Telefony s Androidem by mohly zdražit až o 900 Kč

9
Android
Ilustrační foto (zdroj Google, úprava Lukáš Václavík)
-
Zdroj: Google

Google v EU čelí rekordní pokutě ve výši 4,34 miliardy eur kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu s mobily. Proti ní se sice firma odvolala, ale zároveň řeší výtky, které k fungování Androidu měla Evropská komise. O čtyřech velkých ústupcích jsme psali minulý týden.

Týkají se mimo jiné toho, že výrobci už nebudou kvůli využití Obchodu Play předinstalovávat také Chrome a vyhledávač Googlu. Prohlížeč a vyhledávač jsou však pro něj hlavními zdroji příjmů, a pokud by výrobci chtěli na mobily a tablety nasadit jen Obchod Play, znamenalo by to pro tým z Mountain View velký zásah do rozpočtu. Google proto oznámil, že pro partnery chystá nové typy licencí, u kterých budou výrobci za využití jednotlivých aplikací (tedy hlavně Obchodu Play) platit.

Bez aplikací od Googlu by byl Android poloviční
Bez aplikací od Googlu by byl Android poloviční

Příplatky za Obchod Play

Podrobnosti neznáme, ale k dokumentům určeným pro partnery se dostal magazín The Verge. Z něj vyplývá, že výše poplatku se bude odvíjet od typu zařízení (mobil nebo tablet), třídy (určené dle jemnosti displeje) a země (rozdělené do tří skupin).

Do nejvyšší skupiny údajně patří Británie, Německo, Nizozemsko, Norsko a Švédsko. V těchto zemích by výrobci měli platit 40 dolarů za zařízení s nejjemnějšími displeji (nad 500 ppi), 20 dolarů (400 až 500 ppi) nebo 10 dolarů (pod 400 ppi). Nejnižší poplatek ve třetí skupině zemí bude činit 2,5 dolaru. U tabletů má být maximem 20 dolarů. Pokud je dokument pravdivý, nové smlouvy začnou platit u zařízení aktivovaných od 1. února 2019.

TIP: Android 9 má jen minimum uživatelů. Na Pixelech od Googlu však drží 75% podíl

Nutno podotknout, že samotné využívání Androidu bude i nadále bezplatné. Google přímé poplatky vyžaduje pouze za to, že výrobci budou chtít Obchod Play, ale bez zmíněného vyhledávače a Chromu. Samsung a spol. navíc v takovém případě přijdou o provize z tržeb, které Google skrz prohlížeč vygeneroval.

V zájmu výrobců tak nejspíš bude zachovat stávající stav. Podle dokumentů to vypadá, že pokud by zachovali Obchod Play a nechali předinstalovaný Chrome i vyhledávač, mohli by nadále získávat provize a teoreticky by za zařízení platili menší poplatky nebo vůbec nic. Navíc jim ani dnes nikdo nebrání předinstalovat také další aplikace včetně těch konkurujících Googlu. A než přenášet výši poplatků do koncových cen pro zákazníky, raději možná strpí dvě aplikace navíc.

Konzervace současného stavu bude výhodná pro Google i výrobce. Z hlediska změn na trhu bude proto důležitějším ústupkem to, že Google již nebude výrobcům bránit ve výrobě zařízeních postavených na alternativních Androidech. Samsung, Huawei a další giganti by mohli tvořit vlastní odnože (nebo používat LineageOS, Amazon Fire OS apod.) a doplnit je i vlastní softwarová centra. V nich by ale samozřejmě nebyl YouTube, Gmail ani další oficiální software od Googlu…

Telefony s Androidem by mohly zdražit až o 900 Kč
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.89%) 9 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Je to velice jednoduche, staci kdyz vyrobci hardwaru zpristupni bootloader a recovery a prestanou je zamykat.

  Pak to bude velice lehke a muze to fungovat stejne jako u LineageOS, kde take sluzby Google nejsou integrovany a uzivatel, ktery o sluzby Google stoji si proste doinstaluje pres recovery OpenGAPPS. Pritom to funguje tak, ze si uzivatel muze naklikat, co chce. Ja treba pouzivam verzi NANO.

  https://github.com/opengapps/opengapps/wiki/Package-Comparison

   • To vychazi z linuxovyho zpusobu reseni. Mas zvlast partitionu /system a zvlast partitionu (logicky disk) /user. Cely Android vcetne systemovych aplikaci je v /system, ke kteremu se da dostat jen pres admin prava (root). Aplikace, ktere si instalujes ty, instalujes do prostoru /user a tudiz je take muzes uzivatelsky bez admina odinstalovat.
    Samozrejme na linuxu na desktopu to uplne takhle fungovat nemusi a taky vetsinou nefunguje, ale na Androidu to bylo potreba zjednodusit, takze to takhle Google udelal. Ja to chapu.

    Ale samozrejme to Google uz davno mohl predelat misto jinych „vylepseni“, ktere jsou vetsinou k nicemu. Jeden z duvodu, proc to Google zamerne drzi takto oddelene, je to, ze oni nechteji ty aplikace nechat uzivatele odinstalovat, ale chteji aby je uzivatel pouzival a hlavne zobrazoval reklamy.
    Cely ten system, ktery Google vymyslel, kdy uzivatel se ve svem telefonu nedostane k administratorskemu opravneni jinak nez nejakym hackem, je z toho duvodu, ze se Google snazi o to, aby uzivatel nedokazal blokovat reklamy, ktere mu Google do mobilu pousti.
    Google to svadi na bezpecnost, ale neni to pravda, je to kvuli reklamam.

   • pár vlaštovek už bylo, nevidím důvod, proč by výrobci nechtěli prodávat telefony s více OS, když už teď mají různé open iniciativy, což je jen způsob jak vyjít vstříc zákazníkům, kteří chtějí jinou ROM, než od výrobce certifikovanou Googlem.