
Jsou to více než dva roky, co Nvidia představila službu GeForce Now. Na konzolích Shield bylo díky ní možné hrát velké hry určené pro počítače, přestože konzoly běžely na relativně pomalém mobilním hardwaru. Trik je v tom, že hry se vykreslují na vzdálených superpočítačích. Ty přijímají ovládací povely uživatele a směrem k němu pak vysílají obraz i zvuk.
Na CESu 2018 firma oznámila, že GeForce Now zamíří i na Windows PC a Macy. Na stránce Nvidie se můžete přihlásit k bezplatnému betatestu.
TIP: Vyzkoušeli jsme GeForce Now a Gamestream. Jak se hraje na Shield TV od Nvidie?
K hraní nepotřebujete grafiku od Nvidie, stačí skoro jakýkoliv počítač s Windows 7+ nebo OS X 10.10+. Nvidia službu otestovala i na Macích z roku 2008. U PC budete ale dle doporučení potřebovat alespoň Core i3, 4 GB RAM a grafiku na úrovni GeForce 600, Radeon HD 3000 nebo Intel HD 2000. Vyžadován je samozřejmě rychlý internet. Připojení by mělo mít rychlost alespoň 25 Mb/s, Nvidia ale doporučuje raději dvojnásobek. Ideálně byste také měli být připojení přes Ethernet místo Wi-Fi.
Hry se streamují v rozlišení 1080p, podporována je kromě snímkové frekvence 60 fps také 90 nebo 120 fps. V katalogu je momentálně několik desítek her včetně PUBG, Call of Duty: WWII, Skyrimu, The Witcher 3, Shadow of Mordor, Project Cars 2, Civilization VI apod.
Služba GeForce Now pro počítače byla představena už na CESu 2017, Nvidii tak její skutečné uvedení trvalo rok. Na Macích je v betatestu od podzimu, na Windows PC startuje až nyní. Firma zatím nepotvrdila, jestli po spuštění ostré verze zůstane zachována původně nastavená cenová politika, kdy se bude platit za hraní podle času (cca 60 Kč na hodinu). Více budeme vědět až v nadcházejících týdnech či měsících.
60Kc/hodina je vyslovene pro obcasneho svatecniho hrace.
Urcite super sluzba, ale urcite ne pro me. 🙂
Řekl bych budoucnost hraní. Nemusím řešit nic kromě přístupu k internetu a paušálu, bez herního HW, velkého stahování, instalace a hraní si s 10 klienty. Žádné hromadění her které jsem si zahrál jednou. Ano pro někoho kdo se své hře chce věnovat desítky hodin, modovat apod, to opravdu nebude, ale to je minorita.
Doufám, že si v betě odehraju Rise of the Tomb Raider 🙂
No ano, obraz v 1080p při 120 fps přece není žádný přenos.
Zkrátka je to vhodný pro nenáročné lidi, co si občas zahrají (úmyslně nepoužívám výraz hráče).
To je jedna vec, ze by to neunosne zvysilo prenosy a pokud se nezachova sitova neutralita, coz dnes vypada velmi spatne, tak tady je i konkretni priklad, kdy by v pripade masoveho rozsireni doslo na odfiltrovani GeForce Now poskytovateli a bylo by pouze za extra priplatek. Takze by se to nakonec prodrazilo.
Jinak NVidia vyrabi herni hardware, takze bude mit zajem na koexistenci obou pristupu.
Otazka taky je, zda-li by neubyli hraci. „Zaplat a hraj co chces“ je jen jeden urcity pristup a uplne se nelisi od „neplat a hraj co chces“ rozumej warez. Sam jsem v tom jel kdysi take a vysledkem byly stovky mozna tisice stazenejch her, urcite stovky nainstalovanejch, pricemz uz samotny proces instalace a ocrackovani byla tak trochu casove narocna hra a priblizne jedna uhrana hra rocne. Pak uz me to nebavilo vubec a hrat jsem prestal uplne.
Nakonec jsem udelal format (respektive poridil novy PC), nainstaloval Steam a ted si koupim presne jen hru, kterou budu hrat a tu potom skutecne odehraju a nemam problem rozhodnout se, co budu hrat a tim ze to zaplatim, tak mam i potrebu tech penez vyuzit a opravdu to hrat.
Velmi bych se teda obaval mit opet pristup ke vsemu a muset se rozhodovat co hrat. Nevim proc, ale rozhodnuti co koupit mi prijde znacne lehci nez co hrat. 🙂
Je potřeba zdůraznit, že tato služba není pronajímání her za paušál typu Origin Access, ale pronajímání virtuálního počítače, na kterém si hráč instaluje už zakoupené hry (nebo si je musí při výběru nakoupit). Takže nejen, že platí těch $60 na hodinu, ale musí si ty hry kupovat, takže těch $60 je pouze poplatek za procesorový čas. Takto vydá za pár hodin hraní ekvivalent toho, co by dal za novou grafiku, a ušetří síťový bandwidth….