Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?

Firefox 57 odstřihává kompatibilitu se starým typem doplňků. Pakliže vám jejich funkce chybí, můžete zkusit najít náhradu. S doporučováním alternativ vám může pomoct přímo prohlížeč, takže vám může ušetřit čas hledáním.

5
Firefox
Firefox

Používali jste Firefox pro jeho rozmanitý ekosystém doplňků? Poslední řada prohlížeče definitivně zrušila kompatibilitu s roky používanou architekturou. Pro mnoho lidí to znamená, že po aktualizaci na verzi 57 nemohou používat řadu doplňků, na které byli zvyklí. Se situací se lze vypořádat několika způsoby:

  1. Přejdete na Firefox 52 ESR, jenž je podporován do 26. června následujícího roku a který podporuje staré doplňky. Teprve pak budete řešit, co dál.
  2. Po čase zjistíte, že se bez doplňků obejdete.
  3. Přejdete na prohlížeč, který více vyhovuje vašim potřebám.
  4. Najdete náhradu za dnes nefungující doplňky.

Právě pro hledání náhrad Mozilla připravila pomocníka, jehož si představíme. Je totiž poměrně dobře skrytý a nedává o sobě aktivně vědět. Po aktualizaci prohlížeče se přitom ocitnete ve stavu, kdy nekompatibilní doplňky nefungují – možná by bylo lepší, kdyby se průvodce sám připomněl, že se vám pokusí pomoct. Vypadal dříve váš seznam doplňků podobně jako můj?

K tématu: 5 tipů na přizpůsobení Firefoxu Quantum. Jak vrátit vyhledávací pole či odebrat mezery kolem adresního řádku?

Hledání náhrady za nekompatibilní doplňky

Řádově desítky položek člověka od ručního hledání alternativ odradí, ačkoli i to je možné. Zkuste ovšem dříve pomocníka od Mozilly. Ve Firefoxu v hlavní nabídce klepněte na Doplňky, případně použijete klávesovou zkratku Ctrl+Shift+A. V levém postranním panelu můžete klepnout na Rozšíření. V této sekci uvidíte, kolik doplňků vám po přechodu na nový Firefox vůbec zbylo.

Mozilla vám přímo doporučí náhradu za starší a dnes již nefungující doplněk
Mozilla vám přímo doporučí náhradu za starší a dnes již nefungující doplněk

Především si v postranním panelu všimněte Zastaralých rozšíření. Zde naleznete všechny své doplňky, které jste dříve používali, ale v sedmapadesáté verzi prohlížeče nefungují. Tyto doplňky můžete postupně odebrat, ačkoli by k tomu zřejmě mělo dojít časem automaticky. Patrně jste zaznamenali jasně svítící tlačítka Najít náhradu u každé položky.

Když na něj klepnete, budete odkázáni přímo na stránku podobného a kompatibilního doplňku, jenž pak můžete rovnou Přidat do Firefoxu. Je nutné poznamenat, že pro některé doplňky nemusí být známa náhrada. To neznamená, že žádná neexistuje, jen ji Mozilla nedokázala najít a propojit s nekompatibilním doplňkem. V takovém případě můžete ještě zkusit hledat ručně na webu Firefox Add-ons.

V tomto případě byla akternativa nalezena. Může se ale stát, že vám Mozilla nedokáže sama žádnou nabídnout
V tomto případě byla akternativa nalezena. Může se ale stát, že vám Mozilla nedokáže sama žádnou nabídnout

Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Zkouším ho a celkem mile překvapil. Má ale zatím mouchy. Např. ho celkem spolehlivě po chvíli klikání sejme e-mail od Seznam.cz, nebo nelze nastavit ve dvou oknech různé zobrazení (v jednom chci panel se záložkami, ve druhém ne, vždy se po startu použije poslední) a také na dvou monitorech (jeden 150% DPI a jeden 100% DPI) blbne nastavení na ponechání prostoru nad záložkami (nechci ho tam a mám ho vypnutý, ale na druhém monitoru se 100% DPI se vždy prostor zobrazí). Ale to jsou porodní bolesti. Zatím nemám důvod měnit Chrome, nicméně je to konečně po Vivaldi další konkurence pro Chrome.

  2. Díky upgradu jsem se zbavil FF i u rodičů. Nejdřív jsem si tedy musel vyslechout jak jako „nyní máte lepší prohlížeč“ vždyť tam není co tam bylo včera, naštěstí to bylo směrováno na výrobce. Mise splněna, kdybych to dělal na funkčním řešení, schytal bych to já. 🙂

  3. Nechápu to ignorantství Mozilly, že neposkytne uživatelsky přívětivou cestu jak nastavit záložky/taby pod adresním řádkem a bookmarky. Vždyť s tímto rozložením kdysi začínali a jejich ovečky na to přivykli. To je tak těžké mít jednoduché a přizpůsobitelné GUI v roce 2017? Místo Fire OS a jiných hipsterských blbostí se měli držet svého kopyta. Zbytečně tak utopily spoustu peněz. Možná by podíl Firefoxu byl dnes o něco vyšší. Nejhorší je, když si vývojář začne myslet, že to ví líp než uživatel…