Huawei má pro nové smartphony nakoupené zásoby čipů. Co bude ale dělat potom?

9
Huawei Kirin 990 5G
Huawei Kirin 990 5G
-
Zdroj: Huawei

Huawei brzy dojdou domluvené zásoby čipů nejen pro smartphony. Huawei (i Honor) sice používá vlastní čipy Kirin, ty si ale nechává vyrábět u tchajwanského TSMC. Sám je vyrábět neumí, respektive na to stejně jako konkurence nemá kapacity. A i kdyby uměl, může narazit o level výš – čipy Kirin jsou vlastně licencované ARMy.

Huawei si tak za poslední dobu nasmlouval velké zásoby čipů za miliardy a ty mu nějaký čas vydrží. Minimálně by se tak nové Kiriny měly objevit v chystaných topmodelech Mate 40 Pro a P50 Pro. Ale co bude potom, to nikdo neví. Huawei navíc potřebuje komponenty i pro jiná zařízení než mobily.

Poslední objednávku od Huawei přijalo TSMC v květnu a poslední várku čipů mu pošle 14. září. Huawei může nadále nakupovat u MediaTeku, který ale nemá dostatečně dobré čipy pro vlajkové lodi a je synonymem spíše levných telefonů. Přinejlepším střední třídy. A i když se postupně zlepšuje, tak na Snapdragony pořád nemá a Huawei by zřejmě aspoň na čas musel opustit nejvyšší ligu.

Nakupovat by mohl ještě u dalšího čínského výrobce SMIC, který je na tom s produkcí a hlavně výrobním procesem hůře než MediaTek. A změna by i při masivní investici trvala minimálně několik let. TSMC nepředpokládá, že je chybějící odběratel nějak výrazněji poškodí. Čipy od něj odebírají například i AMD, Nvidia či Apple.

Tip: Dohání Čína TSMC, Samsung a Intel? Její SMIC prý ještě letos spustí výrobu 7nm čipů

Jak velké zásoby si Huawei udělal není známo, ale i kvůli zastarávání by je stejně nemohl použít na více než dva top modely. Jenže podporu 5G do telefonů dostane i tak, kvalitu fotoaparátu to také neovlivní a výsledek v Antutu už nikoho nezajímá. Huawei může díky zásobám přečkat nepříznivou dobu. Z uživatelského hlediska je ale stejně větší překážkou spíše absence Googlu.

zdroj: techspot

Huawei má pro nové smartphony nakoupené zásoby čipů. Co bude ale dělat potom?
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.33%) 6 hlasů

9 KOMENTÁŘE

  • Pěkně hloupý příspěvek! Ty vážně věříš tomu, že od Samsungu, Sony, atd. dostáváš něco lepšího a kvalitnějšího? Je to plus mínus totéž jen při obdobných parametrech za vyšší cenu! U Samsungů je posledních pár let ta životnost a spolehlivost naopak horší!
   O Applu nemá cenu hovořit. To je svět sám pro sebe. Kvalita ale lepší není, jen vyšší ceny a omezený uzavřený ekosystém.

   Umělé omezování konkurence na trhu pomocí nesmyslných sankcí není nikdy dobré, a to ani pro ty, kteří se značkám Huawei/Honor vyhýbají obloukem.

   • O konkurenci bych se moc nebal. Diru po Huawei (pokud nejaka vznikne nekdy) zaplni jine cinske znacky. Huawei vynikal v principu jen v pouzitem fotaku, ktery pro danou cenovou byval lepsi nez konkurence, coz ale vetsine beznych uzivatelu nejspis stejne jedno. Kdyz uz jsi zminil Tamtunga, tak ten ma svoje vyhody. Ma vlastni verzi UI, dobry SW pro spojeni s PC a celkove se asi nemusis obavat, ze ti tam hodi nejaky spyware, jak se to obcas deje u cinskych znacek, kdyz zapomenou, ze to vyvazeji na „zapad“ 🙂

   • Osobně jsem měl v ruce hromady telefonů různých značek a Huawei byl vždy $hit na první pohled a nakonec je jejich majitelé do roka měnili.
    Co se týče Apple tak tomu se vyhýbám obloukem.
    A když mluvíte o Samsungu tak všichni z mého okolí co ho mají jsou s nimi dost spokojeni, reklamací 0, problémy žádné. Osobně ale Samsung nemám.

  • Dokud šlo odemykat bootloader, tak to byly dobré telefony konkurující Samsungu. Dneska už to je horší a pro zákazníky hračičky nic nenabízí.

   A aktualizace na EMUI10 už úplně odstaví odemykání bootloaderu i na starších telefonech jako Mate 10.

   A i Samsung vyhazuje jack, takže hračičkové můžou vybírat už jen LG V60 z nových telefonů.