Návrat Atari se odkládá. Konzole VCS ale dorazí s vyšším výkonem

0

Zanedlouho to budou dva roky, co Atari oznámilo, že po čtvrtstoletí opět vyrobí herní konzoli. Atari VCS se inspiruje designem legendárního modelu 2600, ale ponese moderní hardware i funkce. Představení konzole i její dostupnost se již několikrát posunuly, takže nás nepřekvapí další odklad.

Vývojářský tým na blogu řekl, že místo července 2019 se přispěvatelé z kampaně na Indiegogo dočkají až před koncem roku. Zato ale dostanou výkonnější hardware. Atari již v minulosti oznámilo, že nakonec zvětší RAM ze 4 GB na dvojnásobek. Teď ale mění i procesor. Místo upraveného AMD A10-9630P, tedy APU Bristol Ridge s procesorovými jádry Excavator a grafikou GCN třetí generace, dorazí zatím neupřesněný čip se dvěma jádry Zen a grafikou Vega. Teoreticky tedy půjde o Ryzen 3 3200U nebo Athon 300U určené pro notebooky, ale AMD mohlo pro partnery čipy opět trochu upravit.

Atari tvrdí, že nový čip bude výkonnější, ale efektivnější a půjde lépe uchladit. Navíc přinese i lepší multimediální funkce jako streamování 4K videa, plnou podporu DRM ochran videa atd. Bližší informace firma oznámí v dalších týdnech a měsících.

Co o VCS víme? Konzole je prakticky převlečené PC v hezčím balení. Běží na upraveném Ubuntu, takže do ní půjde instalovat libovolný software, ale v základním stavu bude uživatelské rozhraní přizpůsobené velkým obrazovkám a ovládání pomocí gamepadu. Každá konzole bude mít předinstalován trezor se stovkou starých her od Atari, VCS chce ale podporovat i nové tituly. Atari kromě vlastních titulů oslovila i studia třetích stran, ale nic konkrétního zatím neznáme.

VCS nabízí 8 GB RAM (DDR4) a jen 32GB úložiště (eMMC). To půjde rozšířit externím diskem nebo SD kartou. Na konzoli najdeme gigabitový Ethernet, čtveřice USB 3.0 a HDMI 2.0, čtyři citlivé mikrofony, VCS prý nabídne hlasové ovládání. Co se týče bezdrátových technologií, podporuje Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5. Mimo gamepad firma vyrobí i joystick, aby se ty retro tituly pro Atari 2600 dobře hrály.

Návrat Atari se odkládá. Konzole VCS ale dorazí s vyšším výkonem
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.5%) 8 hlasů