Vyšel Firefox 58. Je zase rychlejší a nabízí více možností při pořizování snímků webů

Mozilla ve Firefoxu staví na základech z minula.

17
Firefox
Firefox

Dnes večer vyšel Firefox 58 a pokračuje ve šlépějích svého předchůdce. Minulá verze definitivně odřízla staré doplňky, zato překopala vykreslovací jádro a nový vzhled. Prohlížeč zrychlil a o další kousek zlepšuje výkon také v prvním hlavním letošním vydání.

Co všechno tedy nabízí?

Výkon navíc

Mimo hlavní proces se přesunuje další část vykreslování obrazu. Mimo hlavní proces probíhala minule už kompozice stránky, tentokrát byl odsunut i proces rasterizace. Díky provedeným změnám je asynchronní, nezdržují ho tedy přípravné procesy. V důsledku je celý proces vykreslování obrazu zase o kousek rychlejší, tudíž na pohled plynulejší.

Tip: Nová tvář, nové logo, nové jádro, nové všechno. Firefox Quantum nastupuje do služby

V malém testu Mozilly se snímková frekvence při použití Direct2D zlepšila o 30 %, při použití knihovny Skia pak o 25 %. Kdyby vás problematika zajímala, můžete si přečíst rozsáhlý příspěvek na toto téma na blogu Mozilla Gfx Team.

Firefox 58
Firefox 58

Za dalším výkonnostním zlepšením Firefoxu stojí úprava ukládání kódů JavaScriptu do mezipaměti. Díky tomu se podařilo zrychlit načítání stránek. Telemetrie z testování tvrdí, že se načítání stránek v průměru zrychlilo o 43 ms, na zhruba polovinu webů nicméně optimalizace vliv neměla. Závisí na tom, jak moc používá JavaScript. Kdo máte zájem, Mozilla opět nabízí rozsáhlý článek o dané problematice.

Malá uživatelská vylepšení

Z uživatelských funkcí mohu zmínit automatické vyplňování údajů o platebních kartách. Nedávno přidaný nástroj na pořizování snímků stránek nyní funguje v režimu soukromého prohlížení. Tyto snímky pak nově lze zkopírovat rovnou do schránky. Nový Firefox dále bojuje s phishingem blokováním některých akcí s datovými URL.

Na mobilech pak navíc podporuje progresivní webové aplikace. Tyto aplikace si můžete přidat na domovskou obrazovku zařízení, přičemž po otevření vypadají jako nativní aplikace, tj. neobtěžuje v nich standardní uživatelské prostředí prohlížeče, dokáží fungovat offline apod.

Vyšel Firefox 58. Je zase rychlejší a nabízí více možností při pořizování snímků webů

Ohodnoťte tento článek!

17 KOMENTÁŘE

 1. „Novy“ firefox mne opravdu nenadchnul. Chybi mi tam moje obnlibene addony Tab-Mix Plus, All in one sidebar, etc, ktere ani uz nebudou. Kdyz jsem zkousel „rychlost“ mezi Firefoxem, Vivaldi, Pale Moon… zadny viditelny rozdil jsem neznamenal v beznem pouzivani.
  „Hysterii“ okolo rychlosti browseru s dnesnim HW opravdu nerozumim..

     • hlavne rychlost nacitani stranky vam dela systemovy disk, protoze tam se zapisuji docasne soubory, ktere se pri zobrazovani stranky vytvareji.
      Tudiz, pokud jedes napr. na NVM disku, tak vidis rozdil mezi browsery „prd prd nic nic prd“ 😉

    • Mne na Vivaldim zatim vadi 2 veci, ktere jsem neprisel jak vyresit
     – Nove Taby se neustale tlaci do listy a to az tak, ze pro 30-40 tabech..uz nejde vlastne krom maleho ctverecku nic videt. Chybi mi „posun“ tabu, jako to ma treba Firefox v momente, kdy se aktualni „okno“ naplni a taby vlevo se posunou za hranici viditelnosti a velikost Tabu se uz dale nezmensuje.
     – Management Javascriptu .. tohle preci mela opera bezne. U vivaldiho jsem zatim funkci na disable Java scriptu a povoleni jen tech ktere chci, nenasel

     • Jakej smysl ma disable JavaScriptu, kdyz na nema dneska bezi skoro vsechno?
      Na Chrome je urcite doplnek na tohle a urcite pobezi i na Vivaldi, ale nepouzivam, tak presne nevim.
      Ohledne tech tabu nevim, jsem takovej tan konzervativni uzivatel, co zacinal s webem jeste na konci 90. let a tudiz jsem snad v zivote nemel otevreno vic jak 10 tabu. 🙂

     • Podpora vypinani JScriptu je podle mne skoro zaklad. Jednak jako vedlejsak ti ubyde reklamy, celkove to mene zatezuje CPU (coz se s vyhodou vyuzijes hlavne na Notasech pri provozu na baterku) a zaroven ti to zvysuje bezpecnost. Povolis akorat JS hlavni stranky a nemusis resit tahani JS z linkovanych zdroju, kde je vetsi sance, ze tam muze byt neco schovaneho. A to zvlaste u stranek, ktere neznas a pod.

     • „– Management Javascriptu .. tohle preci mela opera bezne. U vivaldiho jsem zatim funkci na disable Java scriptu a povoleni jen tech ktere chci, nenasel“
      Skúsili ste kliknúť na ikonu stránky alebo zabezpečenia v adresnom riadku?

 2. Česká média vůbec nepodchytila:
  Tracking protection in Firefox has been available since release 42 on certain websites, but the latest Firefox Quantum 58 release now allows users to opt into tracking protection on all websites, whether you’re browsing in private mode or just simply using Firefox innate standard viewing mode.