Hamoa: Info o ARM procesoru s jádry Nuvia, který má konkurovat Intelu, AMD a Applu

0
ARM procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 1600
ARM procesor Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3
-
Zdroj: Qualcomm, via ComputerBase

ARM procesor Qualcommu, od nějž se čeká, že přinese něco jako M1 od Applu pro zbytek světa, má 12 jader a také integrované 5G.

Jak už víte, pokud nás sledujete pravidelně, Qualcomm by tento rok měl vydat procesor s architekturou ARM, jenž by se měl konečně odpoutat od výkonnostní úrovně jeho dosavadních mobilních SoC a začít se bít s výkonnými procesory x86, ale také s těmi od Applu. Tento skok ve výkonu má přinést nová architektura jader CPU, za níž stojí právě architekti z Applu založivší startup Nuvia. O tomto nadějném procesoru teď přichází první detaily.

V poslední době sice do tohoto vývoje nečekaně začal píchat vidlemi ARM, jenž by na první pohled měl být rád (ale na druhý pohled zřejmě chce z Qualcommu vyrazit vyšší tantiémy, než dostává dnes), ale přípravy pokračují. Web WinFuture.de, který již dříve přinášel zprávy o chystaných procesorech Qualcommu pro notebooky s Windows, nyní o čipu s jádry od Nuvie přinesl nějaké podrobnosti.

První „Nuvia“ má 12 jader

Před časem jsme se dozvěděli, že těmto novým jádrům Qualcomm říká „Oryon“, nicméně celý procesor bude dál nést jméno Snapdragon jako dosavadní mobilní SoC. Nicméně jak WinFuture zjistil, konkrétní čip, který bude přestavovat první generaci Snapdragonu s jádry linie Oryon od Nuvie, má interní kódové označení Hamoa.

Tento procesor má podle zdrojů tohoto webu 12 jader. Téměř určitě jde ale o „big.LITTLE“, tedy hybridní kombinaci malých a velkých jader. Jaké je přesně složení, zatím známo není, ale prý by to mohlo být osm velkých jader, což asi bude architektura Oryon, a čtyři malá úsporná – to asi budou běžné malé Cortexy, jako je jádro Cortex-A510. Toto rozdělení ale zatím není potvrzené úplně 100% betonářsky.

Použití až osmi jader Oryon je trošku překvapivé, protože Apple používá v této kategorii procesorů (M1, M2) jen čtyři velká výkonná jádra. Mohlo by to ukazovat, že jádra Oryon a architektura Nuvie nakonec alespoň v první generaci nebudou stejný výkonnostní tahoun jako jádra Applu, jak to od počátku hodně silný hype (a nejen od fanoušků, ale i od samotné firmy Nuvia) maloval. Pokud by Oryon měl stejně vysoký výkon na jedno jádro (a podobnou spotřebu cca 4–5W), asi by mu také stačila čtyři jádra. Na druhou stranu je možné, že oněch osm „velkých jader“ nemusí všechno být Oryony. Podobně jako v případě mixu Cortexů-X2 a A-710 v telefonech by mohlo být použito třístupňové big.LITTLE například s 4+4+4 (nebo 2+6+4) jádry, kdy by část z osmi jader označovaných za velká byla ve skutečnosti prostřední, tedy kategorie Cortex A78, A710, A715 a tak dále.

Od čipu Hamoa zatím Qualcomm testuje dvě varianty (konfigurace tohoto křemíku). Ty se označují pro změnu SC8380P a SC8380XP. Není známo, zda budou obě varianty mít 12 jader, či zda bude jedna z nich ořezaná. Tato číselná označení mohou stát za pozornost. Jak WinFuture upozorňuje, navazují na linii předchozích Snapdragonů pro notebooky – model Snapdragon 8cx Gen 3 má označení SC8320. Hamoa tedy zřetelně není vyvíjen jako následník Snapdragonů pro mobily, ale této o něco výkonnější notebookové line. Teoreticky by tedy čip Hamoa mohl dostat i značení Snapdragon 8cx Gen4, ale to by asi nebyl moc dobrý nápad. Pokud má skutečně jít o aspoň trošku revoluční procesor (v rámci nabídky Qualcommu), zasloužil by něco, co by trošku víc vyčnívalo.

Qualcomm Oryon oznámení
Qualcomm Oryon – oznámení (zdroj: Qualcomm)

Podle WinFuture čip používá paměti LPDDRX5, tedy jako mobilní SoC (ale i úspornější notebooky). Podle informací WinFuture jsou vzorky testovány s tímto typem paměti. Nejsou zatím žádné informace o tom, že by třeba sekundárně podporovaly i DDR5, což by umožnilo vyrobit i notebooky s upgradovatelnou pamětí ve slotech SO-DIMM. Je docela možné, že takovéto paměti procesory Snapdragon stále nebudou umět.

4nm proces?

Procesor bude mít údajně integrovaný 5G modem Snapdragon X65. Ten používá 4nm výrobní proces, jenž by tedy proto asi mohl být použitý i pro celý tento procesor. Nejspíše půjde o 4nm proces od TSMC, jenž dosahuje o dost vyššího výkonu a efektivity proti procesu Samsungu.

O další výbavě zjistil WinFuture ještě to, že tento procesor bude podporovat úložiště typu UFS 4.0, což jsou integrovaná malá SSD míněná zejména pro mobily. Úložiště UFS 4.0 mohou dosahovat maximální rychlosti čtení a zápisu až 4200 MB/s a v nabídce je má například Samsung (ale dostupné budou jistě i od dalších výrobců, jako jsou Hynix nebo Kioxia).

Podpora tohoto typu úložiště by opět mohla naznačovat, že Qualcomm míří do notebooků, jejichž hardware je pořád dost blízko k hardwaru telefonů a tabletů. Podle WinFuture to skutečně vypadá, že je procesor koncepčně pořád blízko čipům ARM pro telefony. Ve standardních noteboocích jsou normou NVMe SSD založená na rozhraní PCI Express. Ta jsou výkonnější, ale zejména mají tu výhodu, že si je uživatel může vyměnit (ať už z důvodu opotřebení, nebo upgradu na větší kapacitu). Bohužel nevíme, zda bude procesor Qualcommu takováto dospělejší SSD umět.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 04
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 pro mobily (zdroj: Qualcomm)

Snapdragon 8cx Gen3 však nějaké linky PCI Express 3.0 měl, takže zde doufejme také nebudou chybět, ideálně už v generaci 4.0. Na druhou stranu ani UFS 4.0 není bez výhod. Podobně jako použití paměti LPDDR5X by znamenalo, že i klidová spotřeba a výdrž na baterie by se mohly blížit chytrým telefonům.

Největší otázkou samozřejmě zůstává, zda procesorová jádra Oryon od Nuvie opravdu budou taková bomba a přelom, jak někteří fanoušci architektury ARM věřili a hlasitě proklamovali (už v momentě, kdy byla Nuvia ještě zcela nová firma a její technologie byla kompletně „vaporware“). Podle dřívějších marketingových slibů Nuvie měla její architektura mít výkon vyšší než dnešní Apple M2 a možná až na úrovni někde okolo jádra Intel Golden Cove na 5,5 GHz (tedy zhruba Core i5-12900KS, i9-13900K), a přitom mít spotřebu pod 4 W. Teď se blíží okamžik pravdy…

Více: ARM procesor Nuvia Phoenix prý rozdrtí Intel a AMD. 2× rychlejší jádra, třetinová spotřeba

Zdroj: WinFuture

Hamoa: Info o ARM procesoru s jádry Nuvia, který má konkurovat Intelu, AMD a Applu
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.78%) 9 hlasů