HTC Vive Pro vychází za dva týdny. Cena je opět 799 $, ale pozor: bez příslušenství

2

VR brýle HTC Vive dostávají nyní po dvou letech na trhu náhradu. Jak jste pravděpodobně zaregistrovali, na CES 2018 firma představila následníka pojmenovaného HTC Vive Pro, který přináší vítané zvýšení rozlišení a další zlepšováky. Tehdy šlo ještě jen o předběžné odhalení, nyní už ale výrobce oznámil definitivní začátek prodejů, možnost předobjednávek a také cenu.

Pro rekapitulaci: HTC Vive Pro zvyšuje rozlišení obrazovek pro každé z očí na 1440 × 1600 bodů (úhlopříčka 3,5″) oproti 1080 × 1200 bodům u první generace brýlí (tam byla úhlopříčka 3,6″). Počet pixelů je tedy o 78 % vyšší a hustota na palec o 37 % vyšší, přičemž stále jde o technologii AMOLED a zobrazovací frekvence je 90 Hz. Brýle také mají upravenou konstrukci s vahou lépe rozloženou mezi přední a zadní část a zajímavá by mohla být oficiální podpora pro bezdrátový provoz pomocí příslušenství Vive Wireless Adapter. A vyšší kvalitu má mít i reprodukce zvuku, přímo v základním balení je tzv. „Deluxe head strap“.

HTC dnes otevřelo předobjednávky, takže už si lze exemplář zapikat, čekání na finální vydání (a s ním i recenze) ale již nebude dlouhé. Oficiální vypuštění a termín expedice či dodání oněch předobjednávek je totiž už 5. dubna, tedy jen o něco málo dál než dva týdny. Toto datum bylo patrně vybráno i s ohledem na symboliku, jelikož přesně ve stejný den vyšlo první Vive v roce 2016.

htc-vive-pro

Pozor, v ceně není žádné příslušenství

Co je také stejné jako tehdy, je cena – tedy částečně. Oficiální částka je tedy opět 799 dolarů, přičemž pro Evropu v eurech je cena stanovena na 879 € a konečně pro naše území na 22 299 Kč (což téměř přesně odpovídá eurové částce). V naší ceně je na rozdíl od americké ceny samozřejmě i DPH, tedy jde o cenu konečnou. Nicméně sumy nejsou úplně srovnatelné, jelikož v případě původního Vive zahrnovala i ovladače Touch a soupravu majáků pro sledování pohybu v místnosti. Toto příslušenství u Vive Pro není, cena je jen za samotný headset, na což je při koupi třeba dát pozor. V balení jinak není ani bezdrátový adaptér, ten si je třeba koupit zvlášť, pokud o něj máte zájem.

Celá sada HTC Vive
Celá sada HTC Vive. U brýlí Pro chybí jak ovladače, tak majáky (senzory pohybu)

V první vlně se asi počítá s tím, že si Pro pořídí majitelé stávajícího systému jako upgrade, nové brýle totiž fungují se stejnými majáky. Úplně dobrý nápad to ale není, protože starší brýle, které vám zbudou, pravděpodobně už používat nebudete. Bez majáků a ovladačů je ale nemůžete dost dobře prodat (nebo předat sourozencům, dětem, příbuzným a tak dále). A samostatné dokoupení tohoto příslušenství vyjde momentálně docela draho. Ovladače stojí 145 € a jeden maják „base station“ 150 € – ty potřebujete dva, plus ještě bezdrátové adaptéry. Takže ve výsledku zaplatíte stejně jako za celou sadu HTC Vive první generace, která byla nyní mimochodem zlevněna na 499 $/599 €/15 199 Kč (to je oficiální česká cena). Doufejme tedy, že se brzo objeví nějaké kompletní balení Vive Pro nebo balík, v kterém by se příslušenství dalo dokoupit výhodněji.

Předplatné pro Viveport zdraží

Jako určitou náplast bude HTC přikládat šestiměsíční předplatné pro Viveport. Platit to bude po omezenou dobu do 3. června, poté budou již zadarmo jen dva měsíce. Toto předplatné, s nímž lze měsíčně hrát pět titulů z obchodu, má také zdražit. Od 22. března stoupne cena ze 7 na 9 dolarů pro nové zákazníky. HTC uvádí, že těm stávajícím a novým, jež se upíší před 22. březnem, zůstane stará cena „alespoň do konce roku“.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Ony nestoji ovladace 145 € ale jeden ovladac. Takze celkove jen to prislusenstvi je 2x 145 + 2x 150 = 590 a to uz je soucasna cena celeho htc vive. Takze aktualne by se vyplatilo koupit si stary a pak novy a jeste vam zbyde stary headset za stejny penize.