
Android bude o trochu bezpečnějším místem. Google oznámil novou politiku, podle níž bude ručně schvalovat všechny aplikace, které si v Play Storu říkají o přístup k SMS a historii hovorů. Doteď vývojáře nijak neomezoval, skrz standardní systémové API mohli prozkoumat celý telefon.
Nově budou vývojáři muset o přístup požádat skrz zvláštní formulář. Resp. již museli. Google tvůrce softwaru upozornil před několika měsíci a tvrdí, že desítky tisíc vývojářů již formulář vyplnilo. Jestli ale všem přístup schválí, to nevíme.
TIP: Jak na Androidu posílat SMS z počítače?
Google chce posuzovat, proč aplikace potřebuje přístup SMS/hovorům. Jestli to má spojitost s hlavní funkcí programu. Jestli je aplikace řádně zabezpečená. Jak z funkce budou profitovat uživatelé a jestli uživatelé vůbec pochopí, proč po nich aplikace takový přístup žádá.
Loni se provalil další „skandál“ Facebooku, který informace o SMS a hovorech ukládal na své servery. Google ale pravděpodobně půjde po menších rybách. Typickým příkladem jsou jednoduché aplikace typu LED světlo, kterým stačí přístup k foťáku, ale vyžadují i zápis na úložiště, adresář, SMS atd. Ale ani Facebook nemá všechno jisté. Google tvrdí, že posoudí i všechny vlastní aplikace, jestli opravdu potřebují znát tolik informací.
Aplikace, které novou politiku ignorují, může Google z Play Storu odstranit. Mezním datem byl přitom 9. leden 2019. Vývojáři, kteří vyplnili formulář do minulého týdne, dostali výjimku až do 9. března. Všechny budoucí aplikace s přístupem k SMS/hovorům budou moci vyjít až po schválení Googlem.
Takze kdyz mi aplikace LED svetlo blika diodou telefonu pri prichodu SMS zpravy, tak budu mit jako smolika? To at jde Google doprdele.
Ted jeste to same pro kontakty, kalendar, atd.. a z Androidu bude pouzitelny system. Snad se toho doziju.
A k cemu je to jako dobry? Vazne se neumis rozhodout, ktera aplikace ma mit kam pristup a musi to za tebe delat Google?
Prava na systemu nema resit Google, ale administrator zarizeni. U Windows i linuxu to tak funguje desitky let a nikdo si jeste nestezoval.
Dobry by to bylo k tomu, ze bych nemusel kazdemu programu manualne zabranovat, aby mi nevykradl data ze systemu. Plus by vyrobci SW nemohli vytvaret programy stylem, kdy je temer kazdy v podstate malware/trojsky kun, ale bez „nepotrebnych“ opravneni nefunguje.
Spravce shopu s aplikacema by mel resit, aby jich nemel vetsinu schopnych vykrast pri nepozornosti cele zarizeni. najit nejakou, ktere nevyzaduje absolutni prava je celkem orisek a to mluvim napriklad i o aplikacich bank.