Firefox 75 pečuje o adresní řádek. Je chytřejší a přehlednější

Mozilla se rozhodla, že bude svůj prohlížeč produkovat ve standardním cyklu. Nevíme ovšem, jestli by seznam novinek vypadal stejně, kdyby nebyla koronakrize, přehlednější adresní řádek nicméně neurazí a za aktualizaci stojí.

6

V úterý odpoledne Mozilla vydala Firefox 75. Největší novinku představuje upravený adresní řádek. Když je aktivní, zvětší se (včetně písma). Pracuje se s ním tak pohodlněji a umocňuje se dojem jeho momentální dominance. V tomto režimu se zobrazují kratší adresy URL, prohlížeč skrývá část s protokolem. Řádek se lépe přizpůsobuje menším obrazovkám.

Když do řádku klepnete, aniž byste cokoli napsali, rovnou se v našeptávači zobrazí nejnavštěvovanější stránky, které se jinak zobrazují také v prostoru nového panelu. Samozřejmě, že pokud je web už otevřený, klepnutím na odkaz se přepnete do daného panelu. Chytrou navigaci prostřednictvím adresního řádku ostatně Firefox nabízí už roky.

Představuje podle vás adresní řádek ve Firefoxu 75 cestu k lepšímu?

Našeptávač pak zobrazuje návrhy dalších výrazů při psaní zobrazuje tučně. Za vypíchnutí stojí ještě jedna drobnost. Budete-li hledat určitá řešení problémů týkajících se Firefoxu, může vám být v našeptávači nabídnuto tlačítko s relevantní akcí. Např. může jít o cestu k resetování prohlížeče. Tahle funkce je ale dostupná zatím jen v anglické jazykové mutaci.

K tématu: Edge je druhým nejpoužívanějším prohlížečem. Co to znamená?

V edici prohlížeče pro Windows je nově podporována funkce Direct Composition. Má zlepšit výkon Firefoxu a do budoucna umožní použití WebRenderu na zařízeních s Windows 10 a integrovanými grafickými čipy od Intelu. Na Linuxu je Firefox dostupný ve Flatpaku. Kdo chce, prohlížeč si stáhne z www.mozilla.org.

Zdroj: poznámky k vydání Firefoxu 75 | The Mozilla Blog

Firefox 75 pečuje o adresní řádek. Je chytřejší a přehlednější
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Stahovat si prohlížeč separátně ve flatpaku od Mozilly bych spíš nedoporučil. Je to zlozvyk lidí poznamenaných systémem od MS, který nemá hromadný (univerzální) aktualizační mechanizmus pro aplikace třetích stran. Každá rozšířenější distribuce má aktualizaci tak důležitého programu, jakým je prohlížeč, zahrnutou ve svých repozitářích prakticky okamžitě.

  Co se týče adresního řádku… font „zvětšeného“ textového pole se mi nijak nezvětší (ani podle přiložených screenshotů to nevypadá – i když koukám, že jsou ještě ze staré verze 73.0 – to je ale chyták 🙂 ).

  Problém, který mě na adresním řádku vadí, představuje jeho pomalu se otevírající našeptávání. Již několik verzí (časově možná i více než rok) se mi stává, že po zadání 2-3 písmen a zmáčknutí klávesy Enter se tento řetězec vyhledá ve vyhledávači, protože se nestihlo načíst našeptávání a předvybrat konkrétní adresa. Toto našeptávání bylo v minulosti bleskurychlé a nyní již není.

 2. Osobně jsem si nejprve říkal, že to je „vylepšení“ pro kočku. Ale pak jsem si uvědomil, že běžní uživatelé prakticky neznají pojem adresní řádka. A tedy že akcentace tohoto nejdůležitějšího ovládacího prvku browseru není vůbec špatná věc, zejména při remote navigaci zmateného uživatele.

  • Někdy bych využil možnost nastavit si v prohlížeči trvale zobrazené výrazné červené ohraničení kolem webového obsahu. Občas pomáhám lidem, kteří nerozlišují obsah webu s ovládacími prvky prohlížeče a dalšími spuštěnými programy. Musím jim vysvětlovat, že hlášky typu „Detekován virus, otestujte tento počítač“ nebo „Vyčistěte a zrychlete tento PC“ zobrazené na webové stránce jsou podvodné. Problém tedy je, že tito lidé dostatečně nerozlišují obsah webu a zbytku grafického prostředí operačního systému. Zvýrazněný adresní řádek tomu asi trochu pomůže.

   • mluvíš (píšeš) mi z duše. Přesně tohle zažívám poměrně často.
    Nejlepší hláška:
    Uživatel: „Mám tu nějakou chybu“
    já: “ tak mi ji přečti“
    Uživatel: „Nemůžu, já ji už odklepnul“
    já: „a na co jsi kliknul?“
    Uživatel: „Nevím“

    Podotýkám, že tito lidi nejsou žádní mantáci se základním vzděláním….