Huawei, Xiaomi a další chtějí rozbít monopol Googlu na aplikace

0
Android logo
Android

Čtyři největší čínští výrobci mobilů se spojují dohromady, aby vytvořili konkurenci pro googlovský Play Store. Cílem iniciativy nazvané Global Developer Service Alliance (GDSA) ale není vytvořit jeden alternativní obchod s aplikacemi pro Android. Místo toho jde o platformu, skrz kterou budou moci tvůrci softwaru publikovat své aplikace do několika různých obchodů současně (pro každého výrobce zvlášť). O plánech jako první informovala agentura Reuters a potvrzením budiž fakt, že web GDSA již skutečně běží.

Členy aliance jsou podle oficiálních stránek Xiaomi, Oppo a Vivo, přičemž Reuters mluví ještě o zapojení Huaweie. Dle analýzy IDC jde o výrobce, kteří mají prsty ve 40 % všech loni vyrobených mobilů. To už je velká síla jednak pro vyvíjení tlaku na Google a jednak pro přesvědčování vývojářů, aby své aplikace publikovali i mimo Play Store.

GDSA má globální ambice, ale nejdříve se chce zaměřit na velké asijské trhy (Indie, Indonésie, Malajsie) a Rusko. Google je v Číně zakázaným ovocem, takže všichni čtyři výrobci už za jeho produkty (včetně Play Storu) mají alternativy. Problém s těmito alternativami však je oslovit západní publikum. Všechny ty facebooky, instagramy, aplikace bank apod. jsou totiž dostupné jen u Googlu.

Pokud by se GDSA stalo skutečně významnou platformou, společnosti Huawei a spol. by byly odolnější vůči americkým zákazům a zároveň by nepodléhaly diktátu Googlu a jeho smluv GMS. Google je ale na druhou stranu i garantem kompatibility aplikací napříč různými zařízeními a toho, že aplikace v Play Storu prošly bezpečnostními testy (byť i skrz ně občas projde malware).

Padne díky GDSA monopol Play Storu na aplikace?

Zdroj: Reuters via Android Police

Huawei, Xiaomi a další chtějí rozbít monopol Googlu na aplikace
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.5%) 8 hlasů