Opera 50 je plná novinek. Podporuje Chromecast, Oculus Rift a blokuje těžbu kryptoměn

K dalším změnám patří postupná výměna serverů pro VPN za vlastní.

5
Opera
Opera
-
Zdroj: Opera

Právě v konečné verzi vyšla Opera 50, jež nabízí řadu vylepšení. Zřejmě nejzajímavěji znějící novinku představuje blokování těžby kryptoměn v prohlížeči. Jedná se o mladý trend, který jsme zatím viděli např. u The Pirate Bay. Bez vašeho vědomí, ale také s ním může web využít váš hardware k těžbě. Opera zřejmě jako první nabízí ochranu proti zneužití v základní výbavě.

Na pohled to vypadá, že integrovala doplněk NoCoin, který můžete využít také v jiných prohlížečích, jen ho v nich musíte ručně nainstalovat. V Opeře ho naleznete v nastavení v seznamech prvků k blokování. To znamená, že lze deaktivovat blokování reklamy a ponechat aktivní blokování těžby, případně obráceně. A že ve výchozím stavu není blokování těžby aktivní.

Změny VPN a podpora Chromecastu

Opera dále hlásí, že přímo podporuje Chromecast. Reaguje tak s určitým zpožděním na Chrome, jenž podporu do základní výbavy zařadil loni v srpnu. I toto vylepšení se přidává ke skupině možností volitelných, které se již v Opeře začínají hromadit. Aktivaci provedete v Nastavení | Prohlížeč | Uživatelské rozhraní Povolit podporu Chromecast.

Nejdříve v nastavení aplikace se musí povolit rovněž bezplatná VPN. Během podzimu jsem upozorňoval, že se budou měnit cizí servery za vlastní (předtím službu provozovalo SurfEasy, jež padlo do rukou Symantecu). Změna se naplno projevuje. Nyní již nejsou na výběr státy, ale širší geografické lokace jako Evropa. Výběr je zatím omezený, měl by se časem rozšířit. S VPN souvisí změna ve vyhledávání.

Protože různé lokace otevírají vyhledávače jako Google nebo Bing v různých jazykových mutacích, Opera standardně při vyhledávání nepoužije VPN, ale tuto ochranu obejde. Výsledky vyhledávání tak budou nechráněné (rozumějte bude viditelná vaše skutečná lokální adresa IP), ale srozumitelnější. Odkazy vedoucí z vyhledávače již opět proudí přes VPN. Jedná se o volbu mezi pohodlím a zabezpečením – a vy si můžete vybrat v nastavení aplikace, zda mají vyhledávače dostat výjimku

Plynulejší video a Oculus Rift

Dále se Opera zlepšila v mnoha drobnostech. Říká se ostatně, že ďábel tkví v detailech. Na platformě macOS přehrává video plynuleji, pocítíte rychlejší reakce při posouvání nebo při načítání. Čím vyšší rozlišení videa, tím to platí víc. At už vývojový tým provedl jakékoli úpravy, při přehrávání prohlížeč konzumuje méně paměti a méně zatěžuje procesor než dříve – podle interních testů rovnou o čtvrtinu.

Stránky můžete ukládat jako PDF. Opera již dlouho nabízí přímý tisk do PDF, ten se ale hodí pro pozdější tisk. Nová funkce slouží spíše pro případy, kdy chcete se stránkou později pracovat na počítači. Došlo k nějaké reorganizaci v kontextové nabídce panelu (listu, chcete-li). Kontextový převaděč měn do repertoáru zařadil kryptoměny Bitcoin, Etherum, Bitcoin Cash a Litecoin. Převaděč mezi jednotkami pak podporuje rozměry.

Poslední novinky se týkají podpory virtuální reality, s níž se již Opera pár měsíců vážně seznamuje. Nově je podporováno zařízení Oculus Rift, ale také softwarové dekódování, které lze použít pro přehrávání, pokud zařízení nepodporuje hardwarové dekódování videa. Opera dále zvládá sama rozlišit, o jaký typ videa jde, aby nedošlo k použití špatného formátu. Týká se to aspoň populárních webů jako YouTube nebo Facebook.

Prohlížeč si stáhnete z adresy www.opera.com.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

   • A čo je sprasené na Opere Mini? Má rýchly prístup aj so zoskupovaním odkazov (s alebo bez čítačky sprav), blokovanie reklám, dva režimy šetrenia dát (extrémny cez Opera Turbo servre alebo výkonný len pomocou najnovších špecifikácií a plus dodatočná úprava a možnosť redukcie veľkosti multimedií), synchronizáciu rýchleho prístupu, otvorených listov a záložiek (môžete pokračovať v práci na mobilnom zariadení alebo doma z mobilu na počítači), vylepšeného správcu sťahovaní, súkromný režim prehliadania, nočný režim, dve možnosti rozloženia rozhrania, či offline režim. Používam ju denne a to už od dôb tlačidlových telefónov a pre Turbo je takmer bez konkurencie, ak ste denne na cestách so zlým pokrytím signálom.

    • Ano, v lokalitách, kde používám mobilní připojení k Internetu, jsem také vděčný za kompresi stránek (byť jen těch ne https), jelikož je tam pouze 2G EDGE. Ale stačí se podívat na hodnocení na Google Play k verzím vydaným asi za poslední měsíc a je jasno. K čemu je blokace reklam, když pak samotný prohlížeč nasazuje vlastní reklamy. Navíc se prohlížeč začal celkově chovat velice zvláštně, kdy mi bez komprese nejde ani zvětšovat či zmenšovat přiblížení stránky a jiné trable, které zmizely až po instalaci apk starší verze Opery Mini, kde ale začaly reklamy naskakovat také (někdy dva měsíce zpět tam opravdu nebyly).

     • Neviem, či nepoužívam nesprávnu verziu Opery, ale mne sa tam žiadne reklamy nezobrazujú. Jedine, ak sú zapnuté novinky pod rýchlom prístupe, tak sú tam vkladané reklamné odkazy, inak nikde nič naviac nevidím. A to Operu Mini používam naozaj denne!
      Čo sa týka zobrazenia, tak Opera Mini má vlastne tri spôsoby zobrazenia stránok. Extrémny je vlastne pôvodný režim, ktorý generuje stránky ešte cez Presto. Vysoký režim šetrenia už používa Blink a nové špecifikácie. Nie je tak úsporný a flexibilný, ako extrémny režim, ale zachováva sa layout a funkčnosť stránky. No a vypnutie šetrenia je zobrazenie webu tak, ako by sa zobrazil na počítači. Vypnú sa optimalizácie obrázkov a multimédií a aj blokovanie reklám. Na slabých miestach pokrytia, ak je to možné, používam extrémny režim. K informácií zo stránky sa tak dostanem najrýchlejšie a jednoducho…