HDR10+ budou podporovat další firmy včetně Googlu

0
samsung hdr10+
Samsung podporuje HDR10+ v přehrávačích, televizorech i mobilech

Svobodný formát HDR10+ přišel před třemi lety coby bezplatná alternativa za komerční řešení Dolby Vision. Stojí za ním Samsung, Panasonic a 20th Century Fox. Tyto společnosti navrhly formát pro šíření videa s vysokým dynamickým rozsahem, který televizorům nebo jiným displejům předá informace o tom, jak pracovat s jasem, kontrastem a barvami v jednotlivých scénách tak, aby byl obraz živější a na správných místech velmi jasný nebo naopak velmi temný. Počet partnerů, kteří budou HDR10+ podporovat ve svých zařízeních či službách, se už rozšířil na 94.

Aktuálně se přidali americký výrobce televizorů Vizio, výrobce AV receiverů Onkyo a Pioneer, výrobci mobilů Xiaomi, Oppo, OnePlus a Realme a také Google, který tento HDR formát využít u 4K videí ve své videopůjčovně Filmy Play. HDR10+ se dočkal i technologických posunů, nově lze takové obraz šířit i přes DisplayPort (nejen HDMI) a počítá se s ním jako výchozím u nadějné videokomprese AV1. V Las Vegas je momentálně k vidění demo 8K videa v AV1 a s HDR10+.

Kdo už dnes HDR10+ podporuje?

  • televizory: Samsung, Panasonic, Philips, TCL, HiSense, Xiaomi, Vizio, Loewe
  • Blu-ray přehrávače: Samsung, Panasonic
  • smartphony a tablety: Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Xiaomi
  • obsah: 20th Century Fox, Warner Bros., Universal, Rakuten, Google (Filmy Play a YouTube), Amazon Prime Video

Samsung věří, že se počet partnerů dále rozšíří, zejména díky možnosti záznamu HDR10+ na nových mobilech a okamžitém sdílení na YouTube. To by mělo celý ekosystém nakopnout. Zdaleka ale ještě nemá vyhráno u všech hollywoodských a televizních studií nebo důležitých výrobců. Do party chybí Disney, Sony, Paramount, Netflix, HBO, Apple, Huawei, LG a další.

Zdroj: Samsung

HDR10+ budou podporovat další firmy včetně Googlu
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96%) 5 hlasů