Huawei chce být nezávislý na Googlu. Chystá vlastní mapy

2

Závislosti na mapách Googlu se chce zbavit nejen Apple, ale také Huawei. Americká firma na tom má komerční a technologický zájem, ta čínská i politický. Kvůli sankcím americké vlády Huawei ještě pořád nemůže obchodovat se zámořskými firmami a bez smlouvy s Googlem Číňané nedostanou Play Store a s ním ani Google Mapy. Podle deníku China Daily je ale i na tuto situaci Huawei připravený.

V říjnu prý odhalí vlastní službu Map Kit. Tak překvapivě nebude určena (zatím?) pro běžné spotřebitele, ale poslouží jako zdroj dat a funkcí pro aplikace třetích stran. Map Kit má být dostupný ve 150 zemích a 40 jazycích. Nabídne dopravní informace v reálném čase, navigaci v jízdních pruzích a podporu rozšířené reality. Huawei by prý mohl zužitkovat i data, která má díky mobilním vysílačům rozmístěných ve více než stovce zemí.

TIP: Huawei má náhradu za Android a Windows. Jmenuje se HarmonyOS

Mezi partnery Huaweie při budování map má být ruský vyhledávač Yandex (má vlastní mapy) a americká společnost Booking Holdings, která se zabývá vyhledáváním ubytování, letenek nebo rezervací v restauracích. Jak přesně budou spolupracovat a zdali Huawei využije i jiných dat, na to si nejspíš budeme muset počkat až do říjnové premiéry.

Začít s mapami od píky není levné a už vůbec ne rychlé. Apple se na tento krok připravoval čtyři roky a zatím pokryl kousky USA. Huawei by se ale mohl vydat podobnou cestou jako Seznam. Jeho Mapy.cz budují vlastní data v Česku a na Slovensku, ale v jiných zemích využívají partnerské podklady. U základních map to je OpenStreetMap.

Zdroj: China Daily via GSMArena

Huawei chce být nezávislý na Googlu. Chystá vlastní mapy
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Tak nějak jsem si vzpomněl na jeden fousatý vtip, který končí: Neštvi strejdu Boba, když je pod párou. Vypadá to, že si Trump s Čínou ukousl poněkud větší sousto. Ta nesklapne kufry a nebude poslouchat jako jiné tzv. suverénní státy.

    • prani otcem myslenky. a podle toho vypadaji komentare.
      problem s Huawei je jen marginalni ale verejne propiranym problemem sirsiho USA vs Cina problemu. Ostatne my muzeme byt radi, ze hegemon jmenem Google dostane konkurenci. Ja v tom nevidim nic spatneho