Google nechce čekat na operátory. Nástupce SMS rozjede bez nich (aktualizováno)

9

Aktualizováno 15. listopadu 2019

Google na svém blogu konečně oficiálně oznámil, že textovkový standard RCS opravdu rozjíždí tak, aby fungoval i bez asistence operátorů. Zopakoval, že novinku už spustil v Británii a Francii, později se přidalo i Mexiko. Do konce roku budou funkci moci využívat všichni v USA a firma slibuje rozšíření do dalších zemí i v příštím roce. Snad se dočkáme také v Česku, protože místní operátoři jsou v podpoře RCS zcela nečinní.

Na webu už jsou návody, jak RCS vynutit ručně i v ostatních zemích, ale proces – zdá se –není příliš spolehlivý.

Původní článek z 2. července 2019

Standard Rich Communication Services (RCS) by se konečně mohl rozšířit tak, jak si zaslouží. Postará se o to Google, který RCS integroval do výchozího editoru zpráv v Androidu a postupně bude funkci spouštět po celém světě.

RCS je považován za skutečného nástupce SMS a MMS. Nestojí za ním jedna společnost, ale konsorcium GSMA, kde najdeme stovky firem od operátorů, přes výrobce mobilů až po softwarové tvůrce. Díky tomu jde o univerzální řešení, které bude fungovat všude. Jenže realita je jiná.

Jak už jsme informovali v loňském článku, RCS se stále vyvíjí a operátoři mohou podporovat pouze zastaralou verzi protokolů. Nebo hůř, standard nepodporují vůbec, přestože se podílejí na jeho vývoji. To je případ i tuzemské trojky. Jediný Vodafone sice RCS podporuje, avšak pouze omezeně v rámci vlastní aplikace Message+.

Google rozjíždí RCS i bez operátorů

Nejinak je tomu ve světě, proto se Google rozhodl zakročit. Jak jeho zástupci potvrdili pro magazín The Verge, Google rozšíří RCS i bez ohledu na operátory. Novinka je zatím dostupná jen v Británii a Francii. Uživatelům, jejichž operátoři RCS nepodporují, Google pošle upozornění, že by si mohli aktivovat služby RCS (které firma nazývá prostě Chat). Pokud tak učiní, budou moci ostatním uživatelům s aktivními RCS posílat rozšířené zprávy, které jsou na rozdíl od SMS zdarma. Navíc umožňují chatovat ve skupinách, posílat soubory, zobrazit stav adresáta nebo informovat o tom, že druhá strana právě píše.

TIP: Na Androidu lze posílat SMS z počítače

Stejné funkce již roky nabízí i iMessages od Applu. U něj to funguje automaticky i bez souhlasu nebo asistence operátora, takže mezi dvěma iPhony se standardně pošle iMessage místo SMS. Řešení Applu má navíc tu výhodu, že zprávy jsou šifrovány (end-to-end) a díky centralizované databázi je jasné, kdo iMessages přijímat může a kdo ne.

Počet odeslaných SMS v ČR klesá
Počet odeslaných SMS v ČR klesá

RCS jsou šifrované pouze při cestě na a ze serveru, na něm jsou uloženy v čitelné podobě. Google říká, že obsah zprávy uchovává jen po nezbytně nutnou dobu, než je doručí. Pak je automaticky odstraní. Delší dobu ale ponechává metadata (kdo, komu a kdy píše), k čemuž jej ale zřejmě nutí zejména zákon o data retention. V případě, že je v telefonu SIM karta od operátora podporujícího RCS, služba se přepne ze serverů Googlu na ty od operátora. Pokud odesílat i adresát mají RCS (od Googlu či operátora) a jsou v dosahu internetu, pošle se RCS, v opačném případě SMS.

A proč vlastně zavádět RCS, když už se lidi naučili psát přes Facebook Messenger, WhatsAppe, Skype a další služby? Právě kvůli oné univerzálnosti a decentralizaci. Komerční aplikace spravované jednou firmou mohou ze dne na den skončit. Změní se jejich podmínky. Mohou zrušit podporu některých platforem.

TIP: Allo končí. Google bude mít na vykecávání jen čtyři aplikace

RCS takto omezeny nejsou. Vážou se na telefonní číslo, takže se nemusí nikam registrovat. Fungovat by měly i bez instalace další aplikace. Dostupné budou na všech možných platformách, pokud tam bude kompatibilní editor zpráv. A výpadek jednoho serveru neohrozí zbytek sítě. Zkrátka jako SMS.

Google nechce čekat na operátory. Nástupce SMS rozjede bez nich (aktualizováno)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 13 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. SMS nevedu, takze Google si muze rozjizdet co chce, ja mam Facebook Messenger a ten mi na 99% pripadu staci, ve vysledku tak posilam cca 5 SMS rocne! A na tech 5 mi ta SMS opravdu staci, nic noveho netreba.

 2. Nejdříve reakce na hackoff (16:07) a Redmarx (17:27)
  četli jste ten článek vůbec? Nebo jste si vystačili s nadpisem? Jinak si nedokážu vysvětlit to co tu píšete. Jaky tah na branku? To je tah na penize a vykradani soukromi. Je snad tah na branku, ze google blokuje konkurenty jen podle user agenta? Je snad tah na branku, že google naschvál nutí vyplňovat captcha milionkrát, aby měl alespoň šanci vás dohledat podle nějakého vzoru chování, když už se mu snažíte skrýt? Je snad tah na branku vymýšlení si vlastních standardů a jejich nasazování aniž by to kde pořádně popsal, nějaké api od googlu? Noční můra.

  Je to stále ve vývoji, google jako diktátor nasadí nějakou verzi a bude se tvářit jakože kdo nepodporuje to co my tak je brzda nebo early adopter, podle toho jestli bude o verzi dozadu nebo naopak napřed.
  V této podobě je to totálně k hovnu. V době, kdy se řeší, kdo vás kde jak všude sleduje, odklikávání cookies je pomalu raketová věda, GDPR je úplně všude, tak google, který ve sledování hraje extraligu, ve jménu „prospěchu“ uživatelů nasadí něco, co si může sám analyzovat a prodávat. Jemu vyhovuje situace, že na to operátoři serou. Lidi utekli z toho příšerného hangouts, tak se snaží vytahat z lidí informace globálněji. To někdo vítá? Kde je sakra end-to-end šifrování obsahu zprávy, na forward takové zprávy jim musí stačit jen nějaké id. Protokol je přeci standardizován, takže žádná transformace obsahu není třeba, tak proč sou na serveru v čitelné podobě? Zkuste se vždycky zamyslet, když někdo superbohatý (člověk, nebo firma) dělá něco „pro lidi“, kdo z toho má vlastně primární prospěch. Sice se mi nechce sem tahat politiku, ale víte proč Babiš odmítl zdanit banky? Hádejde kdo má snad u všech bank úvěry v celkové výši desítek miliard. Vůbec neřeším, jestli ta daň je hloupá nebo není, ale ten kdo o tom rozhoduje, má vlastní zájem na výsledku. To samé google, myslíte, že ho zajímá abychom si mohli všichni psát pomocí jedné aplikace? Proč teda rušil na XMPP založený talk když mu šlo o blaho lidí?

  • Clanek jsem necetl, jen nadpis.
   Jen jsem poznamenal, ze na zpravy pouzivam Facebook Messenger a SMS temer nepouzivam, tudiz je ani nepotrebuju nicim nahrazovat a jinak co pises, tak presne si myslim to same, nechci zadne sluzby od Google, jsou to gauneri a kdyby bylo neco jineho, tak se zbavim i Androidu. Aspon pouzivam LineageOS, u kteryho je aspon cast spehovani odstranena, ale Gapps vedu taky bohuzel, tudiz sledujou me taky, ale nic s tim nenadelam. :-/

   • Redmarxi : Čistě hypoteticky, až mi budeš chtít napsat, k čemu Ti bude ten Tvůj FBM? Povím Ti to. K ničemu, protože já FB nepoužívám. Zbyde Ti tedy jen placená esemes, nebo RCS, u nichž budeš mít jistotu, že mi zpráva dorazí. Asi tak…
    A tu paranoiu by jsi měl začít léčit 🙂 Všeci přeci kradú.

    • Proc bych ti mel chtit napsat?
     Ja jsem spis na telefonovani a nebo potom resim veci pres email. Moji pratele jsou na Facebooku a teda tam kdyz si chceme rychle napsat nejakou tu zpravicku, tak pouzijeme Messenger.
     No a pak je tu nejaka ta vyjimecna situace, kdyz nemam problem pouzit SMS, treba zrovna pred par dny jsem jednu posilal, byla to letos prvni.

 3. V cem je RCS bezpecnejsi jak Messenger? Misto pres FB server to pobezi pres Google server. Jak znam oba vykuky, tak oba budou zpravy cist pro „personifikaci“ reklam. A co kdyz to zas google zrusi rcs servery jako vsechny sve messengery? Neni v tom zrovna spolehlivý.

 4. Ale stejně jak chápu, tak to nebude podporovat Apple, takže to univerzální jako SMS nebude. Resp. budu muset řešit, komu to posílám, abych věděl, co si mohu dovolit. Systém to sice automaticky překonvertuje, ale kdo ví jak bude výsledek vypadat, ořeže to obrázky atd.

  BTW, někde jsem četl (už nevím kde), že to, v jakém formátu to bude, se rozhoduje při odesílání a pokud nějaký z adresátů nebude RCS podporovat, tak to VŠEM odejde jako standardní SMS. Připadá mi to divné a také by mě zajímalo, jak se při ODESÍLÁNÍ zjistí, zda to příjemce podporuje. Takže to bude asi kachna 🙂