Google Earth konečně poběží i ve Firefoxu, Edgi nebo Safari

0
Google Earth (2017)
Google Earth (2017)

Letos v dubnu Google představil nový webový glóbus Earth. Firma prý od píky navrhla nový renderovací engine, aby 3D Země mohla rychle a bezproblémově fungovat přímo na webu, ať už surfujete na počítači nebo mobilu.

Cestou k plnohodnotným webovým aplikacím je zbavit se závislosti na JavaScriptu a nasadit binární kód napsaný v C nebo C++, který bude o dva řády rychlejší. Doposud ale neexistovala jednotná platforma, jíž by podporovaly všechny prohlížeče. A jak se ukázalo, Google vsadil na nesprávného koně.

Chrome a také Earth ke spuštění nativního kódu používaly Portable Native Client (PNaCl). Jenže ten neimplementovaly žádné jiné prohlížeče, takže Earth v nich nebyl dostupný. Ostatní prohlížeče jako Firefox, Safari, Opera nebo Edge místo toho využívají obdobnou technologii WebAssembly (Wasm).

Google ji už podporuje také a v červnu se rozhodl, že její pomocí nahradí PNaCl. Od prvního čtvrtletí 2018 už by měl být s PNaCl konec. Firma ihned začala s převodem Earth na WebAssembly a na právě probíhajícím Chrome Dev Summitu 2017 již předvedla první demo ve Firefoxu. Brzy by tato novinka měla být spuštěna veřejně.

PS: Na PNaCl je závislá také webová aplikace Hangouts, proto v prohlížečích mimo Chrome nelze telefonovat.

Google Earth konečně poběží i ve Firefoxu, Edgi nebo Safari
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů