Firefox 63 vypíchne ochranu proti sledování a zablokuje těžbu kryptoměn

Blokování těžby kryptoměn v prohlížečích se stává běžnou praxí.

3
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jsou to už roky, co Mozilla oznámila svůj záměr nabídnout ve Firefoxu ochranu proti sledování. Ta je ve výchozím stavu aktivní v režimu anonymního prohlížení, volitelně si ji můžete zapnout také ve standardním režimu (od verze 57). Vývojový tým plánuje další zlepšení. Pokud půjde všechno podle plánu, Firefox 63 vás v půlce října plnohodnotně ochrání také před těžením kryptoměn.

Jak totiž víme, web může využívat váš počítač k těžbě, abyste o tom věděli. Prvním prohlížečem, který v základní výbavě dovede těžbu blokovat, je Opera, jež vstřebala funkce doplňku NoCoin. Jak zjistili na BleepingComputeru, určité těžařské skripty už Firefox blokuje. Tato ochrana je ovšem součástí ochrany proti sledování, tj. uživatele a uživatelky ve výchozím stavu nebrání.

Dnes ochrana proti sledování umožňuje zablokovat reklamy, analytické služby a prvky sociálních sítí.

Tip: Doplněk pro Firefox od Mozilly Facebooku výrazně znesnadňuje sledování

V již zmíněném Firefoxu 63, jak informuje BleepingComputer, bude funkce proti sledování vylepšena, takže navíc zablokuje jednak zmíněnou těžbu kryptoměn podobně jako dříve Opera (nebo různé doplňky typu No Coin), jednak skripty snažící se identifikovat uživatelky a uživatele podle určitých faktorů. Prvky ochrany bude možné ovládat nezávisle na sobě.

Návrh uživatelského prostředí tak, aby byla ochrana proti sledování dostupnější těm, kdo ji chtějí využívat (via BleepingComputer)
Návrh uživatelského prostředí tak, aby byla ochrana proti sledování dostupnější těm, kdo ji chtějí využívat (via BleepingComputer)

Jak jsem už zmínil, funkce je ovšem skrytá v útrobách prohlížeče. Proto se ji vývojový tým snaží více zvýraznit a nabízet z jiných míst, k nimž se zařadí hlavní nabídka nebo nabídka vyvolaná z indikátoru zabezpečení v adresním řádku. Z tohoto místa také vymažete cookies webu.

Firefox 63 vypíchne ochranu proti sledování a zablokuje těžbu kryptoměn
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (71.11%) 9 hlasů

3 KOMENTÁŘE

      • jj, tak jsem to myslel. Ja osobne uz jsem od Firefoxu dal ruce pryc, presel jsem na Vivaldi. Co znam lidi, tak nejvic je stvou ty neustale aktualizace na nove funkce, takze prave nahrazuji Firefox tou ESR verzi, kde se preci jen nejakou dobu nic nemeni.
        Tatovi a segre uz jsem treba tu verzi ESR 60 nahodil. Odejit od Firefoxu nechteji.