Zápis Huawei na černou listinu amerického ministerstva obchodu má ještě větší důsledky, než jsme si mysleli. Vládní nařízení zakazuje místním firmám spolupracovat s Huawei Technologies a jejími dceřinkami, takže od čínské společnosti už dávají ruce pryč Intel, Qualcomm, Google a další firmy.
Jenže zastavení spolupráce zvažují i neamerické společnosti. Německý Infineon, který vyrábí různé řadiče, antény či diody, již s Huawei přerušil styky. Podle BBC stejný krok činí i ARM. Vedení společnosti instruovalo zaměstnance, aby pozastavili veškeré smlouvy, podporu a jiné probíhající zakázky. ARM je britská společnost (byť již vlastněná japonským gigantem Softbank), ale vývojová střediska má po celém světě. A v tom je jádro pudla. Technologie dodávané pro Huawei prý pocházejí z center v USA, které tam má v pěti různých státech.
Ztráta ARMu Huawei ochromí
ARM je pro Huawei klíčovým partnerem. Jeho dceřiné společnosti HiSilicon totiž licencuje instrukční sadu ARMv8 i celá procesorová jádra Cortex a grafická jádra Mali, která HiSilicon implementuje do svých čipsetů. Kvůli zákazu by HiSilicon nemohl nové čipy vůbec vyrábět. Zákaz se ale týká pouze nového hardwaru a BBC zmiňuje, že chystaného Kirinu 985 (nástupce aktuálního Kirinu 980) by se sankce ještě týkat neměly. Huawei by už nemělo dostat žádnou novou technologii ani podporu a licence na nové návrhy ARMu.
Minimálně rok by tak Huawei mohl recyklovat stávající čipy nebo použít ty aktuálně dokončované. Čínská společnost využívá technologie ARMu nejen v mobilech a tabletech, ale také serverech. Scénář, že by kvůli konci spolupráce s Intelem, mohla začít ve velkém využívat vlastní čipy, tak rovněž není příliš pravděpodobný. HiSilicon pak dodává i čipy pro další elektroniku, například chytré televizory (nedávno 8K modely od Sharpu).
Procesorová divize Huawei byla před zákazem na strmém vzestupu
Mimochodem, aktuální žebříček polovodičových firem od IC Insights ukazuje, že Huawei/HiSilicon byl před tímto zásahem americké administrativy na opravdu strmém vzestupu. Za poslední rok totiž HiSilicon vylétl z 25. místa podle velikosti tržeb rovnou na 14. (a stal se první čínskou společností v TOP15), což bude patrně způsobeno mixem úspěchu telefonů Huawei s čipy HiSilicon a jejich použitím v síťové infrastruktuře od Huawei, včetně té pro 5G. Pokud by tento úspěch pokračoval byť i s menším tempem, mohl HiSilicon přerůst firmy jako STMicroelectronics, NXP a Nvidia. Embargo to ovšem teď může drasticky překazit.

ARM pro magazín The Verge jen stručně podotkl, že se firma řídí regulacemi americké vlády. Huawei na to odpověděl, že si cení blízké spolupráce s partnery a že chápe tlak, který na ně vyvíjejí politické elity. Zároveň firma věří, že se situace vyřeší.
Jak se vyvíjí kauza USA vs. Huawei
- NÚKIB varuje před Huawei a ZTE
- Huawei se brání tvrzení NÚKIBu a žádá předložení důkazů
- Zákaz je prý protiústavní. Huawei žaluje americkou vládu
- Rána pro Huawei, kvůli zákazu USA přijde o Android
- O uživatele se postaráme, říká Huawei k embargu na Android
- Pojistka proti kolapsu. USA částečně odložily embargo na Huawei
- Největší trest pro Huawei? Možná nebude moci vyrábět vlastní procesory
To čo majú za zmluvy keď ich môžu zo dňa na deň zrušiť jednostranne?
Tohle asi nebude ve smlouvě. Prostě embargo.
Čína může stejně tak zrušit smlouvy o intelektuálním vlastnictví s ARM a kašlat na ně.
a k cemu by jim to bylo? mimo Cinu by to stejne nemohli prodavat
To je pořád šestina lidstva, že… A určitě se přidá spousta zemí, kterým už lezou USA krkem.
sestina lidstva kde zajimavou kupni silu tvori priblizen 12-14% obyvatel a ne vsichni zrovna prahnou po domacich znackach, staci se podivat jake priblizne prodeje ma Huawei v dimaci Cine, rekneme ze by prodal priblizne desetinu toho co prodava v mobilech a tabletech dnes, jo to se vyplati sesup o 90%
mimochodem mezinarodni pravo, to neni Americke pravo, kolik zemi se k Cine pridalo v kopirovani autorskych prav? ja si zadne vyznamne nevsiml
a jen doplnim, Cina je dnes na USA zavisla uplne stejne jako USA na Cine, Cina drzi extremne moc americkych dluhopisu, kdyby padlo USA, padne Cina a celej svet, tyhle bojuvky firem jsou jen zabomisi valky o drobaky
Cim dal vic zajimavy, Cinani stale mlci. Posrany az za usima? 😀
A jste si jistý, že případnou čínskou odpověď uslyšíte právě vy? V našem jednostranně zaměřeném mediálním humbuku? Proč myslíte, že najednou přišel devadesátidenní odklad?
Evropsti neokomunisti nam jdou sice po krku, ale porad tady mame diky Zemanovi jakous takous demokracii. Samozrejme se pravdu tezko doctu na iDnes nebo na Seznamu, ale furt je pravdepodobne, ze se to tady dozvime mnohem driv nez jinde v EU, kde ta slunickarska neomarxisticka masaz je mnohem brutalnejsi.
Vás platí Sputnik nebo jste jen tak nezvdelany?
Díky Zemanovi máme demokracii? To je joke?
A ne snad? Vždyť se ji jezdí učit do Číny. Teda jak normalizovat, alefujcotopíšu, stabilizovat společnost.
Otázka na Lukáše a Petra, mohli byste toto táma rozvíst nějak víc v podcastu?
hm, teoreticky ano, jenže po tom co rozjely Státy se už vůbec na nějaké americké IP nebudou ohlížet, základ mají slušný a stačí jen rozvíjet. Dokud byla nějaká dobrá vůle vyřešit to tak měli snahu víc brát ohledy na zájmy ciziny a věcí kolem intelektuálního vlastnictví, teď budou moci říci že nejsou vůbec ničím vázáni. A nikdo s tím nic neudělá protože čínské továrny chrání čínské vojsko. Mohou to udělat jako s letadly SU-27 a říci že už půjde o jejich vlastní model který se příliš odlišuje od originálu ARM. Navíc mají licenci i reálnou technologii od AMD do stolních počítačů, tentýž postup. V Asii to určitě projde a v EU sice budou dělat drahoty ale nakonec budou rádi že je nějaká alternativa americkým přístrojům.
Až se jednou Čína nasere a začne taky dělat drahoty, tak se budeme sakra divit, že nic není a když už to bude schopen někdo vyrobit v požadované kvalitě a množství, tak to vyrobí za několikanásobek, protože evropský dělník za plat číňana ani nevstane z postele (resp. za jeho plat by na žádnou postel neměl).