Boj o Android pokračuje. Googlu opět hrozí, že bude Oraclu muset platit miliardy

2
Android
Ilustrační foto (zdroj Google, úprava Lukáš Václavík)

Spor mezi dvěma giganty se táhne už téměř osm let. Oracle v létě 2010 napadl Google, že prý jedná v rozporu licencí na Javu a ve svém Androidu zneužívá jeho patenty a také autorská práva týkající se aplikačních rozhraní (API).

První kolo

Na jaře 2012 odstartoval očekávaný proces, od kterého si Oracle sliboval náhradu škod ve výši několika miliard dolarů. Jenže okresní soud v Kalifornii rozhodl, že Google žádné patenty neporušuje a že jeho implementace Java API, na kterém je Android založen, sice ve 37 případech kopíruje API od Oraclu, ale Google jedná v mezích fair use. Pro nekomerční použití může daná rozhraní používat, aniž by porušoval copyright a musel něco platit.

Oraclu se to nelíbilo, najal další právníky a roce 2013 proti tomuto rozhodnutí podal rozklad. K odvolacímu řízení došlo v květnu 2014. Federální soud zvrátil původní verdikt a přiklonil se na stranu Oraclu. Na Java API se podle něj vztahuje standardní autorské právo. Google se domáhal změny rozhodnutí u Nejvyššího soudu, ale neuspěl…

Druhé kolo

… a tak odstartovalo druhé kolo. Okresní soud se v květnu 2016 opět začal zabývat otázkou, jestli, když už je API chráněné autorským právem, došlo ze strany Googlu k porušení copyrightu. Opětovně zaznělo, že Google okopíroval 37 Java API. Oracle k soudu přišel s tím, že žádá odškodnění 9 miliard dolarů.

Porota znovu rozhodla ve prospěch Googlu, jednal prý v rámci fair use. Nejspíš tomu pomohlo i svědectví Jonathana Schwartze, bývalého šéfa Sunu, v němž Java vznikla. Schwartz tehdy řekl, že Google na API žádné licence nepotřeboval a ničeho nezákonného se nedopustil.

I proti tomuto verdiktu se Oracle loni odvolal a opět mu to vyšlo. Včera se totiž federální soud přiklonil na jeho stranu. Fakt, že Android je zdarma, prý neznamená, že Google používá Java API pro nekomerční účely. O žádné fair use tedy nejde a Google porušil autorské právo.

Google rozhodnutí zklamalo a nejspíš se znovu obrátí na Nejvyšší soud. Pokud k němu nedojde, odstartuje třetí kolo, kde už by se mohlo řešit to, na kolik milionů či miliard má Oracle nárok.

Oracle vs. Google

Boj o Android pokračuje. Googlu opět hrozí, že bude Oraclu muset platit miliardy
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94%) 10 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE