Android P změní ovládání a zbaví vás závislosti na mobilu

19
Adaptive Battery v Androidu P
Adaptive Battery v Androidu P

Vývojářská konference I/O je pro Google obvykle záminkou, aby představil novou generaci Androidu. Letos celý cyklus uspíšil, když Android P odhalil již v březnu. Na včerejší keynote nicméně ukázal druhou betaverzi a s ní i další nálož novinek, které budou v ostré verzi hotové někdy na podzim.

Umělá inteligence všude

Celý systém bude protkán umělou inteligencí, která bude aplikace regulovat a také je vám ve vhodnou chvíli nabízet. Novinkou je technologie Adaptive Battery. Ta bude sledovat, které aplikace jsou největší žroutem energie a které nejčastěji používáte. Android pak aplikace roztřídí do čtyř skupin, každou s jinak nastavenou správou napájení a přístupem k systémovým prostředkům. Výsledkem má být delší výdrž na jedno nabití.

Adaptive Brightness zase bude sledovat, jak v daných světelných podmínkách, denní době nebo u které aplikace nastavujete jas, aby displej byl čitelný, ale zároveň neoslňoval. Postupně se bude učit vaše návyky, aby ručních úprav bylo co nejméně.

Google už dnes ve svém launcheru pod vyhledávačem ukazuje návrhy aplikací, které nejspíš chcete používat. Řídí se tím, co obvykle v tuto dobu nebo na daném místě děláte. V Androidu P to okoření ještě přidaným řádkem s tzv. App Actions. Neukáže jen ikonku telefonu, ale rovnou předpoví i kontakt, kterému v tuhle dobu obvykle voláte. Signálem může být i připojení sluchátek. Pak vám systém rovnou doporučí, co poslouchat přes Spotify nebo jiný oblíbený přehrávač.

Android P
App Actions

Související novinkou jsou Slices. Android umí rozkouskovat aplikace tak, že vám ve vyhledávači nebo asistentovi zobrazí jejich část, aniž byste aplikaci museli otevírat. Kupříkladu vyhledáte taxi a systém vám ukáže malý widget, ve kterém uvidíte, jak daleko jste od domova a kolik by stála cesta přes Uber. Kliknutím si pak vůz objednáte. Přes Slices půjde i zadávat úkoly do různých zápisníků. U chytré domácnosti byste zase po zadání dotazu mohli rovnou nastavovat termostat nebo si spustit obraz z bezpečnostní kamery.

Android P
Slices

iPhone jako vzor

Android po vzoru iOS zobrazí lupu při výběru textu. Lépe tak uvidíte, kde výběr začíná a končí, v současnosti Android zobrazuje hranice přímo v textu.

Android P
Zoom

Z konkurenčního systému si Android P vezme i univerzální dialog pro potvrzení otiskem prstů. Dosud si každá aplikace řešila ověřování identity po svém, teď Google nabídne jedno řešení pro všechny. Tuto novinku již oznámil v první betě, nově ale funkci rozšířil i pro ověřování pomocí skenu obličeje nebo oční duhovky.

Android P
Nová navigace

A aby té inspirace (tentokrát u iPhonu X) nebylo málo, nejviditelnější novinkou „péčka“ bude nová navigační lišta. Zapomeňte na tři tlačítka (zpět, domů, multitasking). Zpět se zobrazí, jen pokud to bude dávat smysl (tj. bude se k čemu vrátit). V řadě případů ale uvidíte jen prostřední tlačítko podporující různá gesta.

 • Stisknutím se vrátíte na plochu.
 • Podržením se spustí Assistant.
 • Krátkým táhnutím prstu nahoru se zobrazí nové Overview, horizontální přehled otevřených aplikací a pod ním ikonky ke spuštění dalších aplikací (Android se učí, kterých). V Overview lze v náhledech aplikací dokonce kopírovat a vkládat text.
 • Krátkým táhnutím prstu nahoru otevřete seznam instalovaných aplikací.
 • Posunutím doprava (a pak doleva) rychle listujete posledními otevřenými aplikacemi.

Vychladni

Abyste se ze všech těch mobilů nezbláznili, Android P myslí i na to, jak se zbavit závislosti. Dostane užitečný přehled Dashboard, v němž uvidíte, ve kterých aplikacích trávíte nejvíce času, kolikrát denně odemknete telefon a kolik vám denně přijde notifikací.

Android P
Dashboard, App Times a Wind Down

K tomu přibude App Timer, kterým si budete moci omezit, kolik minut či hodin můžete denně s aplikací strávit. Nerušit dostane nové gesto. Režim se automaticky aktivuje, když telefon položíte displejem dolů. Pak se ztiší zvuky a vypnou notifikace. Poslední z viditelných novinek je tzv. Wind Down. Funkce vám připomene, že už byste měli jít spát. Večer aktivuje noční světlo (ztlumí modrou barvu), aktivuje režim Nerušit a ve vámi nastavenou spánkovou dobu se displej přepne do černobílého režimu.

Android P změní ovládání a zbaví vás závislosti na mobilu
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.44%) 9 hlas/ů

19 KOMENTÁŘE

 1. No nevim zda je vse k lepsimu. Nechci aby mi nekdo pripominal v kolik jit spát. Stiseni polozenim dolu nedava smysl. Pak neuvidim na display. Nepotrebuji pocitadlo minut stravenych v dane aplikaci.
  Naopak bych ocenil gesta misto nejake nav. listy. Nejaky opravdovy pokrok.

 2. Já mám se závislostí na Internetu problém (někdo by řekl s trávením příliš mnoha času na Internetu), takže nové funkce vítám. Snažil jsem se najít aplikace, kterým bych si zakázal prohlížeče Internetu apod. v noci a časově je omezil ve dne , ale úplně jsem neuspěl. Funguje mi Eset Parental Control, který je ale primárně určen na dohled rodičů nad dětmi. Uvítal bych aplikaci, která by mi dovolila brouzdat třeba 20 minnut a pak by to zas bylo na hodinu zakázané.

   • Adaptivní jas už umí zákaznické Androidy dlouho, teď to akorát Google implementuje do mainline.

    Solární panel na zádech telefonu by nebyl k ničemu. Měl by mizerný výkon a způsoboval by zahřívání baterie. Už to tu mimochodem bylo. Energie to vyrobí minimum (pokryje to třeba 30% pasivní spotřeby) a aby to energii vyrobilo, musí to být na přímém slunci, což baterii tak docela nesvědčí. Ale třeba máte nápad, jak to u toho ještě chladit.

    • No netvrdím že by to bylo asi vyloženě technicky cool. Ale nemyslel jsem že by se tímto způsobem přímo nabíjela baterie tel. Částečně jste si nato odpověděl sám. dnešní solární panely ty kvalitní jsou poměrně účinné i při menším jasu a myslím že na udržení baterie tel. v pohotovostním stavu nebo aspoň dostatečné prodloužení by solární panel mohl zvládnout. Chlazení netřeba nebavíme so o nabíjení baterie ve stovkách miliampér. Na druhou stranu dnešní tel. jsou stavěné na dost slušné vedro. A baterie mají tepelnou pojistku kvůli sobě samým. Bylo by to třeba vyzkoušet samozřejmě.

 3. Plna P..A nezmyslov. Clovek nie je automat. Ludia potrebuju slobodu rozhodovania. Akoby nestacilo mat rezim v praci, ci v skole. Strojova automatizacia z ludi automaty urobi. Pre normalneho cloveka to bude neskutocne otravne a vtierave. Zachranit to moze len pritomnost volby to vypnut.

 4. Připadlo mi to jako super, navrhované aplikace podle toho co normálně dělám – nemusím je pokaždé hledat, ale už tam na mě budou čekat v notifikační liště. Na jednu stranu je to super, na druhou stranu pro někoho to může být otravné, jak napsal dancyber. Je možné že to hodně lidem zjednoduší fungování a připadne jim to jako úplně super. Pak je ale otázka zdali nás to pak nebude inteligenčně více zhoršovat (budeme čím dál méně přemýšlet – všechno nám bude „naservírováno“ automaticky a my to budeme brát jako to nejlepší)
  Celkově když si vezmu v potaz kolik informací o nás google asi má, nedivil bych se kdyby nějaká vyšší rada s pomocí Googlu nás malými krůčky (navrhovanými věcmi) někam směřovala, ale to už je velká konspirační teorie 😀