Hlavní navigace

Tohle bude bolet výrobce i uživatele. Huawei přijde (nejen) o Android

20. 5. 2019

Sdílet


Americké ministerstvo obchodu (konkrétně její oddělení BIS – Bureau of Industry and Security) minulý týden umístilo Huawei na černou listinu. Prohloubil se tak dřívější zákaz prodeje a využívání produktů čínské společnosti na místním trhu kvůli údajné spolupráci s čínskou vládou na špionáži. (Huawei se ale bránilo a zažalovalo USA).

Po zapsání na listinu nebude moci firma Huawei Technologies ani 68 jejích poboček využívat americké komponenty ani software. Musela by si zažádat o licenci, v současné náladě by jí ale úřady jen těžko vyhověly.

Huawei s tímto krokem počítalo. Nikkei uvádí, že se firma začala před šesti měsíci připravovat a předzásobila se součástkami na rok dopředu. Na seznamu největších dodavatelů je Intel, AMD, Broadcom, Seagate, Micron, WD, Microsoft, Nvidia a další, kteří díky čínským zakázkám inkasují stovky milionů dolarů ročně. Dodavatelskou síť hezky zmapovala agentura Reuters. Zákaz tedy nepoškodí jen Číňany, ale též americké firmy.

Konec Androidu?

Stejná agentura navíc včera přišla se zprávou, že kvůli černé listině přestane s Huawei spolupracovat i Google. Pro firmu i její uživatele by to prakticky znamenalo konec Androidu. Google s výrobci podepisuje smlouvy, díky kterým pak mohou využívat Play Store, Play Services, ale i další aplikace jako Gmail, Mapy, Chrome nebo YouTube. O to vše by Huawei mohl přijít.

Nadále by mohl využívat otevřené zdrojové kódy systému (tzv. Android Open Source Project), ale komerční produkty Googlu by musel nahradit jinými tak, jako to dělá v Číně (kde je pro změnu zakázán Google). Jenže západní svět je na Android v dárkovém balení od Googlu zvyklý a závislý. Na AOSP se v minulosti pokusil postavit vlastní systém Microsoft u Nokie X, ale pohořel. Části AOSP využilo také BlackBerry v BB10, ale ten také skončil. Jediným přežívajícím pokusem je Fire OS od Amazonu, kterému se daří jen díky nízké ceně tabletů. Na mobilech veškeré pokusy o alternativní Android neuspěly.

https://twitter.com/Android/status/1130313848332988421

Samotný Google dnes potvrdil, že současných uživatelů zařízení od Huawei se restrikce nedotknou, ale u nových produktů se již firma bude řídit úředními pravidly. Pokud by Huawei (a potažmoi i Honor) nezískalo výjimku, vážně by to mohlo ohrozit jeho mobilní byznys. Firma stále roste, aktuálně je druhým největším výrobcem mobilů a do roka může přeskočit i první Samsung. Bez podpory Googlu to však půjde jen těžko. Huawei by se mohl pokusit svůj „Android“ doplnit o jiné aplikace a služby, jenže které? Když už západní svět nezávisí na Googlu, tak využívá jiné americké produkty, kterých se zákaz bude týkat také.

Intel a další následují

Bloomberg zrovna před chvílí napsal, že kroky Googlu budou následovat i Intel, Qualcomm, Broadcom a Xilinx. Dokud se situace nevyřeší, přestanou Huawei dodávat čipy. Číňané sice mají zásoby, ale co bude po roce, až je vyčerpají? Zákaz Američanů by tak vážně poškodil i jejich další divize, neboť v síťové infrastruktuře a datacentrech by museli americký hardware nahradit jiným – evropským nebo asijským. A to nejde udělat přes noc. Jestli to vůbec kdy půjde…

MM_AI

Huawei již vyrábí také osobní počítače, jeho MateBooky jsou u nás dostupné teprve čtvrt roku. Konec hrozí i jim. Uvnitř americký systém Windows, americký procesor od Intelu, americká grafika od Nvidie, displej kryje americké sklo Gorilla Glass a uvnitř možná bude i Wi-Fi/Bluetooth modul od Qualcommu či Broadcomu, což jsou rovněž americké firmy.

Jak se vyvíjí kauza USA vs. Huawei

  1. NÚKIB varuje před Huawei a ZTE
  2. Huawei se brání tvrzení NÚKIBu a žádá předložení důkazů
  3. Zákaz je prý protiústavní. Huawei žaluje americkou vládu
  4. Rána pro Huawei, kvůli zákazu USA přijde o Android
  5. O uživatele se postaráme, říká Huawei k embargu na Android
  6. Pojistka proti kolapsu. USA částečně odložily embargo na Huawei
  7. Největší trest pro Huawei? Možná nebude moci vyrábět vlastní procesory

Byl pro vás článek přínosný?