GPD Win 2: „Herní konzole“ s Windows 10, která se vejde do kapsy

4

Hongkongská společnost GPD se už pět let zabývá vývojem minipočítačů do kapsy. Loni na Indiegogo uspěl její Pocket 7 s Windows 10 a GPD Win fungující jako herní konzole. Od včerejška na Indiegogo běží crowdfundingová kampaň na druhou generaci Winu. Tvůrci požadovali jako cílovou částku 100 000 dolarů, ale ještě týž den dostali od více než 1500 fanoušků přislíbeno desetkrát tolik. V základním „perku“ mohou ti nejrychlejší získat GPD Win 2 za 649 dolarů, přičemž běžná cena na trhu bude 899 dolarů.

Za to dostanou miniaturní notebook, který se vejde do kapsy. Má šestipalcový dotykový HD IPS displej uložený v těle o rozměrech 162 × 99 × 25 mm a hmotnosti 460 gramů. Uvnitř se nachází Intel Core m3-7Y30, tedy neújspornější Kaby Lake. Jak CPU, tak i GPU bude znatelně výkonnější než u přechozí generace postavené na Atomu. K dispozici je pak 8GB RAM (LPDDR3 1866 MHz) a 128GB SSD (ve slotu M.2, lze tedy v budoucnu vyměnit). Vnitřek je chlazen ventilátorem s 2000 až 8000 rpm (to už bude hodně řvát).

Na počítači je předinstalován Windows 10 Home (x64), ale tvůrci zmiňují i podporu Linuxu nebo Androidu. Je to ostatně jen „běžné“ PC. Výkon prý stačí i na AAA hry. Když se uskromníte na detailech, zahrajete si Titanfall 2, Battlefield 1, GTA V, PUBG atd. Tvůrci na YouTubu spustili kanál, kde ukazují, jak na Winu 2 zmíněné hry běží. Kromě nativních her pro Windows zmiňují i síťový streaming z PS4 a Xboxu One, větší smysl ale budou dávat například emulátor starších konzolí.

Interní akumulátor slibuje až šesti- až osmihodinovou výdrž při hraní. Nabíjí se pomocí USB-C (Power Delivery), stejným konektorem půjde zpětně nabíjet i třeba připojený mobil. Na těle je dále jeden velký USB 3.0, microHDMI 1.4, sluchátkový jack a čtečka microSD karet. Nechybí mikrofon ani malé reproduktory. S okolím pak Win 2 komunikuje přes Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.2.

Uvnitř je prťavá QWERTY klávesnice, ale hrát se bude především na gamepadové části. Ta má dvě analogové páčky (plus přepínač, aby se mohly chovat jako myš), směrový kříž, čtyři akční tlačítka a šest zadních tlačítek. Nechybí ani vibrační motorek.

Stejně jako minulé produkty od GPD bude i Win 2 hračkou pro nadšence. Díky podobným kampaním mohou vznikat i zařízení, která uspokojí potřeby maximálně tisícovek uživatelů. Větší ambice Win 2 nemá. Holt to není velký počítač, ani skutečná konzole, ale hybrid s kompromisy. K prvním uživatelům se Win 2 dostane v květnu 2018, kampaň potrvá až do března.

GPD Win 2: „Herní konzole“ s Windows 10, která se vejde do kapsy
Ohodnoťte tento článek!
3.2 (64%) 5 hlas/ů

4 KOMENTÁŘE

  1. Mám první generaci, kterou jsem koupil se vším všudy za 350 USD nedávno (3 měsíce zpět). Měl jsem štěstí a nešlo to přes celnici a měl jsem to tu z Číny za 4 dny. Je to parádní věc, větší displej by se klidně hodil (těch 6 palců je pěkných), větší výkon možná taky, ale já jsem to koupil s tím, že si na tom na cestách zahraji starší hry, které bych si na PC v současnosti už nenainstaloval, protože si chci zahrát novější kousky a tolik času nemám. Hrál jsem na tom zatím Tomb Raider Underworld, Call of Duty 1 a 4, XCOM, Rage a Batman Arkham Assylum. Switch bych si nekoupil (vyjde na to 5 pro mě normálních her a pak to zase bude mrtvá platforma na japonské ptákoviny – jak říkám, z mého pohledu). Mám nějaký pátek PS Vitu a přestože na tu jsou parádní tituly (ačkoli plno lidí, kteří tu konzoli nikdy neměli, tvrdí opak), tak zahrát si plnotučeného Batmana, Tomb Raidera nebo COD 4 na věci, co si dáte do kapsy, o tom se mi jako malému jen zdálo. Tomb Raider tu beží na plné detaily, COD 1 též, COD 4 na střední (aby to bylo pěkně plynulé, vysoké detaily jdou v nižším rozlišení jedině), Batman, RAGE a XCOM na minimum (při plném rozlišení, XCOM s nižším) a i minimální detaily vypadají na té malé úhlopříčce přímo parádně. Hlavní je ale zábava, která je ničím neomezovaná, prostě je to PC hra, neosekaná, se všmi možnostmi apod.

    Co mě překvapilo, že ta mašinka má výkon i na přehrávání 100Mbps 4K videa naprosto s přehledem bez jediného záseku. To jsem popravdě nečekal, protože na takových integrovaných AMD R7 je 4K video jen slideshow.

    Co mě na první generaci jako jediné vadí, tak je displej (bohužel). Ten se prostě nepovedl, ačkoli v recenzích se psalo úplně něco jiného. Pravděpodobně jde o nějaký levný IPS, který je špatně položený, protože při pohledu přímo na displej v tmavých odstínech vidíte velký kulový. Stačí zařízení pootočit a všimnete si, že když koukáte mírně z vrchu a z levé strany, tak jsou zde barvy v pořádku. Částečné řešení je vytáhnout jas v ovladačích na max, kvalita obrazu celkově tím překvapivě netrpí a i v tmavších hrách a filmech je vše vidět pěkně. Desaturace barev je však stále trochu patrná a toto by se už v dnešní době stát nemělo. Na druhou stranu, když se to stane ve výrobu z Číny, nemůžu si moc stěžovat, ale když jsem toto viděl před 2 roky u Lumie 435, jejíž displej je naprostá TN katastrofa ala 15 let zpět, tak mě to dostalo (u GPD se to dá víceméně vyřešit, u Lumie ne).