Firefox 59: více soukromí či vypnutí žádostí o přidělení různých oprávnění

Nová verze prohlížeče od Mozilly je rychlejší, zlepšuje nástroj na pořizování snímků stránek, ale také umožňuje spravovat zobrazování některých typů žádostí ze strany webových stránek.

2
Firefox
Firefox

Mozilla dnes vydala Firefox 59. Jedná se o druhé vydání po přelomové verzi 57, jež převrátila prohlížeč vzhůru nohama. I tentokrát se vývojový tým soustředil na výkonnostně orientované optimalizace. Výsledkem toho je rychlejší načítání výchozí domovské stránky, zrychlilo však také načítání webových stránek.

Na platformě macOS teď probíhá vykreslování mimo hlavní proces. Díky tomu je proces vykreslování obrazu o kousek rychlejší. Tato funkce byla pro Linux a Windows implementována už minule.

Firefox 58: Je zase rychlejší a nabízí více možností při pořizování snímků webů

Více soukromí v anonymním režimu

V režimu soukromého prohlížení Firefox 59 odstraňuje části adres URL, které informují třetí stranu o tom, odkud jste na web přišli. Zjednodušeně řečeno, když přijdete na web, web skrze prohlížeč zjistí přesnou podobu odkazu, skrze který jste a odkaz přišli. Firefox teď pouze v režimu soukromého prohlížení nebude takovou informaci webům poskytovat, adresu vždy zkrátí na základní podobu, např. https://www.cnews.cz/.

Mozilla uvolnila Firefox 59
Mozilla uvolnila Firefox 59

Za běžných okolností nemusí sdílení původní podoby odkazu vadit. Jenže tzv. referenční hodnoty jsou často odesílány nejen webům, které přímo navštěvujete, ale také různým třetím stranám. Může jít o sociální nebo reklamní sítě. Více informací naleznete na blogu Mozilla Security.

Pokud vás téma zajímá, přečtěte si starší článek od EFF o tom, že portál healthcare.gov sdílel citlivá data se 14 doménami třetích stran. K uniklým informacím přitom patřily citlivé osobní údaje o tom, kdo má jaký příjem, zda je žena těhotná apod. Tento příklad dokládá, že v určitých případech může skrze sdílení referenčních hodnot v adresách docházet k nikoli nepodstatným datovým únikům.

Drobnosti

Co Firefox 59 nabízí dále? Na výchozí domovské stránce můžete miniatury webů řadit přetažením. Nástroj na pořizování snímků webů získal první editační nástroje. Konkrétně můžete snímky dodatečně ořezávat a zvýrazňovat v nich důležitá místa. Zlepšení doznala podpora WebExtensions a RTC. Podporovány jsou tzv. pointer events, tedy na hardwaru nezávislý systém zpracování vstupů zařízení jako dotekové obrazovky, digitální pera apod.

Pořízené snímky můžete dodatečně ořezávat nebo v nich zvýrazňovat
Pořízené snímky můžete dodatečně ořezávat nebo v nich zvýrazňovat

Vypnutí žádostí o přidělení různých oprávnění

Na závěr jsem si nechal jeden z přídavků, který nakonec v každodenní praxi mnozí ocení možná nejvíce. V současnosti prohlížeče sužují dotazy na přístup k různým oprávněním, která si web žádá. Běžně jde o polohu, dnes je však již skoro standardem nabízet zobrazování oznámení o novém obsahu.

Tip: Obtěžují vás neustálé dotazy, zda chcete přijímat oznámení z webů? Vypněte je

Pakliže např. o tento typ oznámení nestojíte, patrně se se mnou shodnete na tom, že každodenní odmítání těchto žádostí člověka pořádně otráví. Dobrá zpráva zní, že v Nastavení | Soukromí a zabezpečení | Oprávnění nyní můžete vypnout zobrazování žádostí o přístup k poloze, webkameře, mikrofonu a o zobrazování oznámení.

Nestojíte o neustálé žádosti o určitý typ oprávnění? Vypněte je
Nestojíte o neustálé žádosti o určitý typ oprávnění? Vypněte je

Přitom se tímto o uvedené funkce zcela nepřipravíte. Weby, jimž jste již oprávnění udělili, mohou této výhody nadále čerpat. I po vypnutí zobrazování nových žádostí tak povolení weby mohou např. využívat mikrofon nebo zobrazovat oznámení. Firefox 59 si stáhnete z webu www.mozilla.org.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Firefox používám na PC již dlouhá léta, vlastně od jeho počátků, a jsem s ním stále spokojen do té míry, že jej za žádnou z alternativ měnit nehodlám. Jiné programy jsem ze zvědavosti opakovaně zkoušel, ale žádný mne k přechodu nezviklal. I přes některé výtky, zůstává pro mne dál jedničkou.
    Posledních pár let jej používám i na Androidu. Také zde jsem zkoušel i jiné alternativy, nakonec jsem ale zakotvil zpátky u Firefoxu. Není dokonalý (to ale ani ostatní prohlížeče), ale vyhovuje mi ze všech nejlépe :-).