Na trhu je jednodeskový počítač s 2× 2,5Gb/s Ethernetem a čtyřjádrem Intel Gemini Lake

11

Mezi jednodeskovými počítači je Hardkernel Odroid-H2+ docela unikát. Nejen že má dvě síťovky, ještě jsou obě 2,5gigabitové dle standardu 2.5GBaseT.

Když jsme v pondělí psali o zajímavém „NUCoidním“ minipočítači Asusu s mobilními procesory Rezyn 4000, posteskl si jeden z vás v komentářích, že mu chybí 2,5Gb/s Ethernet. Je pravda, že na rozdíl od Wi-Fi se drátové síťovky na miniaturních deskách nedají vyměnit nebo vylepšit.

Pokud na Ethernet máte větší nároky, bude možná právě pro vás zajímavá deska Odroid-H2+, kterou teď uvedla korejská firma Hardkernel. Její desky začínaly jako jednodeskové ARMy ve stylu Raspberry Pi, ale Odroid-H2+ je trošku jiné kafe, spíš srovnatelné s NUCy.

Mini PC s 2,5Gb/s síťováním jako dělané pro NAS

S těmi má prakticky shodný rozměr, PCB měří 11 × 11 cm. Na něm je integrovaný 14nm procesor či spíše SoC Intel Celeron J4115 rodiny Gemini Lake Refresh se čtyřmi jádry architektury Goldmont Plus na taktu 1,8–2,5 GHz (all-core turbo je 2,3 GHz) a s integrovaným GPU Intel UHD 600 (12 EU na 700 MHz). Tento model ještě snad ani nebyl oficiálně vydán, Intel ho zatím nemá v databázi Ark. Čip je chlazen bez ventilátoru velkým žebrovaným pasivem, TDP by měl mít 10 W.

Po vzoru NUCů se paměti osazují do dvou slotů SODIMM na druhé straně desky, má být možno nainstalovat až 32 GB DDR4-2400. Vedle pak je slot M.2 pro NVMe SSD. Tento slot má ovšem jen konektivitu PCI Express 2.0 ×4 (ne 3.0). Oproti NUCům chybí druhý slot M.2 pro Wi-Fi, ta by se asi musela připojit do USB, pokud byste ji potřebovali. Místo toho je na PCB konektor pro připojení modulu s úložištěm eMMC.

Hardkernel Odroid H2Plus 2 5Gbps Ethernet 4
Hardkernel Odroid-H2+ s dvojitým 2,5Gb/s Ethernetem (Zdroj: Ameridroid)

Deska ale má hned dva porty SATA a dokonce z konektorů SATA Power dokáže napájet i desktopové 3,5″ disky, protože poskytuje 12V napětí. Napájení celé desky je řešené pomocí DC kolíku pro externí notebookový zdroj. Ten smí mít napětí od 14 do 20 V. Mimochodem, Odroid-H2+ má i hodiny reálného času s baterií, jako pořádné PC.

Mezi porty jsou obrazové výstupy HDMI 2.0 (s podporou 60Hz 4K obrazovky), DisplayPortu 1.2 (dtto), audio jacky i optické S/PDIF, dva porty USB 2.0 a dva porty USB 3.0. Ovšem kde je Odroid-H2+ hvězda, je ten Ethernet. Deska poskytuje dvě síťovky, ale ne obyčejný gigabit, nýbrž 2,5Gb/s Ethernet. Tuto rychlost podporují oba z portů RJ-45. Je to tedy hezky připravené na postjednogigabitovou dobu. Oba adaptéry zajišťují čipy Realtek RTL8125.

Přítomnost této síťové konektivity a dvou portů SATA schopných připojení dvou velkých 3,5″ disků Odroid-H2+ prakticky předurčuje pro roli NAS zařízení stavěného na míru/svépomocí. Proti starší desce H2 je dokonce údajně upraveno napájení právě pro lepší fungování a uspávání/probouzení pevných disků.

Hardkernel Odroid H2Plus 2 5Gbps Ethernet 5
Hardkernel Odroid-H2+ s dvojitým 2,5Gb/s Ethernetem (Zdroj: Ameridroid)

Hardkernel Odroid-H2+ s dvojitým 2,5Gb/s Ethernetem (Fotogalerie)

Deska podporuje běžné Linuxové distribuce díky x86/PC architektuře. Je možné instalovat i Windows 10 a mít malý Atomový systém jako desktop. Není to ani moc drahé – cena je jenom 119 $ od Hardkernelu (ovšem potřebujete ještě napájecí adaptér, RAM a disk). Dostupná má tato deska být někdy od konce tohoto měsíce. Ovšem pozor, při dovozu budete muset řešit cla a DPH, protože Hardkernel sídlí v (jižní) Koreji.

Zdroje: Hardkernel, FanlessTech, CNX Software

Na trhu je jednodeskový počítač s 2× 2,5Gb/s Ethernetem a čtyřjádrem Intel Gemini Lake
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.25%) 16 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Tak zrovna NAS bych na tomhle určitě nestavěl. Deska má málo portů (SATA multiplexory/multipliery na Intelu nikdy moc nefungovaly) a není rozšiřitelná. Jako kvazi-server se to brát dá, jako router taky.

  • šlo by to trochu nešťastně řešit sata/raid řadičem z m.2. Co je super na adopci m.2 na těhle malých deskách, že tam stačí dát pcie multiplier, které jsou díky miningu úžasně levné a hned má člověk čtyři pcie na rozšiřující karty. Druhá věc je, že to proti ATX desce nemá smysl.

   • Různé „redukce“ jsem si užil na Amize, teď takové řešení považuju za krajně nevhodné. Mechanicky i konstrukčně dělají z počítače Frankensteinovo Monstrum, takže je problém je přemisťovat a samozřejmě pro ně najít vhodný case.

    Za mě osobně je nyní nejlepší a nejlevnější řešení pro NAS prachobyčejná deska A320 + libovolný AMD CPU dle požadavků, doplněná v případě potřeby o další SATA řadič. To se dá už realizovat ZFS RAID-Z z až cca 14 disků za poměrně zajímavou cenu. Sice bude chybět ECC RAM, ale to se dá v domácích podmínkách oželet.

     • na dvojdisk až čtyřdisk bude IMHO stačit nějaká miniITX deska s J-intelem.
      Já ten eMMC modul mám asi už rok a něco v práci (včetně jednoho odroida) na testování, oproti Malinám je to výkonnější a spolehlivější řešení, problém je ale podpora, ta je fakt tristní (a to ani ta Malina úplně neexceluje).

      Upřímně, myslím si, že až do 4-diskového NASu nemá smysl pokoušet se o vlastní řešení. Kdo chce laciný model, zvolí 4-bay Zyxel za pětku. Kdo chce s NASem dělat kravinky, pořídí nějaký dvoudiskový (do desítky) Synology/QNAP a může instalovat balíčky. Teprve až za touto hranicí dává smysl koumat třeba nad 4diskovou Xpenology s tím Jčkovým intelem, případně už pak rovnou odmítnout všechny kompromisy a zvolit řešení ultimátní, kterým je ZFS (a tedy něco jako FreeNAS).

 2. Chtelo by to zminit jednu vec:

  Please manually install Realtek RTL8125B driver to activate the Ethernet ports. Otherwise the Ethernet ports don’t work due to a missing device driver in Linux Kernel.

  Premyslel jsem o koupi ale tohle je nepruchozi, BSD systemy tam nepujdou, nemaji driver.

 3. Tento podklad jsem zakoupil vice jak jak pred rokem. V tomto pripad jde jen o druhou revizi Rev-B + novy BIOS.
  Zvolil jsem ho pro domaci NAS + Plex server, jelikoz mam zapojone jen 2x HDD, pro mne byl zcela dostacujici, pro ty, co potrebuji 4xSATA pro RAID pole nemusi byt nejvhodnejsi.

  Jako operacni system pouzivam Ubuntu server, po zakoupeni 18.04, ale presel jsem na LTS 20.04 + kernel 5.4 kde zadny uvedeny problem s ovladaci RTL8125 neni. Pro uzivatele krenel 4.? muzou zavest plnou podporu druheho portu LAN rucne.

  Pro mne byly a jsou zasadni body :
  Spotreba 6-14W, coz je pro mne pro zarizeni ktere jede 24/24 zasadni.
  2x LAN
  Intel J4105 podporuje na strane CPU o proti AMD HW TRANSCODING pro server PLEX.
  Velmi maly format. ITX + ATX zdroj v tomto smeru pro mne nema smysl. To uz bych radeji zvolil podklad ARM, nebo koupil NAS. A kupovat vykone CPU a pak mu tlacit W dolu za cenu vykonu pro lepsi spotrebu pro mne taky nema smysl.
  Celkove jsem spokojen.