Google odstraní aplikace, které budou na mobilu neoprávněně číst SMS

4
telefon sms
Ilustrační foto (autor: niekverlaan / Pixabay)

Android bude o trochu bezpečnějším místem. Google oznámil novou politiku, podle níž bude ručně schvalovat všechny aplikace, které si v Play Storu říkají o přístup k SMS a historii hovorů. Doteď vývojáře nijak neomezoval, skrz standardní systémové API mohli prozkoumat celý telefon.

Nově budou vývojáři muset o přístup požádat skrz zvláštní formulář. Resp. již museli. Google tvůrce softwaru upozornil před několika měsíci a tvrdí, že desítky tisíc vývojářů již formulář vyplnilo. Jestli ale všem přístup schválí, to nevíme.

TIP: Jak na Androidu posílat SMS z počítače?

Google chce posuzovat, proč aplikace potřebuje přístup SMS/hovorům. Jestli to má spojitost s hlavní funkcí programu. Jestli je aplikace řádně zabezpečená. Jak z funkce budou profitovat uživatelé a jestli uživatelé vůbec pochopí, proč po nich aplikace takový přístup žádá.

Loni se provalil další „skandál“ Facebooku, který informace o SMS a hovorech ukládal na své servery. Google ale pravděpodobně půjde po menších rybách. Typickým příkladem jsou jednoduché aplikace typu LED světlo, kterým stačí přístup k foťáku, ale vyžadují i zápis na úložiště, adresář, SMS atd. Ale ani Facebook nemá všechno jisté. Google tvrdí, že posoudí i všechny vlastní aplikace, jestli opravdu potřebují znát tolik informací.

Aplikace, které novou politiku ignorují, může Google z Play Storu odstranit. Mezním datem byl přitom 9. leden 2019. Vývojáři, kteří vyplnili formulář do minulého týdne, dostali výjimku až do 9. března. Všechny budoucí aplikace s přístupem k SMS/hovorům budou moci vyjít až po schválení Googlem.

Google odstraní aplikace, které budou na mobilu neoprávněně číst SMS
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.33%) 15 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  • A k cemu je to jako dobry? Vazne se neumis rozhodout, ktera aplikace ma mit kam pristup a musi to za tebe delat Google?

   Prava na systemu nema resit Google, ale administrator zarizeni. U Windows i linuxu to tak funguje desitky let a nikdo si jeste nestezoval.

   • Dobry by to bylo k tomu, ze bych nemusel kazdemu programu manualne zabranovat, aby mi nevykradl data ze systemu. Plus by vyrobci SW nemohli vytvaret programy stylem, kdy je temer kazdy v podstate malware/trojsky kun, ale bez „nepotrebnych“ opravneni nefunguje.
    Spravce shopu s aplikacema by mel resit, aby jich nemel vetsinu schopnych vykrast pri nepozornosti cele zarizeni. najit nejakou, ktere nevyzaduje absolutni prava je celkem orisek a to mluvim napriklad i o aplikacich bank.