Země není plochá, a to ani na Google Mapách. Nově je zobrazí jako glóbus

3
Google Maps glóbus
Google Maps jako glóbus

Na mapách od Googlu si můžete vyzkoušet čerstvou novinku. Stačí je oddálit na úroveň kontinentů a uvidíte, jak se zobrazení zakulacuje. Google totiž po letech přidal sférickou projekci, která jako jediná zachovává skutečné proporce pevného povrchu a moří. (Pomineme-li fakt, že Země není dokonalá koule.)

V Google Earth nebo Mapách se kulatá Země doposud zobrazovala jen u satelitních snímků, nově se tak děje i u základní a terénní mapy. Novinky je v tuto chvíli dostupná jen na počítačích s podporou 3D zobrazení přes rozhraní WebGL. To funguje u všech moderních počítačů i prohlížečů. V menu Google Map se můžete přepnout zpět na ploché zobrazení.

TIP: Trvalo to jen 14 let. Google Mapy jsou konečně česky

To jako u většiny mapy využívá válcovou (konkrétně Mercatorovou) projekci, která zkresluje reálné délky tím víc, čím dále od rovníku se nacházíte. Proto Kanada vypadá o hodně větší než USA nebo Grónsko působí stejně rozsáhle jako celá Afrika.

Podle Redditu Google tuto funkci začal testovat minimálně letos v dubnu, takže jste na ni už možná také narazili. Teď by ale měla být dostupná pro všechny.

TIP: Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce

Země není plochá, a to ani na Google Mapách. Nově je zobrazí jako glóbus
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.75%) 16 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  • Tam ty výchylky budou zvýrazněný (hodně) pro názornost, ne ?

   IMHO ale je celkem přesné, říkat Zemi koule, protože je kouli hodně blízká, mnohem bližší než čemukoliv jinýmu. Země je sice tzv. geoid, ale tou rotací je zakulacená dost dobře, ty výchylky jsou v měřítku jejího průměru prd. Průměr Země je zhruba 12 700 km a oceán je celkem dobře kulatej, protože na něj ty nerovnosti povrchu nemají moc vliv. Na a proti úrovni oceánu má nejvyšší hora jenom 9 km nahoru a největší hloubka v oceánu 11 km dolů (což je ale dost výjimka, většinou je to o dost míň, stejně jako u těch hor). 10km je proti 12700km odchylka jenom 0,07 %, tj. v praxi nic. Tomu bych IMHO „neforemná“ fakt neříkal. Bych se nedivil, kdyby většina kuliček, co jsme si s nima hráli, byla na tom hůř.

   Ono to zakulacení planet není žádná náhoda, to je dané fyzikálními zákony, nad určitou úroveň hmoty se prostě gravitace neptá a udělá z toho tu kouli násilím. Leda že by třeba těleso enormně rychle rotovalo (jako trpasličí planeta Haumea). Pardon za poučující vstup.

   • mícháš to jablka s hruškama.
    1) jsem řekl odpusť si vodu, prostě vysaj všechnu vodu ze země. Samozřejmě že ta kulatost vzniká díky vodě, která je pro gravitaci poddajná. Podajná natolik, že na její kulatost má vliv i měsíc.
    2) abys mohl konstatovat že nejvyšší hora je 9 km (a spousta ostatních je 7,5km, tak rozdíl mezi největší hloubkou moře 11km je krásných 20km.
    3) s tímto rozdílem ale musíš počítat v rámci 6 371km poloměru země je 0,31%.
    4) ano geoid je zesílený, ale důležité je aby sis uvědomil jak je na tom gravitace v různých jejich částech a uvědomil si, že nejsme čistočistě koule. .