Opera se stává zřejmě prvním prohlížečem, který sám zvládne zablokovat těžbu kryptoměn

Těžba kryptoměn může být na weby zaklíněna netransparentně, takže o ní vědět nemusíte. Lze se proti tomu chránit a Opera nabídne takovou ochranu v základní výbavě.

1
Ilustrační foto
Ilustrační foto

V tomto roce bylo o kryptoměnách slyšet opravdu hodně. Během podzimu se těžba kryptoměn začala vkrádat do prohlížečů, což naznačilo vznik nového trendu. Známý warezácký web The Pirate Bay testoval těžbu měny jako alternativu k zobrazování reklam. Již nějakou dobu těžbu kryptoměny ve počítačích uživatelů a uživatelek volitelně využívá VPN Windscribe – výměnou za to vám dodá volná data k prosurfování.

Ze samotné těžby se zatím jen ve velice omezeném měřítku stává směnný obchod. Tyto případy nám také ukázaly, že nemusíme o těžbě vždycky vědět. Zatímco některé služby vám těžbu nabídnou jako dobrovolnou službu s protihodnotou, je možné, že bude váš počítač zneužit. Začátkem září jsem psal o tom, že byly těžící nástroje integrovány do několika doplňků pro Firefox. Ty byly vzápětí staženy, problémová situace nicméně zjevně nastat může.

Postupná profilace Opery

V reakci na to začaly vznikat doplňky, jež případné těžbě v prohlížeči zamezí. Myslím, že v kontextu situace lze považovat za zajímavou zprávu, že Opera se stává patrně prvním prohlížečem, který ochranu proti těžbě kryptoměn nabídne přímo v základní výbavě. Ačkoli nová Opera podle mnohých nesahá té původní ani po kotníky, postupně se vydala vlastní cestou.

Opera 50 přidává možnost blokovat těžbu kryptoměn v prohlížeči
Opera 50 přidává možnost blokovat těžbu kryptoměn v prohlížeči

Dle mého názoru dnes nabízí dostatek funkcí, jimž se od ostatních odlišuje a díky kterým je vyprofilovala jako sympatický prohlížeč. Nabízí především vlastní bezplatnou VPN, blokátor reklam, úsporný režim, možnost přehrávat videa ve vlastní plovoucím okně nebo chytré kontextuální nabídky, které okamžitě převádí jednotky, měny apod.

Opera proti těžbě kryptoměn

Samotné řešení funguje tak, že ale musíte mít zapnuté blokování reklamy, dříve možnost blokovat také těžení kryptoměn není dostupná. Nebylo by od věci, kdyby byla funkce nezávislá. Podle popisu se jedná o řešení NoCoin. Doplněk se stejným názvem můžete samozřejmě používat v mnoha jiných prohlížečích, zejména v Chromu, Firefoxu, ale i v samotné Opeře.

Buď jak buď, integrovaný blokátor přichází v rámci poslední betaverze Opery 50. Vydání této řady pro širokou veřejnost je na spadnutí, určitě vám ho připomeneme. Pakliže si chcete vyzkoušet betaverzi, využijte odkazy na blogu Opera Desktop, případně níže:

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář