Gmail dostává největší aktualizaci za posledních 7 let. Co umí a jak vypadá?

4
Google Gmail
Gmail

O čem se před týdnem jen mluvilo, je tady. Google chystá zásadní aktualizaci Gmailu, který od roku 2011 funguje prakticky beze změn. V Mountain View připravili nový vzhled odpovídající jazyku „material design“, nové jsou také funkce. Jedna dokonce významně upravuje to, jak e-mail obecně funguje.

Nový Gmail si už můžete vyzkoušet. V menu s ozubeným kolečkem bude možnost redesign otestovat, případně se vrátit zpět. Některé funkce ale budou přibývat postupně. My zatím možnost přepnutí nemáme, takže se budeme řídit jen tím, co Google ohlásil a co vidíme na jeho screenshotech.

Co přináší Gmail v roce 2018

Schránka zase o něco více plýtvá místem a zdá se, že zcela zmizel chat (Hangouts). Na pravé straně přibyl nový sloupec s ikonami pro rychlý přístup k úkolům, poznámkám (Keep) a kalendáři. Po vzoru Inboxu můžete přílohy zobrazit rovnou bez otevření e-mailu.

Úkoly (Tasks) konečně dostaly oficiální mobilní aplikace. K dispozici jsou pro Android (Play Store) a iOS (App Store).

Z Inboxu Gmail přebírá i funkci pro odložení e-mailu. Pokud se vám zpráva zrovna nehodí, můžete si její „doručení“ nastavit na později. Za den, týden apod. se ve schránce objeví znovu. Gmail navíc bude ve schránce upozorňovat na e-maily, které žádají rychlou odpověď (to nejspíš z kontext bude rozpoznávat umělá inteligence).

Na desktopu přibydou tzv. chytré odpovědi. Google si přečte e-mail a navrhne krátkou odpověď, kterou byste prý nejspíš sami vymysleli. Funkce ale nebude (zatím) dostupná v češtině.

Velkou novinkou je tzv. Confidental mode (v češtině nejspíš jako Důvěrný režim). Půjde o zvláštní e-maily, které příjemci nebudou moci přeposílat, kopírovat, stahovat, tisknout (na počítači to jen těžko ošetří). Lze jim nastavit časovou platnost i přístup přes heslo. Pravděpodobně dorazí i těm, kteří Gmail nemají. Podobně jako u ProtonMailu by mohla přijít zpráva s odkazem na stránku, kde bude e-mail dostupný.

Google bude nově upozorňovat na potenciálně nebezpečné e-maily, pokud si o nich bude myslet, že slouží k phishingu apod. Na mobilech půjdou lépe nastavit notifikace (jen na důležité e-maily) a Gmail usnadní zákaz odběru newsletterů, pokud na zprávy nijak nereagujete.

Oživeno 19:00 – V nastavení se mi už objevilo tlačítko Vyzkoušejte nový Gmail. Sloupec s chatem z Hangouts zůstal aktivní. Důvěrný režim zatím chybí.

Gmail dostává největší aktualizaci za posledních 7 let. Co umí a jak vypadá?
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.12%) 17 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Trend je jasný, čím větší displej, tím více se bude plýtvat místem. No a služby založené na sběru informací o majitelích. „Chytrá odpověď“ nejen, že google si čte maily a hledá klíčová slova a fráze, ale teď bude rozumět celé zprávě, kvůli nějaké debilní nápovědě, kterou většina odmítne použít, odmítnout to a odmítnout i čtení mailů googlem ale určitě nepůjde. „Odložení mailu“ jen dejte googlu přesně vědět kdy je mail relevantní, ať se mu lépe sestavuje váš profil. „Confidental mode“ flag pro AI, tohle si přečti fakt pozorně a poděl se s AI od NSA. Představte si, že by vám česká pošta otvírala dopisy a balíky a nabízela, co máte odpovědět, předvyplnila platební údaje do vašeho bankovnictví pro zaplacení faktury, navrhovala co si máte příště koupit.

    • Zbytocna paranoja. Mimochodom, udaje v internet bankingu ti predvyplni banka, ktora ich zdiela s kdekym, marketingove firmy maju udaje o tvojich nakupoch, posta zdiela udaje s plynarnami, elektrarnami ci telekomunikaciami skrz inkaso, ti ich posielaju dalej a o mnozstve analytickych skriptov, beziacich na pozadi drvivej vacsiny internetovych stranok ani nehovorim. Ak chces zit v civilizacii, tak sa neschovas.

  2. Zdravím, v rychlosti jsme vyzkoušel nové zobrazení a Hangouts jsou stále na svém místě (v nastavení se pod záložkou Chat dají i nadále vypnout/zapnout.)
    Plýtvání místem není až tak příšerné, levý panel (Nová zpráva, doručená pošta atd.) se může schovávat do úzkého proužku s ikonami, po najetí myší se zobrazí i text. V podstatě je tenhle panel hamburger menu.
    Osobně jsem si nikdy na Gmail nezvykl, psaní zpráv a uživatelské rozhraní považuji za paskvil. Změna k horšímu snad nepřipadá v úvahu. Tak uvidíme časem.