Finanční výsledky AMD za Q2: tržby 3,85 miliardy $, příští kvartál půjde přes 4 miliardy

49

Finanční výsledky AMD dopadly velmi pěkně, firma má téměř dvojnásobné tržby proti stavu před rokem a v Q3 už se dostanou přes 4 miliardy $ za kvartál. Pomalu už bude mít 3× lepší tržby, než v nejlepších časech staré zlaté éry před 15 lety.

Po finančních výsledcích Intelu už máme i uzávěrku AMD, které také již spočítalo druhý kvartál roku. Firma měla téměř dvojnásobné tržby proti stavu před rokem a nebývale vysoký zisk. Růst jí bude přitom pokračovat, v nyní běžícím kvartálu už se má přehoupnout přes hranici 4 miliard dolarů.

AMD mělo v prvním kvartálu skoro dvojnásobné tržby (3,445 miliardy) proti tomu, jak se mu dařilo o rok dřív, a na druhé čtvrtletí pak uvádělo očekávání 3,6 miliardy dolarů (respektive rozsah 3,5 – 3,7). Výsledek je nakonec o trošku lepší. Proti Q1 tržby opět vzrostly a firma v Q2 2021 zaznamenala tržby 3,850 miliardy dolarů. Je to nárůst o 99 % proti stavu před rokem (Q2 2020 přineslo 1,932 miliardy $).

Oproti tomu, jak se firmě „dařívalo“ ještě před nějakými čtyřmi, pěti lety, je teď AMD docela ziskové. Firma za druhý kvartál zaznamenala čistý zisk (po zdanění) 710 milionů $, což je 58 centů na jednu akcii. Zisk je proti stavu loni rovnou 4,5× vyšší, což je dáno výrazně vyššími tržbami.

Finanční výsledky AMD za Q2 2021
Finanční výsledky AMD za Q2 2021 (Zdroj: AMD)

K tomuto zřejmě pomohly i vysoké ceny Ryzenů 5000 nebo nových Threadripperů, ale je nutno dodat, že AMD pořád nemá takové vysoké marže jako Intel (57 %) nebo Nvidia (64 %). Jeho hrubá marže je jen 48 % (před rokem nicméně ještě byla jen 44 %). Provozní marže (po započtení všech fixních nákladů firmy) byla 22 %, zatímco před rokem jen 9 %.

Více: Kolik vydělaly největší technologické firmy? Nejvíc Apple, ale s největší marží operuje Microsoft

Tržby: Ryzeny a Radeony versus Epycy a konzole

Jako obvykle byla větší číst tržeb z PC produktů, tedy procesorů Ryzen a grafik Radeon, které jsou pod divizí Computing and Graphics (zdá se nicméně, že AMD do této divize započítává i serverová GPU, která byste čekali, že budou počítána se serverovými CPU). Tržby divize byly 2,25 miliardy $, o 65 % více než před rokem, ale i o 7 % víc než v prvním čtvrtletí.

Finanční výsledky AMD za Q2 2021: Divize Computing and Graphics Zdroj: AMD

Prodeje procesorů i GPU stouply meziročně a mezikvartálně a totéž průměrné ceny – AMD víc prodávalo dražší ze svých procesorů a GPU. Divize Computing and Graphics měla provozní zisk 526 milionů $, což je o 163 % lepší než 200 milionů před rokem.

O dost ale stouply i tržby divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom, pod níž jsou serverové procesory Epyc, ale také APU pro konzole Sony PlayStation a Xboxy od Microsoftu. Zřejmě sem budou eventuálně patřit i tržby za APU Van Gogh/Aerith v konzoli Steam Deck od Valve a také za embedded Ryzeny a Radeony, které AMD bude dodávat do aut Tesla.

Finanční výsledky AMD za Q2 2021: Divize Enterprise, Embedded and Semi Custom Zdroj: AMD

Tato divize měla tržby 1,60 miliardy $, což je o 19 % víc než v předchozím kvartálu a o 183 % víc, než před rokem. Zvýšení je způsobeno nárůstem prodejů konzolových APU, ale stouply i tržby ze serverových procesorů Epyc. Jako obvykle ale AMD neuvádí, kolik přesně z nich mělo. Provozní zisk této divize byl 398 milionů $, zatímco ještě před rokem to bylo jen 33 milionů – předtím, než se rozjela výroba APU pro PS5 a nové Xboxy.

Z utržených 1,6 miliardy $ budou pravděpodobně velká až i převážná část konzole, ale prý snad už teď je podíl tržeb z datacenter na celkových 3,85miliardových tržbách něco přes 20 %, což by znamenalo skoro 800 milionů $.

Finanční výsledky AMD za Q2 2021: takto se vyvíjí tržby Zdroj: AMD

Příště už přes 4 miliardy $

Jako obvykle AMD také uvádí prognózu na již započatý třetí kvartál a celý rok 2021. Vyplývá z ní, že tržby budou dál růst. Za Q3 2021 očekává AMD tržby už 4,1 miliardy $ s tolerancí 100 milionů. Prakticky jistě se tedy přehoupnou přes hranici čtyř miliard. Byl by to meziroční nárůst skoro o polovinu (Q3 2020 zanechalo tržby 2,8 miliardy $). Hrubá marže má zhruba zůstat na 48 %, takže lze zase čekat podobně vysoký čistý zisk.

Finanční výsledky AMD za Q2 2021: výhled na Q3 2021 a celý rok Zdroj: AMD

Na celý rok očekává AMD, že hrubá marže bude vycházet na zhruba stejnou úroveň 48 %, s provozní marží (tedy po odečtením fixních nákladů firmy na provoz, marketing, vývoj a podobně) okolo 25 %. Tržby mají být ve výši odpovídající zhruba 60% nárůstu proti roku 2020. V tom byly tržby 9,763 miliardy, takže udávané procento by znamenalo, že letos AMD bude mít tržby okolo 15,6 miliardy dolarů. Nejspíš by ovšem výsledek mohl skončit ještě lépe, uvidíme, zda se třeba podaří přelézt 16 miliard amerických.

Finanční výsledky AMD za Q2 2021 (slajdy)

Zdroj: AMD

Finanční výsledky AMD za Q2: tržby 3,85 miliardy $, příští kvartál půjde přes 4 miliardy
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 14 hlasů

49 KOMENTÁŘE

    • on není žádný důvod aby to dál nerostlo ,-) jen serverový trh je specifický svojí setrvačností a nedochází k tak častým obměnám/upgrade jako v klienském trhu.
     A byť se Intel zase nadechuje k lepším zítřkům i pro něj platí to samé co pro AMD.

     • Jde také o šíři ekosystému. Pokud výrobci návazných zařízení rozšíří svou podporu i na Epyc-servery může být v budoucnu růst rychlejší (pokud přetrvá výkonostní/cenová výhoda na straně AMD).

      • Souhlas, jen doplnim, ze vykonnostni/cenova vyhoda neni vse, jak doposud ukazoval trh. Co vendory drzelo u Intelu je support, a tim myslim jak HW, tak SW vendory.
       Tusim pred pul rokem tu nejaky encoding expert s all-core 5,3 tvrdil, ze AMD je v serverove divizi mrtve. Nejak se mu ta jeho tvrzeni ne a ne potvrzovat.

      • u korporatov to je hlavne zakrnelost IT manazerov. Stale sa stretavam s tym, ze ani nevedia, ze existuje nejake amd epyc/ryzen. po tych rokoch

     • no … platí i ne … setrvačnost tam je, platí ale pro obě strany … setrvačnost u 88% trhu dá jiná čísla, než u 12% … takže AMD poroste, ale ne 100% ročně … jestli vůbec …

      Pete to popsal vcelku přesně …

   • nieze servroch, AMD nieje vyse roka pritomne ani v lowende (apu), a ked si chces poskladat kancelPC, musis ist do i3. Na 5***G sa caka jak na spasenie. Vysledky by boli daleko lepsie, keby stihali vyrabat.

    • Když mezigenerační nárůst výkonu není <5% a sběrnice nejsou zaseklé 10let na stejné rychlosti, tak se bude PC trh pěkně hýbat. Třeba +30% a víc výkonu, HDMI 2.1, USB4 nebo PCIe 5.0 budou dobré důvody upgradovat.

      • Stamilionům? Nejprodávanější herní počítače mají právě 6c/12t, výrazně menší část má 8c/16t a více? To je hrstka. Nemalá část stále nakupuje 4c/8t CPU, protože i ty zvládají stále hodně a ne každý má peníze na výkonnější.

       Těch hráčů bohužel jsou možná ty stamiliony, nízké, overall. Uživatelů počítačů jsou miliardy. U hráčů navíc většina z nich nehraje náročné AAA tituly, ale hraje nenáročné hříčky nebo esport tituly, které zase zvládá třeba i ten low end na integrovaných grafikách.

       Realita je že běžný domácí uživatel nepotřebuje v podstatě nic výkonného, 2-4 vlákna na nějaké rozumné rychlosti. Web to zvládne, multimedia taky. Výkonu na běžné činnosti je prostě dost na Pentiích nebo i3. To je realita.

       Takže to že se pohybuje ten high end nahoru, znamená to že se cena výkonu snižuje. Tzn. domácí užovatele mohou kupovat stále nižší řady CPU a přitom mají dostatek výkonu.

       A o pracovních počítačích ani nemluvě. Typické pracovní činnosti opět dokáže obstarávat dnešní i3. Ano před 4,5 roky jsem v kanceláři dostal počítač, tehdy už na obstarožní i7-6700, mám jej dodnes, kdybych dnes dostal počítač, tak by místo „top“ i7 měl „low“ i3 která je dokonce o chlup výkonnější než ta má i7, kterou jsem za toho 4,5 roku ani pořádně nezatížil. Já jim říkal že mi klidně stačí penťák nebo i3…
       A to mám pro svou práci trošku nadstadardní požadavky výkonu. Ono někteří lidi tam ani neměli vlastní počítače a používali jen citrix terminály protože to je levnější než jim kupovat plnohodnotný počítač.

       Opět těch lidí co potřebují větší výkon při práci je naprosté minimum. Kdyby ne, tak by nemohli používat ty všemožné laptopy, nemohli by používat ořezané windows terminály….

      • nevím o tom, že by jakákoliv většina dneska nakupovala 4 core, tole bys musel doložit jinak, než jen svým tvrzením … nejspíš to bude naprostý nesmysl … vem si jen Ryzeny, kolik se jich prodalo za poslední dva roky v retailu a minimum bylo 6 jádro … „G“éčka nepočítám, těch bylo minimum … u Intelu to samé … tady vaříš z vody a moc se tedy ten gulášek nedaří … 4 core se už pomalu ani nevyrábí a pokud máš na mysli pentia, celerony, tohle na hraní opravdu nekupuje nikdo … doslova … že dcera hraje ty svoje japonsko/korejské malovánky na mém bývalém 6700k, nic nedokazuje … taková je realita …

     • Záleží o akej skupine ľudí sa bavíme, ak sa bavíme o „normálnych ľudoch“ (hráči/domáci používatelia/školáci) tak jediný platný dôvod na upgraid je vyšší výkon pri prijateľnej cene – v skupine hráčov. Nič iné.
      „HDMI 2.1, USB4 nebo PCIe 5.0“ do toho vážne nespadá ani zďaleka a 99%++ bežných užívateľov nezaujíma.

      To nie je o „nebude nikdy potřebovat…“ ale o tom že bežný užívateľ je dnes vysmiaty s 10 ročnou 4C/4T i5 2500 ak má 8+GB RAM a samozrejme SSD.

      Čo mu prinesie prechod na 6 či dokonca 8C/16T CPU, 4000+MHz RAM a NVMe SSD čo číta 7000MB/s ?

      Presne, nič.

  • Felix Jaeger 28.7.2021 at 9:09
   No asi uz tam nebude takovy „boom efekt“, ale Corona jeste neodesla a podle me tu bude nejak oscilovat. Spousta spolecnosti presna na „home office“ model, ktery se osvedcil. takze sitove, cloudove, serverove a clientske technologie budou potreva, jak HW, tak SW.

 1. Vyborne amd.
  Ja sice na Ryzen 5000 ani na grafiku od amd nemam, ale nevadi. Jen dal zdrazujte. Jeste je prostor u marze.
  Aspon Intel zlevni a Meteor Lake za dobrou cenu proti Ryzen 6xxx bude treba dobra volba.
  A nebo taky zustanu na AM4 dele nez jsem myslel 😃

    • Dobré ráno…
     i3 10100F dlhodobo okolo 80€
     i3 10100 s iGPU svojho času v pohode po 100-110€
     i5 10400 s iGPU svojho času pod 150€/10500 @ 180€
     i5 10400F teraz od 127€, dlhodobo 140-130€
     i7 10700 s iGPU ešte nedávno nejaké tri mesiace po 270€, dlhodobo okolo 300€

     Pre porovnanie, R5 3600 bez grafiky samozrejme od 183€

     Tie i9 a spol. sú mimo ale inak Intel +/- rok v segmentoch 80-300€ veľmi výhodný až bezkonkurenčný.

     • Rocket lake je dost tragicky. Kometa v tomhle ohledu nabidku Intelu dost zachranuje.
      Kdo by pred par lety rekl, ze intel bude budgetova volba. Si pamatuji vykriky o tom, ze ‚jedine Intel kvalitu‘ a podobne.
      Nicmene trochu zahadou zustava, proc AMD nikdy neuvedlo nizsi rady 5xxx serie a vykryva to produkci 3xxx, kdyz oba jedou na stejnem vyr. procesu. A nebo nejedou..

      • Ryzen 3XXX má o něco menší výpočetní čiplet, než 5xxx. Je to rozdíl pár mm čtverečních, ale může to udělat velký rozdíl.

 2. Pár akciových zajímavostí:
  1) AMD začala vykupovat vlastní akcie a výhledově tak hodlá snížit jejich počet v oběhu. Za posledních 5 let tento počet totiž neustále narůstal ze 794 milionů v 2Q/2016 na současných 1216 milionů a stávajícím akcionářům se tak neustále ředil jejich podíl. Ještě jedno masivní ředění přijde s akvizicí Xilinxu.
  2) Do konce roku by se tímto tempem růstu zisku mohlo podařit účetně odmazat kumulativní ztrátu, kterou nahrabali za posledních 20 let a teoreticky se tak otevírá možnost na výplatu dividend.
  3) Akvizici Xilinx by chtěli účetně dokončit ještě během tohoto roku.

 3. Napriklad Dell servery uz presli skoro uplne na Amd Epyc. Prechadza sa na to dlho pretoze uvadzaju novy model serverov raz za 4 roky.Preto to tak dlho nabieha.Avsak zaujimave je ze zakaznici su velmi nespokojni s kvalitou a servery robia nepredvidatelne problemy.Aktualizacie firmveru vychadzaju velmi casto.

 4. Caute, no ja AMD fandim ako akcionar 216 akcii ktore som kupil za babku 🙂 a banujem ze som nekupil viac!

  Mam doma ryzena 5800x nakolko iny model sa nedal zohnat a som plne spokojny ale cim chcem len potvrdit vase vyssie komentare o zotrvacnosti korporatov. Nie sme ziadny korporat, mala firma do 15 pc ale prave teraz nam uz starucke lenovo all in one dosluhuju a ja som si povedal ze chcem teraz 27cky nakolko nase programy su na ne optimalizovane a na 23,6 to vyzera cudne a ze chceme AMD procaky. Neskutocne dlho mi trvalo zohnat all in one 27 palcov s procakom od amd. Vcera! ano vcera sme objednali tieto HP 27-dp0000nc cez shop hp a doteraz ich tam nemali. Je to az neuveritelne ani alza, ani shope o 27cke uhlopriecke ani nepoculi, maximalne cez nemecky amazon nieco vyhadzovalo. Ak sa tento pomer casom zmeni tak AMD bude este rast.

 5. je teda dost vtipny, jak v kazdy kategorii AMD uvadi, o kolik procent co rostlo a u grafik nic, jen ze pry rostly y-y a q-q 😀 proc asi? podle jpr a mercury reportu se AMD navrat v grafikach nedari a podil radeonu se skoro nehejbe, tzn. jestli rostly, tak to bylo o jednotky procentnich bodu, nebo dokonce jen zlomky 😀

  • A na to jste přišel jak, že AMD uvádí, jak co rostlo? U Intelu najdete, o kolik prodal více či méně desktopových čipů, notebookových čipů, serverových čipů, uvádí i jak se měnila jejich průměrná cena. AMD neuvádí nic a naopak schválně mlží tím, že míchá dohromady klientské procesory s grafikama a serverové čipy s konzolovými čipy.
   Doufejme, že akvizicí Xilinx se do vedení dostanou lidé, kteří s tím něco udělají. Xilinx v tomto ohledu je daleko sdílnější. Každé čtvrtletí uvádí tržby v různých oblastech působení, dokonce se chlubí i geografickým rozdělením příjmů.

   • Vzhledem k tomu, že se Xilinx stane součástí AMD tak bych s tím (transparencí) až tak moc nepočítal. Ale vsadil bych se, že když budou mít pro investory čísla hodná chĺubení, že si je pr o sebe nenechají (snad se dočkáme větší granulace revenue). To asi zatím není případ enterprise segmentu (EPYC &), zvlášť ve srovnání s ostatními segmenty.

    2 Maudit: dGPU mají prakticky nejhorší marží na mm2@7nm, takže AMD nemá velkou motivaci je vyrábět. Gabe Newell oznámil, že očekává prodej mil ks SteamDeck, které bude muset AMD někde vyrobit. I když asi půjde o relativně malé APU, pár waferů to asi spotřebuje. AMD v současnosti holt dává(musí/může) přednost vrabci v hrsti (custom APU) před hubeným holubem na střeše (dGPU).