Vydání grafických karet Nvidia GeForce RTX 2080 Ti se o týden opozdí

30
Zdroj: Nvidia

Minulý týden Nvidia odhalila architektonické detaily a novinky svých nových GPU Turing vyráběných na 12nm procesu a tento týden by také měly vyjít recenze. Termín zveřejnění testů byl nicméně předtím o něco odložen a ukazuje se, že podobné zpoždění nastane i s dostupností těchto karet. Naštěstí ale nebude příliš dlouhé.

Nvidia koncem minulého týden sdělila, že původní datum dostupnosti se posouvá. GeForce RTX 2080 a GeForce RTX 2080 Ti měly být původně na prodej od 20. září (a od tohoto dat měly také být doručovány předchozí předobjednávky). Pro druhou z nich, tedy výkonnější model RTX 2080 Ti, se ale termín nestihne. Nvidia nyní oznámila, že prodej začne až o týden později, a sice 27. září.

GeForce RTX 2080 beze změny

Tato změna byla oznámena na oficiálním fóru GeForce.com. Důvod nebyl sdělen, ale podstatné je, že se zpoždění týká jen modelu Ti, který je založený na čipu TU102. Je oficiálně potvrzeno, že GeForce RTX 2080 s pomalejším a (o něco) levnějším GPU TU104 má stále být vypuštěna dle plánu 20. září.

Nvidia-GeForce-RTX-2080-RTX-2080ti-04
Nvidia GeForce RTX 2080 Ti, verze Founders Edition

Zdá se, že v případě odkladu GeForce RTX 2080 Ti by mohli mít výhodu ti, kdo karty předobjednávali. Předobjednávky by údajně měly být vyřizovány už před 27. zářím – dle oficiálních informací mezi původním a novým datem dostupnosti (tedy mezi 20. až 27. zářím).

GeForce RTX 2080 Ti general availability has shifted to September 27th, a one week delay. We expect pre-orders to arrive between September 20th and September 27th.

There is no change to GeForce RTX 2080 general availability, which is September 20th.

Ovšem není úplně jasné, zda Nvidia na fóru mluví čistě o svých vlastních kartách Founders Edition (které prodává i přímo ve svém vlastním internetovém obchodě), nebo zda se tyto informace týkají i grafik od tradičních partnerských výrobců karet. Některé české obchody mají stále u modelů RTX 2080 Ti uvedeny původní termíny dostupnosti, některé ne. Každopádně odklad o sedm dní není nic dramatického, takže asi není důvod z tohoto důvodu nějak rozčilovat.

Vydání grafických karet Nvidia GeForce RTX 2080 Ti se o týden opozdí
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.29%) 17 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. Tak a tady vidíte smysl předobjednávek. Prostě kdo chce být mezi prvníma tak se musel předobjednat aby mu kartu poslali, protože prostě v den vydání zmizne ze všech e-shopů deset milionů karet během dvou vteřin…

  • Nevím no, tady místní „expert“ Komplík si předobjednal nějakou levnou verzi Inno3D, že na to dá stejně vodníka a přetaktuje a teď se zjistilo, že jsou čipy Nvidií pro výrobce binnované a v těch levných verzích budou jen „horší“ čipy. Tzn tady se mu moc preorder nevyplatil. 😀

   • Inno3D je bez komentáře. 😀 Dřív tady snad ani nebylo, až s těžební horečkou jsem je zaznamenal, ale kvalita jejich chladičů je, co jsem slyšel na úrovni, jaká by se vůbec neměla dostat na trh.

    A jestli jsou binnované, tak to je ale dost drsný, protože na vodní blok se standardně kupovaly levnější verze s jedním radiálním ventilátorem.

    No, vzhledem k tomu, že se zatím ceny nereferencí vůbec nebudou blížit MSRP $699/$999, ale budou spíš startovat na cenách, co mají být jen za FE – $799/$1199, tak bych teď na vodníka asi radil vzít FE – pochybuju, že by si tam Nvidia dala horší čipy a je to za cenu těch Inno3D krámů.

    • To asi jsi mladší ročník, protože dříve bylo Inno3D u nás běžně dostupné a rozšířené. Nicméně značku stejně jako některé další přišli u nás o distributora, Nicméně Inno3D má i perfektní a hodně dobře hodnocené série grafických karet s chladiči ICHILL.

     • Já myslel posledních pár let, jak dlouho nevím. Ale nejsem tak mladý ročník, první počítač jsem si kupoval v r. 1997. 🙂

      Přiznám se, že o jejich jiných sériích nevím, jen jsem si všiml co se od nich letos objevilo českých e-shopech a k tomu se vesměs moc pozitivního říci nedá.

   • 1: předobjednávka není kupní smlouva
    2: od kupní smlouvy se dá odstoupit
    3: aktuálně mám předobjednanou EVGA 2080.
    4: stále si nejsem jistý zda mi 2080 stačí, potřebuji aktuálně znát výkon 2080 v Division, 4k max detaily (Ultra preset například neobsahuje ShadowWorks a HFTS stíny tomu dávají dost zabrat, taky ne, jsou to zjednodušeně „fake“ RT stíny) a výkon v Destiny 2. Destiny 2 ukázala NV už dřív a něco málo přes 60FPS nebylo moc přesvědčujících.

    Takže uvidíme, 2080 nebo 2080Ti, v případě Ti asi chvíli posečkám (rozpočet „pro zábavu“ by hodně krvácel). Navíc by to chtělo i nějaký ten 4k monitor, když jsem zjistil že za 1,5 roku co jsem to nesledoval spadly ceny 40″+ 4k na polovic. a stojí už jen o něco málo víc než 4k televize stejného rozměru.

    • a ještě bod 5: binované čipy, či čipy dvojí kvality. Jelikož grafiku netaktuju tak je to zcela jedno, nicméně jak tu psal Gildor, FE je ideální pro vodu, vzhledem k tomu že aktuálně nejsou jiné karty levnější než u NV, tak proč to nevzít přímo tam, ale tady jsem nebral z důvodu že netuším jak dlouho budu na kartu čekat, v Alze, pokud na mě vyjde si to vyzvednu hned.

      • A proč bych měl taktovat? Hraju s VSync, takže jsem na 60FPS, karta často jede na 70-80% max, OC nemá smysl, zajímá mě ale aby těch 60FPS bylo konstantních a nedropovalo to. Jenže když to dropne třeba na 50FPS v nějaké extrémní situaci tak tomu OC stejně nepomůže.

       Nicméně předobjednávku ruším, dle testů 2080 nebude stačit nebo nebude mít žádnou rezervu, 2080Ti je jediné co mě může dostat tam kde chci.

      • Co píšeš je kravina.
       A Vsync s lagem je na prd. Jestli nemáš Gsync monitor, což se divím, vzhledem k tvému fanatismu, tak si zapni Fast sync. O tom mnoho lidí neví a netuší o co přichází.

   • Naopak, pokud chcete mít šanci mít produkt v den prodeje, tak se bez předobjednávky de facto neobejdete. Pokud vám to vyhovovat nebude, můžete to vrátit nebo stornovat ještě před vyzvednutím

     • Samozřejmě že vyrábí. Když je potřeba správný argument, tak je AMD výrobce grafik, když je potřeba správný argument na druhou stranu, tak je jen návrhář čipu. Tak si pak musí člověk vybrat, jak informaci z garáže zpracovat. 😀 😀 😀

      • Zajímavé, jak do normální debaty vždy přispěchají někteří jedinci a snaží se do všeho vecpat amd. Vám ta firma asi musí hodně ležet v žaludku.

     • Pokud se ptáš mě, tak nic o výrobě v usa jsem nepsal. Většina komponent se vyrábí v Číně nebo Taiwanu. Právě do Taiwanu, kde ta nová sazba platit nebude se možná někteří budou rychle snažit přesunout alespoň závěrečnou assembly line. Každopádně, pokud se Trump s Čínou nedohodne jinak (stále jednají) tak pochybuju, že se karty budou v usa prodávat za ceny doporučené Nvidií. Např 2080 Ti stojí ve FE verzi $1200 a verze od vendorů měly stát od $999, ale už teď jsou všude od $1200 výš. Po zavedení cel to bude klidně $1300+, protože těžko výrobci zaplatí 10% ze svého.
      A to se ještě může NV rozhodnout na základě nového cla zvednout MSRP, to pak poskočí ceny celosvětově.

 2. Ak sa tych 40% nad 1080Ti bez RT/DLSS potvrdi tak su tie karty lepsie nez som cakal. Ale zaujimalo by ma… ako je to s multi GPU? Je dead? Predpokladam, ze SLI profily automaticky cez NVLink nepojdu. A to je trocha problem btw, pretoze sa tym padom stava naprikla 2x1080Ti->1x2080Ti dost drahy… ehm… sidegrade.