Hardwarový nekrolog roku 2016. Kterak žil a padl za technický pokrok

4

Dnešním dnem bude za námi rok 2016. Doufám, že vám vyšel dobře, jelikož se mi zdá, že uběhl trestuhodně rychle. Než mu definitivně zamáváme, připomeňme si ještě, co se během něj přihodilo pěkného. Taková retrospektiva koncem roku bude aspoň pro mě i trochu objevná, protože při tom permanentním shonu si už člověk na podzim sotva pamatuje jaro…

 

Část 0: Obecno

Letošní rok má řadu významných událostí. Podíváme se na jejich popořádku-jdoucí shrnutí, ale nejprve bych vypíchl ve volnější formě pár věcí, které se vinuly celým rokem a zaslouží zvláštní zmínku.

 

Křemík a jeho úloha v procesu technického pokroku

V roce 2016 se do PC hardwaru, který nemá to štěstí, že je od Intelu, konečně dostala nová polovodičová výrobní technologie – 16nm proces TSMC a 14nm od Samsungu/GlobalFoundries, na nichž jsou velmi důležité tranzistory typu FinFET, které měl doposud právě jen Intel. Skončilo tak dlouhé hluché období, kdy se GPU od přelomu let 2011 a 2012 zasekla na 28 nm. Asi nikdy předtím se po stránce výrobní technologie nekonala taková stagnace. Ovšem tím, že výrobci (zejména TSMC) nyní zvládli 3D tranzistory, máme určitý příslib, že v dalších letech už takhle sucho nebude a evoluce výrobních technologií bude pět plynulejší a častější jako v dávnější minulosti. Implementace 10nm a 7nm procesů od TSMC a jeho konkurentů by snad takhle dlouhými prodlevami trpět neměla.

Čip GP107 (Zdroj: ComputerBase)
Čip GP107 (Zdroj: ComputerBase)

Právě grafickým kartám toto prospělo nejvíc (hlavně Nvidiím, AMD stihlo uvést jen dva nové čipy), kdežto do oblasti procesorů se tato revoluce dostane až léta páně 2017. Intel totiž už FinFETy a pokročilý výrobní proces měl (a má) a AMD, které na těchto externích továrních partnerech závislé je, nakonec uvedení FinFETových APU nebo CPU letos nezvládlo.

Snímky čipu Polaris 10 z Radeonu RX 470 (autor: Fritzchens Fritz)
Snímek 14nm čipu Polaris 10 z Radeonu RX 470 (autor: Fritzchens Fritz)

 

Rok 2016 bude rokem Zenu! (Ne…)

Což nám otevřelo krásný oslí můstek: na letošním roce je vůbec zajímavé to, jak mnohé věci, jimiž měl být zásadní, nakonec nevyšly. Právě tak se už od začátku toku 2015 mělo za to, že letošek bude rokem pravdy, kdy se objeví nová 14nm CPU AMD u uvidíme, zda bude jejich architektura Zen (největší technologická změna od Bulldozeru v roce 2011) stát za to, nebo zklame. Ovšem došlo k zpoždění v řádu měsíců a ona zásadní událost najednou rok 2016 nestihla.

Čipy na nerozřezaném waferu
Čipy Summit Ridge na nerozřezaném waferu. První obrázek procesoru s jádry Zen, který se objevil

Zároveň jsme také čekali, že již AMD zmodernizuje svou desktopovou platformu a uvede socket AM4 s novými deskami, pamětí DDR4 a nativní podporou NVMe a USB 3.1, byť zatím ne se Zenem, ale s APU Bristol Ridge. Byly indicie, že by desky mohly být už na jaře, ale zpětně viděno, „samá voda“. Nakonec to vypadalo, že by mohly být na podzim, ale zase nic. Pravda, v OEM sestavách tyto desky a Bristol Ridge jsou, ale my, kdo stavíme PC z komponent, jsme letos ostrouhali. V tomto ohledu se tedy očekávání rozešla s realitou hodně masivně.

Gigabyte B350M-DS3H
Gigabyte B350M-DS3H, deska se socketem AM4 (Zdroj: Bodnara)

 

Zajímavé je, že podobně to nakonec udělal i Intel. Když se ukázalo, že po Skylake uvede refresh v podobě stále 14nm CPU Kaby Lake, alespoň já jsem tedy nečekal, že by měla mít nějaký problém s přípravou. Myslel jsem, že jakožto výplň by měla přijít spíše dřív než později – takže by se nabízelo Q3 2016 přesně rok po uvedení Skylake. A opět, vedle jak ta jedle, desktopová Kaby Lake také čekala tak dlouho, až skončila v roce 2017. Na druhou stranu, Intel uvedl jejich mobilní dvoujádrovou verzi, takže úplně nás ve štychu nenechal.

 

Problémy s ovladači Nvidie

Jedna zajímavá věc, která možná nebyla tak nápadná: zdá se, že v tomto roce měla Nvidia abnormální počet problémů s ovladači, ačkoliv se už kolik let traduje rčení o tom, že „GeForce mají ovladače vždy lepší než Radeony“. Velmi často se ale opakovaly zprávy o tom, že „Nvidia vydává hotfix pro problém X“ (poslední taková oprava vyšla těsně před Vánoci, nicméně v tom případě šlo dost možná spíš o obejití problému, kterým trpí Folding@Home).

Možná dobrá připomínka toho, že čím déle se nějaké tradované moudro objevuje, tím víc bychom si měli hlídat, jestli ještě stále platí. Na druhou stranu bych z toho nevyvozoval, že teď jsou zase ovladače Nvidie „hrůza“. Chyby se v softwaru dějí pořád a každému.

Telemetrické úlohy v aktuálních ovladačích Nvidie (Zdroj: MajorGeeks)
Telemetrické úlohy v aktuálních ovladačích Nvidie (Zdroj: MajorGeeks)

 

Výrobní náskok Intelu: byl, je, není?

Podobně by to možná jednou mohlo být i s dříve nezpochybňovaným moudrem o dominanci Intelu ve vývoji polovodičových procesů (kterých jsme se již trochu dotknuli). V tomto případě bych si ovšem byl ještě méně jist tím, zda už věc přestala být faktem. Vše závisí na tom, zda jsou nominálně pokročilejší procesy třeba TSMC (které patrně bude mít 10nm proces před Intelem) skutečně lepší než ty jeho. A to je něco, na co my laici jen stěží můžeme uhádnout odpověď. Bohužel platí, že pro tyto konkurenty neexistuje nějaký záchytný bod v podobě stejného čipu nebo SoC, navrženého a vyráběného na obou procesích a stejnou měrou adekvátně využívajícího jejich možnosti. Bez takové „Rossetské desky“ se můžeme jen dohadovat, často na podkladě uvědomělých i podvědomých sympatií a usuzovat z nepřímých důkazů. Což nám ale moc neřekne.

Broadwelly-EP na nerozřezaném waferu
14nm Broadwelly-EP na nerozřezaném waferu

Pokud problémy Intelu se zpožďováním nových procesů přetrvají, možná dojdeme do bodu, kdy už ty nepřímé indicie dají dohromady zjevné doklady. Dle mého názoru ale Intel hodně podceňujeme, pokud si myslíme, že to bude zítra nebo třeba už za rok. Stačí poukázat na to, že FinFETy, které se s velkou slávou v GPU objevily letos a v „early“ variantě dobré jen pro mobilní čipy loni, měl Intel už na jaře 2012. A vyráběl na nich své rodinné stříbro, výkonné procesory Ivy Bridge, vše bez problémů s dosahováním frekvencí – jediný problém, který u nich nastal, ležel v teplovodivé pastě zcela mimo křemík. A zkušenosti a schopnosti jeho inženýrů se sotva vypařily.

 

 

NVMe, 3D NAND ante portas

Zastavil bych se předtím, než se pustíme do systematického přehledu roku pro pořádkumilovné, ještě u úložišť. V oblasti HDD to příliš zajímavé není, ale v SSD ano. Pokud jste loni chtěli mít pokročilé SSD s technologií NVMe, neměli jste jich na výběr moc – přerostlé enterprise kusy Intelu a pak hlavně Samsungy. Pokud jste chtěli pokročilou vrstvenou NAND, opět jen Samsung.

To se ale letos pozitivně změnilo. 3D NAND se objevila třeba v Crucialech MX300, pak Intel SSD 600p, což je navíc i disk NVMe, byť pomalejší. Mezitím se už přidala řada dalších, třeba i menší jména jako Adata nebo Transcend. Jak disků s 3D NAND, tak NVMe úložišť na trhu přibývá a to znamená, že konkurence stlačí ceny a pomalu se z těchto dříve luxusnějších technologií snad stane normální věc. Ať žije pokrok!

 

Intel SSD 600p/Pro 6000p (Zdroj: PC Perspectvive)
Intel SSD 600p/Pro 6000p (Zdroj: PC Perspectvive)

 

Část 0: Obecno

Přehled roku 2016, část 1: Leden, únor, březen

 

 

Leden: CES, Microcode updaty od Intelu

Z kraje roku udeřil na nás novináře, tradičně bez oddechového času po Silvestru, veletrh CES 2016. AMD na něm představovalo poprvé veřejně 14nm Radeony Polaris, ovšem ještě jen teoreticky a předběžně. Tehdy jsme to ještě nevěděli, ale ta předběžnost bude značná, téměř půl roku.

GPU architektura AMD Polaris, první prezentace
GPU architektura AMD Polaris, první prezentace

 

Nvidia se počítačům moc nevěnovala, zato ale oznámila výkonný systém Drive PX 2 pro automobilové výpočty – vodou chlazenou kombinaci dvou GPU a CPU. Byla to snad první prezentace Pascalu GP106 a nových tehdy ještě nevydaných 16nm Teger, i když nevíme, zda šlo o funkční vzorky. Podobně jako u Polarisů ale přišla chvíle těchto čipů až mnohem později.

Dvojice čipů Tegra na spodní straně PCB. Čipy mají po dvou jádrech Denver a čtyřech Cortexech-A57
Drive PX 2: Dvojice čipů Tegra na spodní straně PCB

 

Ještě v lednu AMD avizovalo nejvýkonnější výhonek architektury Steamroller, APU A10-7890K, které dosáhlo původně asi nečekaných taktů, ale v tu chvíli jsme spíš chtěli vidět Excavator.

O něco později pak nastal velmi, velmi opožděný příchod prvního ARMU od AMD, Opteronu A1100. Pravděpodobně příliš pozdě na to, aby měl nějaký význam. Navíc se třeba dostupné vývojářské desky neobjevily dosud, také kvůli různým problémům. 

AMD oficiálně vypouští na trh procesory Opteron A1100 s architekturou ARM

Stále v lednu pak potkala šlamastyka Intel. Provalila se hardwarová chyba procesorů Skylake, která se projevovala zamrznutím pod zátěží instrukcemi AVX – například v Prime95. Tato šlamastyka byla poměrně rychle opravena aktualizací mikrokódu, nešlo ale jedinou ostře sledovanou událost s mikrokódem.

Intel totiž v zimě také zařízl možnost taktovat zamčené procesory, která byla objevena koncem roku 2015 (jedna zase z jeho významných událostí). Výrobci desek houfně chystali BIOSy, které by tuto příjemnou možnost ušetřit využívaly, ale Intel rychle všemu zatnul tipec, aby taktovači dál museli připlácet za „káčková“ CPU.

Sky OC: Přetaktování zamčených CPU pro LGA 1151 přes BCLK na deskách ASRock
Sky OC: Přetaktování zamčených CPU pro LGA 1151 přes BCLK na deskách ASRock

 

Mimochodem, v lednu se povídalo také o tom, že Intel uvede speciální Xeon na taktu 5,1 GHz. Takhle zpětně viděno to asi byla spíš fáma, pokud čip od té doby nefunguje jako hodně tajná podpultovka.

 

 

Únor

V únoru se od AMD objevil asi poslední Mohykán na platformě levných APU AM1 – Athlon 5370, Kabini na taktu 2,2 GHz – nová APU Kaveri/Godavari a konečně první desktopový Excavator, ovšem jen v podobě levného Athlonu X4 845. Spolu s nimi také zabrousí do sféry chladičů a přijde s nadstandardním boxovým chlazením pro výkonnější CPU: chladičem Wraith.

AMD Wraith Cooler
AMD Wraith Cooler

 

Intel zase přišel s výkonnějším refreshem procesorů Braswell.

Na úplně jiném konci spektra se také objevil plán na vyrobení plně svobodné a otevřené (čili ideální pro paranoiky) základní desky a pracovní stanice Talos na bázi procesorů IBM Power8 – výrobce se momentálně snaží získat na ni prostředky crowdfundingem, ale na úspěch to nevypadá, deska i CPU jsou příliš drahé.

V únoru bylo vydáno API Vulkan ve verzi 1.0 – multiplatformní a otevřenější alternativa DirectX 12, v níž mělo částečně prsty AMD. Jde totiž částečně o adaptaci jeho Mantlu, nicméně teď už jde o širší standard přijatý a také spoluvytvořený mnoha dalšími hráči.

 

Březen: Všechno možné od AMD

AMD taky v březnu uvedlo duální grafiku s čipy Fiji, jako Radeon Pro Duo, byť na prodej bude až v dubnu. Ale jen jako kartu pro kreativní profesionály, takže pro nás běžný lid prakticky nebude mít význam. Kromě ní se pak spolupodílelo na technologii pro externí GPU pro rozhraní Thunderbolt, která se v prvním kvartále dostává na trh.

AMD Radeon Pro Duo
AMD Radeon Pro Duo

 

Když už je řeč o grafikách – někde zde se objevuje zpráva, že mainstreamové GeForce GTX 1060 budou až v Q4 2016. Velký omyl, Nvidia je proti očekáváním vyklopí už v červenci.

Ještě v březnu se objevuje zpráva, že Micron začal dodávat vzorky pamětí GDDR5X. Ještě to nevíme, ale tyto paměti budou na trhu mnohem dříve, než by se z toho dalo usuzovat.

Čip GDDR5X od Micronu (Zdroj: AnandTech)
Čip GDDR5X od Micronu (Zdroj: AnandTech)

 

V neposlední řadě se na konci března konečně dohodl prodej společnosti Sharp, kterou koupil Foxconn po delším jednání. K čemu to dlouhodobě povede, teprve uvidíme.

A v ještě více neposlední řadě se v posledních dnech prvního vkartálu po dlouhé době zkušebních prototypů a příprav dostává do volného prodeje Oculus Rift. První herní brýle pro virtuální realitu, jejichž vývoj také současný pokus tuto technologii prosadit odstartoval. Cena je bohžel pomrně vysoká.


 

Přehled roku 2016, část 2: Duben, květen, červen

 

Duben: Pascal poprvé

Jen pár dní po Riftu přichází také konkurent HTC Vive. HTC, chvíli působící jako „me too“ firma se ve spojení s Valve (technologie Steam VR) podařilo Riftu vytvořit velmi zdatnou konkurenci. Ze začátku také nemělo takové problémy uspokojovat poptávku a drželo tak významně vyšší tržní podíl.


 

 

Stylově prvního apríla jsme psali o velice seriózní záležitosti. Intel totiž vydává procesory Xeon E5-2600 v4, 14nm Broadwell-EP. CPU s až 22 jádry opět posílily postavení Intelu v oblasti serverů, z čehož už je za poslední léta dost otřepaná, ale stabilně pravdivá fráze.

Intel uvádí Xeony E5-2600 v4 (Broadwell-EP)

 

Chvíli po Intelu se rozjíždí dosud velmi tichá (jak jste si asi v předchozích odstavcích všimli) Nvidia. Už začátkem dubna překvapuje odhalením prvního Pascalu, serverového GPU GP100 s 3840 stream procesory a plochou přes 600 mm² (což jsem tedy alespoň já nečekal, takto velká GPU se dosud uváděla až po odladění výroby na menších čipech). Neoficiální zvěsti o době, kdy budou Pascaly uvedené, během roku většinou Nvidii podceňovaly, jak se ještě ukáže dále.

Nvidia GP100 v Tesle P100 (Fotografie: ComputerBase)
Nvidia GP100 v Tesle P100 (Fotografie: ComputerBase)

 

V této době se začíná ukazovat, že přicházející Radeon RX 480 (tehdy ještě to jméno neměl), bude výkonem zhruba odpovídat GPU Hawaii a nepůjde o highend. Že ale AMD nebude mít výkonou kartu z tohoto segmentu, která by nahradila R9 Fury (X), nebylo hned jasné, což dlouho svádělo k očekáváním, že mainstreamový Polaris 10 bude výkonnější, než nakonec byl.

Koncem dubna Intel hlásí, že propustí 12 000 zaměstnanců, aby pomohl své rentabilitě. Úsporná opatření se také projevila v tom, že firma zrušila (alespoň prozatím) své mobilní čipy Atom. Často to bylo interpretováno jako jejich definitivní konec, avšak chybně. Jádra Goldmont a dokonce i mobilní verze Broxton se objevila v jiných segmentech.

 

Květen

Na začátku května končí patentová bitva SamsunguNvidie, která byla spuštěna druhou jmenovanou společností. Jak už tomu bývá, skončila mimosoudním vyrovnáním těsně před soudním jednáním, což ponechává prostor pro spekulace, kdo vyhrával.

 

Poměrně zajímavá zpráva přišla z dálného východu. Firma VIA, opomíjený třetí výrobce procesorů kompatibilních s instrukční sadou x86, přišla s osmijádry na bázi 28nm čipů z předchozího roku.

 

Vzorek GeForce GTX 1080 s čipem GP104-400-A1 a pamětí GDDR5X
Fotografie čipu Nvidia GP104 uniklá před uvedením v květnu 2016

 

Květen byl ale hlavně měsícem grafik Nvidia. Ještě před Computexem stihla firma začít prodávat GeForce GTX 1080GTX 1070 s čipem GP104, o jejichž následném úspěchu asi netřeba nic dalšího říkat. Překvapení pro nás bylo hlavně uvedení s pamětí GDDR5X, jejíž výroba sotva začínala. Těžko říct, jak se to povedlo, patrně díky úzké spolupráci s Micronem. Nvidia každopádně nakonec měla FinFETová GPU jako první, ač to předtím na základě drbů někdy vypadalo obráceně.

GeForce GTX 1080 (Zdroj: HardwareLuxx)
GeForce GTX 1080 při odhalení (Zdroj: HardwareLuxx)

 

Touto dobou se také objeví zprávy, že v příští konzoli Nintenda bude Tegra, a i tento další úspěch Nvidie se později potvrdí. Viz dále.

 

 

Koncem měsíce ale dojde ještě na procesory. ARM vydá své výkonné jádro Cortex-A73 a poté přichází Intelvypouští 14nm highendová CPU pro platformu X99, Broadwell-E. Novinkou je desetijádrové Core i7-6950X, kterému ale Intel napálí cenu a chce za něj 1723 dolarů (doposud extrémní edice vždy stávaly 1000 dolarů).

Procesory Broadwell-E pro patici LGA 2011-3
Procesor Broadwell-E pro patici LGA 2011-3

 

Červen

Poté v červnu pak na bázi serverového Broadwellu od Intelu přijdou také 14nm Xeony E7 8800 v4, které budou mít jáder až 24. To ale až někdy v polovině měsíce.

Hned na počátku, na Computexu, uvede AMD mobilní verzi APU Bristol Ridge, lowendové zmenšené verze Stoney Ridge a zejména také oficiálně oznámí Radeon RX 480. Za překvapivě nízkou cenu, což definitivně potvrzuje, že půjde jen o mainstreamové karty. Tuto grafiku pak AMD vypustilo na trh 29. června. Během měsíce jsou avizovány také levnější modely RX 460RX 470.

AMD Radeon RX 480
AMD Radeon RX 480

 

Ve stejném měsíci také Microsoft odhaluje oficiálně plány na výkonnostní upgrade Xboxu One, „Scorpio“. Ten ale bude až v roce 2017, pro rok 2016 byla vypuštěna jen lehká modernizace Xbox One S, která má mírně vyšší výkon, ale hlavně zaujme podporou HDR a disků Ultra HD Blu-Ray.

Upgradovanou konzoli, z níž bude eventuálně PS4 Pro, potvrzuje také Sony.

Xbox One S (E3 2016)
Xbox One S (E3 2016)

 

Přehled roku 2016, část 3: Červenec, srpen, září

 

Červenec: bitka FinFETových GPU

A jsme v kvartálu třetím, který byl silně o grafikách. Zpočátku se povedla AMD široce medializovaná aféra, kdy Radeony RX 480 braly příliš proudu ze slotu na základní desce a dostávaly se tak přes specifikace PCI Express. Oprava naštěstí přišla záhy.

Proudové zatížení slotu PCI Express s Radeonem RX 480 (Zdroj: Tom's Hardware)
Proudové zatížení slotu PCI Express s Radeonem RX 480 (Zdroj: Tom’s Hardware)

 

Objevil se i pozitivní „problém“, některé karty se daly po vydání odemknout z 4GB paměti na 8 GB, jelikož nativně 4GB karet asi bylo málo a AMD nechtělo ostudu s nedostupností.

Velmi záhy (překvapivě záhy) se Nvidia vytasila s odpovědí na Radeon RX 480. Ze dne na den tehdy rychle „unikaly“ všechny informace k GeForce GTX 1060 s čipem GP106 – zatímco se běžně na internetu vynořují během třeba jednoho nebo dvou měsíců. Koncem června byly najednou fotky, po pár dnech specifikace, sedmého července už byla karta oficiálně venku. Kupodivu nešlo o výrazně papírové uvedení, 19. července se dala koupit.

    Nvidia GeForce GTX 1060 (Zdroj: NordicHardware)
Nvidia GeForce GTX 1060, čip GP106 (Zdroj: NordicHardware)

 

Ještě překvapivější je pak ale odhalení Titanu X stále ještě v červenci. Že Nvidia tak rychle po GP104 vytáhne i GP102, jsem opět nečekal. Vysvětlení se nabídne, když se dozvíme cenu: 1200 dolarů. Tím bylo nebezpečí, že by GP102 hned zabilo GP104, zažehnáno.

    Nvidia Titan X
Nvidia Titan X

 

Nejen sláva však tento měsíc padá na Nvidii. Dozvídáme se, že se dohodla na vyplácení 30 $ (okolo 10 % ceny) americkým zákazníkům koupivším GeForce GTX 970, coby bolestného za „3,5GB“ skandál z loňska. Šlo o mimosoudní vyrovnání, ale rychlost uzavření asi spíš nasvědčuje tomu, že právníci větřili prohru (toť alespoň moje hodnocení, v komentářích s ním ne všichni z vás souhlasili).

Něco nového se přihodilo také ve světě procesorů s „alternativními“ instrukčními sadami: Oracle uvedl Sparc S7, osmijádro, které by mělo být relativně levnější než „big iron“ Sparcy M7 a cílem je, aby mohlo konkurovat obecně mnohem dostupnějším serverům se Xeony.

Oracle Sparc S7
 

 

Ve světě procesorů se objevila ještě jedna učiněná „bomba“, došlo totiž na prodej společnosti ARM. Získává ji japonský kapitál, skupina SoftBank.

 

Koncem měsíce jsou pak oficiálně odhaleny Radeony RX 470 a RX 460, ovšem do obchodů půjdou až v srpnu.

  AMD Radeon RX 460

 

SrpZen

V srpnu byla hlavní událostí (nebo aspoň pro mě) konference Hot Chips, respektive AMD prezentující architekturu Zen. Tu se konečně potvrdilo, že má jít o poměrně široké a tedy potenciálně hodně výkonné jádro a AMD také ukázalo svůj oblíbený test v Blenderu, který sliboval za ideálních okolností podobné vícevláknové IPC, jako má Broadwell. V tuto chvíli bylo také už definitivně jasné, že uvedené budou až v roce 2017.

Schéma jádra Zen (Hot Chips 28)
Schéma jádra Zen (Hot Chips 28)

 

Naopak ve sféře procesorů ARM se objevilo instrukční rozšíření SVE určené pro superpočítače (použije je třeba Fujitsu, které na ARMech začne stavět své HPC architektury).

A také nová generace jader Denver, což je zajímavá, i když výkonnostně nevyrovnaná architektura vyvinutá Nvidií. Budou pracovat v Tegře Parker.

Nvidia Tegra Parker (Hot Chips 28)
Nvidia Tegra Parker (Hot Chips 28)

 

V srpnu šly reálně do obchodů a recenzí Radeony RX 460RX 470, ale objevily se také mobilní GeForce GTX 1060 až 1080. Nvidia se letos skutečně činila a Pascaly z ní jen létaly.

Údajné fotografie z prezentace GeForce GTX 1060 3GB (Zdroj: Chiphell)
Fotografie z prezentace GeForce GTX 1060 3GB, zachycující změnu specifikací (Zdroj: Chiphell)

Přišla také ořezaná GeForce GTX 1060 s poloviční pamětí. Trošku kontroverzní tím, že měla stejné označení (až na ono „3GB“), ale přitom o 10 % nižší hrubý výkon.

 

 

Září, velmi procesorové

Na konci srpna je pak také procesorová chvíle Intelu: uvedení mobilních čipů Kaby Lake. Prakticky současně Intel potichu vydal a začal dodávat klientům také procesory Apollo Lake založené na „zrušeném“ Goldmontu, i když v zařízeních se objevila až mnohem později, takže dlouho nebylo možné novou architekturu, která má značně lepší IPC než předchozí Atomy, pořádně otestovat.

Snímek čipu Kaby Lake 2+2
Snímek čipu Kaby Lake 2+2

 

Také AMD v tomto období vykazuje činnost, když formálně uvádí desktopovou platformu a socket AM4, desktopová APU Bristol Ridge a čipsety pro ně. Bohužel jen pro OEM trh. Chvíli ještě čekáme, zda se pro běžné smrtelníky neukáží třeba v říjnu nebo listopadu, ale jak již víte, dostavil se toliko tzv. Smolíček Pacholíček.

Socket AM4 (Zdroj: HWSW)
Socket AM4 (Zdroj: HWSW)

 

IBM poté odhalilo procesory Power9, což budou 14nm CPU, tentokrát cílící jak na ty nejdražší Xeony, tak na ty levnější, které tvoří většinu trhu (budou existovat dvě zvláštní platformy). IBM by tak mohlo mít šanci na obsazení větší části trhu, ale bude asi stále mít problém s tím, že má minoritní instrukční sadu.

Samsung uvádí velice výkonná SSD 960 ProSSD 960 Evo, což je konečně levnější NVMe model založený na V-NAND. Také Nvidia ohlašuje nový procesor, i když ve výrobě asi bude až za delší dobu: Tegru Xavier, která již bude založená na GPU architektuře Volta.

Samsung SSD 960 Pro a Evo
Samsung SSD 960 Pro a Evo

 

Bohužel také zdražují paměti RAM, což bude jen pokračovat. Intel dále kupuje firmu Soft Machines s její „virtuální“ architekturou VISC, což je docela zajímavá akvizice, jen nevíme, co z ní vzejde.

Prototyp 16nm SoC Mojave na bázi VISC
Prototyp 16nm SoC Mojave na bázi VISC

Přehled roku 2016, část 4: Říjen, listopad, prosinec

 

Říjen: zase Pascal!

Skutečně velká akvizice ale nastane až koncem měsíce října – Qualcomm spoklne NXP Semiconductors, které ještě předtím pohltilo Freescale. To byla bývalá polovodičová a procesorová divize Motoroly, a tedy jméno spřízněné s množstvím starých Maců, Amig a dalších ikon minulosti.

Jinak ale šlo opět o měsíc grafický. Ač už v tu chvíli Nvidia měla za sebou v rozmezí půl roku čtyři GPU Pascal, přichází v říjnu ještě páté, GP107kartách GeForce GTX 1050 a 1050 Ti. Informace o nich začaly prosakovat již v září a vyvrcholily potvrzením již hodně starého a zpochybňovaného drbu, že Nvidia začne něco vyrábět u Samsungu – a to něco je právě GP107, které se rodí na jeho procesu 14LPP jako Polarisy od AMD.

MSI GeForce GTX 1050 2G OC (Zdroj: ComputerBase)
MSI GeForce GTX 1050 2G OC s čipem GP107 (Zdroj: ComputerBase)

 

Na trh se také po letech dostala koncepce „kinetického chladiče“ a Oculus vydal ovladače Touch pro svůj VR headset Rift. Intel pak má první 14nm FPGA Altera vyráběné už ve vlastních továrnách a Asus 10Gb/s síťový switch pro domácnosti.

Kinetický chladič Thermaltake Engine 27
Kinetický chladič Thermaltake Engine 27

 

Objevuje se také první nástřel toho, co přinesou SSD založená na technologii Optane. Prozatím jsou to ale jen skromné méně výkonné verze sloužící jako cachovací komponenta pro hybridní úložiště. Asi proto, že jednotlivé čipy stojí na 1 GB mnohem víc, než NAND.

 

V říjnu také Nintendo konečně odhalilo konzoli Switch a potvrdilo se, že půjde hybrid handheldu a klasické herní krabice k televizi. A také to, že uvnitř končí duo IBM a AMD (ATi) a začíná Nvidia.

Nintendo odhaluje konzoli Switch

 

 

Listopad

Dění v listopadu bylo už hodně tvořeno očekáváním věcí, které přijdou v roce novém (třeba toho Zenu od AMD). Ale přineslo odhalení rychlých herních LCD s obnovovacími frekvencemi přes 144 Hz s podporou FreeSync pro karty Radeon. LCD s frekvencemi třeba 200 Hz nebo až 240 Hz předtím uměla jen Nvidia, teď červený tábor s tím zeleným srovnal krok.

Objevila se i taková zajímavá historická kuriozita: Na web se dostaly snímky fyzicky existujícího Radeonu R9 285X – plně aktivní verze GPU Tonga s 384bitovou sběrnicí z roku 2014. Tehdy ji AMD nevydalo a až teď bylo náhodou (karta se dostala ven údajně omylem) možno vidět důkaz, že před dvěma lety skutečně byla plánována.

 

Prosinec

V prosinci pokračovala snůška různých tu neoficiálních, tu oficiálních informací o teprve chystaných produktech. Dozvěděli jsme se třeba o tom, že procesory pro socket AM4 by měly mít připájený rozvaděč tepla a že se tedy budou dobře chladit, zatímco nové Intely Kaby Lake naopak zůstanou u nepříznivé obyčejné pasty.

Odstranění rozvaděče tepla u Core i7-7700K (Zdroj: fórum AnandTech)
Odstranění rozvaděče tepla u Core i7-7700K (Zdroj: fórum AnandTech)

Velmi zajímavou věc oznámil Panasonic, a to vylepšenou verzi LCD matrice typu IPS, která by měla mít diametrálně lepší kontrast, schopný už konkurovat i OLED panelům a s možností vysokého jasu také vhodný pro HDR zobrazení. Monitory s podporou HDR také začínají v prosinci vystrkovat hlavu, ale na prodej budou až v roce dalším.

Bohužel se také k zdražování RAM ohlásilo zdražování SSD, které má údajně pokračovat do nového roku. Trápit to nemusí snad jen majitele nových Macbooků Pro, u nichž se ukázalo, že jejich SSD je natvrdo připájené a nevyměnitelné. Nebyl to jejich jediný problém, zdrojem poruch jsou i reproduktory a problém byl třeba s grafickým ovladačem, produkujícím vady v obraze.

V MacBoocích Pro s dotykovým proužkem Touch Bar se nedá vyměnit SSD. Je napevno součástí desky
V MacBoocích Pro s dotykovým proužkem Touch Bar se nedá vyměnit SSD. Je napevno součástí desky

 

Qualcomm odhalil potenciálně velmi zajímavý procesor: 10nm 48jádrový ARM nazvaný Centriq 2400. Mohl by Intelu zatopit v serverech, ovšem prodávat se bude asi až v druhé polovině roku 2017. Naopak jiná značka známá propagací a výrobou serverových CPU ARM má osud nejasný. Applied Micro bylo prodáno a nový vlastník nemá zájem o výrobu serverových ARM čipů X-Gene.

Qualcomm Centriq 2400
Qualcomm Centriq 2400

 

V prosinci AMD ohlásilo, že procesory s jádry Zen se budou oficiálně jmenovat Ryzen. Začala se také pomalu ukazovat Vega, nová generace architektury GPU, která také vyjde až v roce 2017, ale AMD už s ní oznámilo řadu výpočetních karet Radeon Instinct, které na nové čipy vrhají určité světlo. Do třetice také AMD přišlo jako v předchozích dvou letech s velkou aktualizací ovladačů.

Prosinec byl opět dobou jeho velké veřejné aktivity. Což ale nemusí příznivce Nvidie a Intelu příliš trápit, protože těmto nejspíš bude patřit leden 2017. Na CES by měly přijít s novými produkty, což se AMD asi stihnout nepodaří.

AMD představuje procesory Ryzen
AMD představuje procesory Ryzen

4 KOMENTÁŘE

  1. Taky si myslím, že spousta lidí podceňuje Intel jen na základě velkohubých prohlášení konkurenčních firem (zvláště v tom vyniká TSMC, naposledy začátkem měsíce vykládali o tom, že investují 16 miliard do vývoje 3 a 5nm procesů). Intel si jede podle svého, do vývoje dává pravidelně víc jak miliardu dolarů měsíčně a ač také dost odkládá, řekl bych, že to dělá hlavně proto, že si to může dovolit. Asi by už dnes dokázal chrlit 10nm čipy, ale asi by na nich díky malé výtěžnosti nedokázal mít 63% hrubou marži, jako má na 14nm produktech. A tak ladí a ladí a ladí.
    A kdyby bylo nejhůře, stále tu má rezervu další miliardu měsíčně, které může z kolonky zisků přesunout do kolonky investic.