GDDR6 bude rychlejší, než jsme čekali. Samsung uvádí čipy běžící na taktu 18,0 GHz

3

Nedávno jsme tu měli zprávu o nových pamětech HBM2 od Samsungu. Ty nakonec dosáhnou vyšších taktů, než se dřív počítalo, jelikož je korejský koncern vybičoval až k 2,4 GHz proti původně očekávaným 2,0 GHz. Zdá se ovšem, že Samsung nezapomíná ani na segment tradičních grafických pamětí. Oznámil totiž i rychlejší paměti GDDR6.

GDDR6 na trhu ještě ani není, i když mnozí výrobci už ohlásili „produkci“ nebo připravenost k výrobě. Této paměťové technologii se dosud přisuzoval efektivní takt 16,0 GHz (čímž se myslí frekvence, kterou vykazuje přenosové rozhraní sloužící k čtení a zápisu do těchto pamětí). Samsung je ale popohnal výš a nyní oznámil, že má čipy GDDR6, které efektivně poběží už na 18,0 GHz.

Toto navýšení taktu by proti 16,0GHz GDDR6 zvýšilo propustnost o 12,5 %, což není nevýznamné. Jeden čip s 32bitovou sběrnicí by měl sám o sobě dosahovat propustnost 72 GB/s. Sběrnice se šířkou 256 bitů osazená těmito čipy by měla propustnost 576 GB/s, 384bitová již 864 GB/s.

Paměti pocházejí z procesu „10nm třídy“, mohlo by pravděpodobně jít o 15nm až 18nm technologii (přesná čísla výrobci u DRAM neuvádějí). Kapacita čipů narostla na 16 Gb neboli 2 GB, takže jejich osazování by také mělo zvětšit objem grafické paměti na kartách – u 256bitového GPU vyžadujícího osm čipů to znamená 16 GB paměti. GDDR6 má kromě toho tu výhodu, že běží standardně na nižším napětí, jen 1,35 V. Díky tomu se ušetří nějaká energie proti GDDR5, které typicky potřebují 1,55 V. Jaká je spotřeba konkrétně, to bohužel moc netušíme, takže těžko říct, jak na tom tato technologie je nejen proti GDDR5, ale třeba i proti HBM2.

samsung-16gb-gddr6-pameti-1600Analogie 9,0GHz pamětí GDDR5

V GDDR6 na 18,0 GHz lze vidět analogii 9,0GHz pamětí GDDR5, které navýšily propustnost při zachování stejné technologie. Původně koncipovaných 16,0 GHz u GDDR6 bylo ostatně analogických k 8,0GHz stupni u GDDR5, jelikož přenosová rychlost je u GDDR6 zdvojnásobená dvakrát širším prefetechem, nikoliv dvojnásobnou reálnou frekvencí. Zda se nová technologie dostane výš než oněch 18,0 GHz, to teprve uvidíme, odpovídající GDDR5 rychlejší než oněch 9,0 GHz se zatím neobjevila.

Samsung píše v tiskové zprávě, že u těchto čipů GDDR6 zahájil masovou výrobu, výhledově by se tedy v následujících měsících mohly objevit po boku nějakého GPU. Nicméně to bude záviset hlavně na jejich výrobcích, jejichž přesné plány neznáme. Těžko tedy odhadovat, zda by se třeba už do léta mohlo něco s 18GHz GDDR6 objevit. Je možné, že budou za začátku nasazené spíš konzervativnější 16GHz čipy. Samsung také uvádí, že s těmito pamětmi nemíří jen na grafické herní karty/GPU, ale například i na automobily.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

 1. Jestli Samsung ohlásil masovou výrobu, tak by letos očekávaná „GTX 2080“ každopádně měla mít GDDR6, nejlogičteji asi s těmi 16GHz. U nižších modelů těžko říct. paměti jsou drahé, takže bych se nedivil kdyby u „2070“ zůstala GDDR5, max. GDDR5X.

   • Hej na těžbu fakt nejsem expert. 😀
    Pokud budou výrazně výhodnější jak Pascal, bude dost problém je sehnat, ale zas by pak mohly být dobré výprodeje Pascalů za nízké ceny i s dostupností, kdoví.
    Já to naštěstí řešit nemusím, se svou 1070 jsem spokojenej, upgrade vidím spíš až tak na 2020 a další generaci „3xxx“. Jedině pokud by “ Ampere“, nebo co to bude, hodně překvapil, i poměrem cena/výkon, tak teoreticky příští rok, ale to by muselo opravdu stát za to. 🙂