 3,2 miliardy. Povedlo se mu to překonat, reálné tržby dosáhly 3,445 miliardy dolarů, což je samozřejmě dosavadní rekord firmy. Velký nárůst je to ale hlavně meziročně (o 93 %), protože v před rokem byly tržby v Q1 2020 jen 1,786 miliardy. Tento dramatický rozdíl je způsoben více faktory, ale důležité určitě byl rozjezd výroby semi-custom APU pro konzole Sony Playstation 5 a Microsoft Xbox Series X/S. Ta teď v Q1 2021 asi běží téměř naplno, zatímco před rokem už jen dobíhala minulá generace konzolí a tržby z nic asi byly jen malé.

Z uvedených tržeb mělo AMD 555 milionů čistého zisku (dle GAAP metodiky), což je na jednu akcii 45 centů. Zisk se meziročně zvýšil o 243 % (v Q1 2020 jen 162 milionů $). Hrubá marže byla v průměru 46 %, což je beze změny proti stavu před rokem. Pokles marže, jenž byl vyvolán velkým objemem výroby čipů pro konzole, tedy byl vyrovnán zvýšením marže za výnosnější produkty). Mimochodem se také o dost vylepšil volný cashflow, který byl v tomto kvartálu pozitivních 832 milionů, zatímco o rok dřív negativních 120 milionů.

Finanční výsledky AMD za Q1 2021
Finanční výsledky AMD za Q1 2021 (Zdroj: AMD)

Segmenty: Ryzeny, Radeony versus Epyc a konzole

Nějakých 60 % tržeb bylo přes zmíněný nárůst konzolí tvořeno běžným hardwarem pro PC. Divize Computing and Graphics v prvním kvartálu měla tržby 2,1 miliardy dolarů, což je meziročně zlepšení o 46 % proti 1,438 miliardy v Q1 2020 (a proti předchozímu vánočnímu kvartálu je to nárůst o 7 %). Divize měla provozní zisk 485 milionů dolarů (před rokem to bylo jen 262 milionů).

Větší podrobnosti se bohužel nedozvídáme, jen že průměrné prodejní ceny se zvedly v procesorech Ryzen i grafikách Radeon, AMD tedy prodávalo výkonnější modely (u Ryzenů se patrně projevilo i zdražení generace 5000, ale může jít i o efekt toho, že se levná CPU a APU nedají sehnat, takže zmizely z mixu produktů prodávaných v retailu). Jak u Ryzenů, tak Radeonů zdá se rostou i prodeje v počtu kusů, i když formulace v tiskových materiálech v tomto nejsou moc jasné. V notebookové oblasti údajně tržby už šestý kvartál po sobě nepřetržitě rostou a tržby Ryzenů 5000 se od vydání zvedají údajně dvakrát rychleji než u generace 4000.

Finanční výsledky AMD za Q1 2021: jednotlivé segmenty Zdroj: AMD

Divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom měla tržby 1,345 miliardy dolarů, zde je to meziročně nárůst o 286 %, protože v Q1 2020 byly tržby této divize jenom 348 milionů dolarů. Ovšem na takto vysokou úroveň už se tržby dostaly v předchozích kvartálech, takže proti Q4 2020 (1,28 miliardy $) už je to nárůst jen o 5 %. Provozní zisk divize byl 277 milionů, zatímco před rokem měla ještě mírnou ztrátu.

Velký meziroční nárůst tržeb bude pravděpodobně z velké části vytvořen těmi semi-custom APU pro konzole, ale dílem i rekordními tržbami za procesory Epyc. AMD uvádí, že proti Q4 2020 se teď už tržby za konzole snížily o jednociferná procenta, což znamená, že nárůst tržeb této divize proti Q4 uskutečnily serverové procesory Epyc, které vykompenzovaly nižší prodeje čipů do konzolí a nadto se asi ještě celkový výsledek zvýšily o 70 milionů $. Prodeje byly údajně víc než 2× proti stavu před rokem (v Q1 2020) a o dvouciferná procenta lepší než ve čtvrtém kvartálu. Ale nic přesnějšího bohužel AMD k prodejům Epyců neuvádí.

Finanční výsledky AMD za Q1 2021: vývoj tržeb firmy Zdroj: AMD

Výhled na druhé čtvrtletí: 3,5–3,7 miliardy $

Růst tržeb bude pokračovat v dalším kvartálu, ale nijak explozivně. Tržby čeká AMD 3,6 miliardy $ (plus minus 100 milionů). Hrubá marže by měla trošku stoupnout na 47 %. Předpověď zisků uvedená není, ale vzhledem k vyšší marži i vyšším tržbám by měly být opět lepší (odhadem od boku by se asi mohly přehoupnout přes 600 milionů $). 3,6 miliardy dolarů by jinak byl nárůst o 87 % proti druhému kvartálu roku 2020.

Finanční výsledky AMD za Q1 2021: výhled na Q2 a rok 2021 Zdroj: AMD

Celoroční tržby 15 miliard $ (nebo víc?)

V druhé polovině roku už se takovéto explozivní navýšení tržeb konat nebude, protože v prognóze na celý rok AMD uvádí, že očekává růst tržeb „jen“ cca o 50 % proti roku 2020. Třetí a zejména čtvrtý kvartál loňska už totiž byly výrazně silnější než první polovina roku právě proto, že se začaly vyrábět konzole, takže proti nim se letos nebudou tržby už zvedat tak moc, jako v první polovině.

Loni mělo AMD tržby 9,763 miliardy $, takže přesně 50 % navíc by znamenal 14,64 miliardy $ tržeb. Ve skutečnosti to nejspíš bude víc, protože AMD pravděpodobně odhad na třetí a čtvrtý kvartál zatím udává s rezervou vzhledem k tomu, že objem prodejů v tomto vzdálenějším období je méně jistý. Nicméně pokud by se tento odhad (a prognóza na Q2) trefil, tak by na třetí a čtvrtý kvartál v průměru připadaly na každý asi 4 miliardy dolarů. Uvidíme, zda (nebo jak moc) se to nakonec v reálných číslech povede firmě vylepšit.

Galerie: Finanční výsledky AMD v Q1 2021

Zdroje: AMD, Seeking Alpha

AMD skoro zdvojnásobilo tržby proti loňsku, v Q1 2021 byly 3,445 miliardy $
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 15 hlasů

25 KOMENTÁŘE

 1. Pěkná čísla ve všech ohledech. Z dalších věcí (neuvedených v článku) mě zaujalo:
  a) Ani v tom konferenčním hovoru žádný náznak o budoucích produktech.
  b) Předpoklad, že prodej konzolových čipů bude po celý rok růst, přestože, jak je v článku za 1Q proti 4Q moc neklesl.
  c) Z toho bodu b) plyne nemilá věc, že se neuvolní výrobní kapacity pro grafiky a procesory.
  d) Přiznání, že do lowendu nedodávají prakticky nic.
  A na závěr jeden povzdech: Ty tržby už narostly natolik, že by se snad už mohli přestat stydět, kolik z toho udělají procesory, kolik grafiky, kolik servery či kolik konzole.

  • ad a) Budoucí produkty jsou podle mě známy, takže neustálé opakování je IMHO kontraproduktivní. Confcall jsem nesledoval (nemám na to čas), ale pokud chtěli sdělit něco jiného, nemá smysl řešit to již známou „vatou“ – a podle mě samotné finanční výsledky jsou pro AMD v tomto ohledu podstatnější.

   ad b) je to logické, s ohledem na krizi v supply chainu u PC komponent.

   ad d) opět zcela logické, proč prodávat levné modely, když mohou prodávat ty dražší, a prodají úplně vše?

   ad povzdech: i bych se vsadil, že to udělají, až se jim tyhle výsledky zopakují po několik po sobě jdoucích kvartálů a zároveň bude co pozitivně prezentovat např. u serverové divize. Tam (a nejen tam, třeba u notebooků je to jen o trochu lepší, byť z pohledu technického dnes není nic lepšího, než mobilní ryzen) to prostě bude ještě trvat, protože trh je extrémně konzervativní. Navíc se tu aplikuje chicken-egg problém – já bych třeba chtěl nový notes s Ryzenem, ale při nejlepší vůli nejsem schopen najít neošizený model, nebo model, na kterém by mi něco nevadilo. U serverů je to podobné.

 2. No, ide to rázne hore, 550mega je už „nomálnejšia“ čiastka zisku i keď zase si myslím že vzhľadom k tomu všetkému čo AMD produkuje a predáva a vzhľadom že aktuálne sa úúúúúúúúúplne všetko hneť aj predá to zase až toľko nie je.

  Škoda nejakej tej vlastnej továrne či (ne)schopného TSMC…

 3. je škoda že pro vytvoření většího zisku už budou limitovaní kapacitami TSMC. Jak by se jim teď hodilo, kdyby GloFo nezařízlo vývoj a měli k dispozici další 7nm továrnu…… nebo budou muset využít linky Smasungu, jako Nvidia

  • Za limitaci výrobními kapacitami si mohou sami. Dobrovolně se zbavili těch minulých výrobních kapacit, které měli u GloFo. Kdyby si je nechali v té výši, jako měli v době, kdy na nich vyráběli všechny své procesory i všechny své grafiky, tak na tom byli stejně jako dneska Intel, kdy má 10 i 14nm fabriky a díky nim dokáže pokrývat poptávku.
   A úplně v pohodě mohli mít dneska na trhu dostatek notebookových čipů i pro levnější segmenty, dostatek APU do desktopu nebo dokonce i ty grafiky.
   Ale nevyčítal bych jim to. Kdyby si ty výrobní kapacity nechali, mohlo to dopadnou přesně opačně – jako v minulosti, kdy platili i za ty nevyužité výrobní kapacity. Z hlediska prosperity společnosti je výhodnější obětovat nějaký možný budoucí zisk proti jistotě, že firma neprodělá.
   Třeba se dočkáme doby, kdy si AMD bude nechávat vyrábět čipy u Intelu, když ten teď začal prodávat své výrobní kapacity ostatním.

   • Je dost optimistické si myslet, že by AMD(GloFo) na tom se svými investičními možnostmi bylo s výrobními procesy na úrovni TMSC. Stačí se podívat jak to jde kapitálem disponujícímu Intelu.

    • Nějak nevidím, že bych tvrdil to, co mi podsouváte. Jen tvrdím, že kdyby měla AMD nasmlouvanou tu současnou 12/14nm kapacitu GloFo ve výši, jakou ji měla v minulosti, že by na ní mohla dělat čipy, které by byly na trhu v pohodě uplatnitelné, tedy čtyřjádrová APU nebo starší verze grafik, za které by jim v současné situaci zákazníci utrahali ruce.

    • Tak právě to pravděpodobně chyba AMD je. Nebo možná ne chyba, ale AMD za to může. GloFo odpískalo 7nm výrobní proces v srpnu 2018. AMD už v lednu 2018 říkalo, že bude své 7nm produkty vyrábět u TSMC a GloFo a v dalších měsících postupně stupňovalo informace o výrobě u TSMC (protože ta byla funkční). No a v létě GloFo viděla, že i když by tu výrobu rozjela (mimo zpoždění by asi byla i v horší kvalitě), tak na ní nemá pro koho vyrábět.

     • AMD tohle říkalo proto, že už z interní komunikace veděli o zrušení 7nm ještě předtím, než to GloFo vytroubila do světa oficiálně .-)

      Takže ne, chyba AMD tohle opravdu není. AMD několikrát zduraznilo, že mají zájem dál vyrábět u GloFo a nakonec u ní stále nechávají vyrábět IO die a některé další produkty jako GPU. I kdyby GloFo přišla se 7nm později než TSMC, pořád by AMD mělo zájem o výrobu v těchto továrnách protože je vždy výhodné mít více zdrojů.

      • Takže podle vás to věděli 8 měsíců předtím? Dost těžko. Spíše věděli, že GloFo má problémy, kdežto TSMC takové ne.
       Že by bývali něco u GloFo vyráběli, není žádná výhra (pro GloFo). AMD byla v té době malá minimálně zisková firma. Obrat za rok 2017 jen něco přes 5 miliard, tedy za křemík utratili cca 2, maximálně 3 miliardy ročně. Když to rozdělíte na více výrobců, zbydou na GloFo naprosté drobky. Rozhodně méně, než roky předtím.
       Vy pořád operujete s tím, co by bylo výhodné pro AMD. Ale tady šlo spíše o to, co bylo výhodné pro GloFo. A GloFo viděla, že její nový proces nevypadá nic moc, velký zákazník ji opouští, kapacita výrobních procesů v té době byla celosvětově dostatečná, tak to odpískali. Kdyby věděli, jak to bude za pár let vypadat, tak se asi rozhodli jinak.

      • „glofo viděla že její nový proces nevypadá nic moc“

       heh, tak tohle mi úplně stačí, takové argumenty postavené na vlastních spekulacích a doměnkách jistě povedou k závěru, že zrovna tohle byl ten důvod .-)

       PS: nejdřív argumentujeme tím že za to může AMD a teď ten argument otočíme a budeme tvrdit, že to utnula glofo protože viděla, že její proces je nic moc 😀

      • del42sa:
       Klidně si myslete, že GloFo viděla, jak skvělý 7nm proces má a proto ho těsně před spuštěním odpískala. Když vám to přijde logické, tak já proti tomu nic nemám.
       Jsem psal, že na zrušení toho 7nm procesu má AMD podíl. Tím, že začalo vyrábět jinde, dalo GloFo jasně najevo, že peníze od nich nemá jisté. Nebo spíš naopak, není jisté, jestli by dokázali ještě AMD přesvědčit, aby se od TSMC vrátilo zpátky, aby z toho svého 7nm procesu vůbec něco GloFo mělo.
       AMD se v tom roce 2018 rozhodlo dobře. Zachovalo se naprosto logicky. Jen teď, když nemá kde navyšovat výrobu, už těžko může vyčítat GloFo, že za to může.

      • fór je v tom, že oni měli skvělý proces ve všech ohledech toho slova, ostatně převzali většinu inženýrů z IBM + jejich know-how + patenty a k tomu ještě navrch dostali zaplaceno za převzetí. Problém nebyl výrobní proces, ale další investice do něj a provoz továren byl údajně ztrátový. Z tohoto důvodu v tom Mubadala nechtěl dál utápět finance, takže odchod AMD k TSMC byl vynucený, protože jinak by neměli kde ty nová CPU vyrábět.

       „The CTO stressed that the decision was made not based on technical issues that the company faced, but on a careful consideration of business opportunities the company had with its 7LP platform as well as financial concerns.“

       https://www.anandtech.com/show/13277/globalfoundries-stops-all-7nm-development

      • @Del42sa
       ..presne tak. Investor cilil na urcity bussines case. Ten jim nemusel uplne vyjit, vyzadoval dasli investici (coz byva celkem normalni) tak to utnul. Typicke financni rozhodnuti.
       Je to skoda. Dneska mohl vypadat trh s x86 o dost jinak a GF ztratilo sanci zustat ve „velke trojce“.