IBM přesune výrobu procesorů Power k Samsungu. Použije jeho 7nm EUV proces

14
Práce v tzv. cleanroomu továrny na čipy (Zdroj: GlobalFoundries)

Letos koncem srpna vyhlásila firma GlobalFoundries, že tzv. změní strategii, což ve skutečnosti znamená, že opustí vývoj nejpokročilejších výrobních procesů a neuvede do výroby 7nm proces – dost možná skoro hotový, ale příliš drahý co do potřebných investic na nové linky. AMD coby nejznámější klient už jak víte oznámilo, že místo toho bude používat pro procesory továrny TSMC. Ale GlobalFoundries mělo ještě jednoho důležitého klienta. IBM totiž této společnosti předalo své továrny a také vývoj speciálních výrobních procesů, které potřebují jeho procesory architektury Power. Ty se tím ocitly ve značné nejistotě a až nyní bylo oznámeno, co s nimi nakonec bude. Až nyní koncem roku bylo oznámeno, jaký bude jejich další osud.

IBM má na 7nm proces naplánované procesory Power10, které měly vyjít v roce 2020, ale také speciální výkonné procesory architektury Z, na nichž IBM staví počítače typu Mainframe. Zatímco nynější řada Power9 a její upravená verze, která má vyjít v roce 2019, ještě používají 14nm SOI proces, Power10 už měl patrně vzniknout na speciálním procesu 7HP od GlobalFoundries. IBM nyní ohlásilo, že náhradním výrobcem místo toho bude korejský Samsung.

Roadmapa procesorů IBM Power z léta 2018 (Zdroj: HPC Wire)

Jaký konkrétní proces IBM od Samsungu pro Power10 a další svá CPU použije, není upřesněno, explicitně je ale zmíněno, že půjde o technologii založenou na technologii EUV a patřící do 7nm generace. Samsung nasadil EUV hned od první 7nm generace, ovšem procesory IBM už mohou používat nějakou pozdější verzi.

Procesor Power9 a server IBM Power System AC922

Samsung má k IBM blízko ve vývoji polovodičů. Zda ale zvládne výkonná CPU, není jasné

Samsung má k IBM blízko technologicky, protože spolu s ním a GlobalFoundries (a dříve AMD) měli ve výrobních technologiích partnerství, tzv. IBM Research Alliance. Kvůli tomu jejich technologie měly/mají určitou příbuznost a je zde i zkušenost se spoluprací. Obě firmy spolu vyvíjí například i budoucí tranzistory typu GAAFET nahrazující dnešní 3D FinFETy. Na druhou stranu se ale asi tento přechod nevyhne ani problémům. Polovodičové technologie Samsungu nejsou považovány za vhodné pro vývoj vysoce výkonných čipů s velkou plochou a spotřebou. Nebo pro ně minimálně nejsou ověřené, protože tato společnost je vyvíjí za účelem výroby malých úsporných SoC pro mobily. Výjimkou tímto směrem jsou asi jen CPU Ryzen a GPU Vega od AMD, které na technologii licenčně odvozené od Samsungu vyráběly GlobalFoundries. Podle některých pozorovatelů proto Samsung nemusí být na výrobu výkonných CPU připraven. Na rozdíl od TSMC, které už dlouho vyrábí výkonná GPU a také procesory (ne sice ty architektury x86, ale například Sparc pro Oracle).

Je samozřejmě možné, že přispěním IBM by případné problémy se vstupem na toto nové pole mohly být překonány. IBM by si totiž u Samsungu opět mohlo nasmlouvat upravenou vlastní technologii, která by mohla omezení mobilních procesů kompenzovat. Procesory IBM Power typicky mířily na vysoké frekvence (i TDP) a používaly nadstandardně vysoký počet kovových vrstev, zatímco třeba na hustotu tranzistorů se tolik nehledělo a vzhledem k ceně serverů IBM patrně ani na optimální výtěžnost. IBM také používalo wafery SOI místo jinde již standardních waferů typu bulk. Zatím není jasné, zda se mu povede i u Samsungu zajistit podobné speciality, ale pokud ano, mohly by parametry křemíku být o dost jiné, než u mobilních čipů.

Wafery s čipy v polovodičové továrně

Je také možné, že se tato spolupráce promítne celkově do vývoje polovodičových technologií Samsungu a ten by se tím mohl stát v segmentu výkonných PGU/CPU více konkurenceschopným proti dominantnímu TSMC. To by bylo pozitivní i pro celý počítačový průmysl. Avšak IBM určitě bude tlačit na to, aby jeho konkrétní technologie zůstaly exkluzivně jen pro jeho použití, takže ono highendové knowhow okolo procesorů IBM by se do technologie nabízené zbytku světa mohlo přenášet asi jen nepřímo.

IBM přesune výrobu procesorů Power k Samsungu. Použije jeho 7nm EUV proces
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.33%) 15 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. Me by zajimalo, jakou kompenzaci Global Foundries zaplati IBM za zruseni 7nm procesu a za to ze porusili smlouvu kde se smluvne zavazali ze budou dodavat procesory IBM minimalne 10 let. Ti jim mimo jine prodali dost cenne know-how, ktere ted diky rozhodnuti GloFo prijde vnivec… Po AMD a vlastne po vsech chteli dost tucne pokuty za neodebrane waffery a ted by meli IMHO solit oni a nejen IBM, ale i AMD. A doufam, ze budou solit opravdu hodne ty svine arabske….

    • A co jste na faktu, že IBM zaplatilo 1,5 miliardy dolarů GF za to, aby si jejich fabriky převzalo, nepochopil?
     Chápu, že někteří jedinci mají problém se slušným chováním a stále mají tendenci ostatním tykat, i když spolu nepásli husy, nebyli spolu ve straně či nejsou spolu ve skautu či Mense, ale moc nechápu, proč nejsou s to pochopit tak jednoduchou věc, jako, že když za něco platíte, neříká se tomu prodej, ale koupě a naopak, když něco kupujete, že za to platíte a nedostáváte zaplaceno.

     • IBM jim sice dalo know how + továrny + peníze, ale GF se naoplátku zavázalo, že jim bude poskytovat moderní HP procesy vhodné pro Power CPU + nejspíš jim GF nabídne nižší ceny za wafer.

      Teď je jasné, že GF jejich část dohody nezvládne splnit. Tak vyvstala otázka, jak tuto situaci GF vyřeší. Vrátí továrny, inženýry, patenty + větší obnos peněz („úroky“)? Obávám se, že IBM na tohle nepřistoupí.

      Navíc pokud si dobře pamatuju (opravte mě jestli ne), tak spolu s továrnami a know how přešlo z IBM na GF i zakázky pro DARPU.

      • Ono IBM nemá moc možností, co s tím udělat. GF je ve ztrátě, kdyby na ni zatlačili, že chtějí prachy, tak krachne a IBM by přišla o jediného dodavatele svých procesorů, kterého ale do toho roku 2020, než nastoupí nová generace od Samsungu, potřebuje.
       Ale dost bych se divil, kdyby to neměli smluvně ošetřeno. GF se při prezentaci výsledků za 3Q o nějakém problému s IBM nezmiňovalo (a pokud by z toho plynuly nějaké finanční sankce, tak by se asi zmínili), IBM samo taky mlčí, je tedy pravděpodobné, že na tom, že GF 7nm proces vůbec neuvede, se dohodli dopředu.

      • Tak nějak, ten podnik sám o sobě určitě měl cenu a technologie možná ještě větší. Jenže IBM zároveň potřebovalo, aby to někdo dál rozvíjel, investoval do nových technologií (přičemž každá další generace procesu je dražší na rozjezd, takže nízkoobjemová firma jako IBM dřív nebo později musela skončit). Tahle věc z toho udělala finanční závazek místo majetku a proto muselo IBM předat ty továrny a vývoj/IP zadarmo a ještě dodat peníze. Ovšem pokud ty smlouvy nejsou pro ně uzavřené nevýhodně, tak asi opravdu teď budou požadovat po GloFo kompenzaci, protože nedostanou to, za co zaplatili.

       Ze stejného důvodu finanční náročnosti nakonec zařízlo i GloFo ten 7nm+ proces – vlastník nechtěl zaplatit novou továrnu a nepodařilo se najít partnera, který by s tím pomohl. Dost škoda.

       Každopádně za předchozího vedení pod Sanjayem Jha GlobalFoundries tohle zajištění dalšího vývoje nabízelo, ovšem někdy potom si to vlastníci rozmysleli, nejspíš okolo doby, kdy Jha skončil jako CEO. S následky kvůli porušeným smlouvám se při tom rozhodnutí pravděpodobně muselo počítat.

      • Vy děláte jakoby se na těch linkách nedalo nic vyrábět, ale oni na těch linkách mají co vyrábět. GF nezkrachuje, akorát bude dodávat menším firmám než je IBM.

 2. Stefanie 😉 S tou jsem mel pred Vanoci schuzku, to je dobra kocka. Ale je sranda, ze jste tam dali fotku zrovna s ni, kdyz pred cca 7 mesici odesla do Red Hat. Pravda, ted uz je to IBM, ale i tak se nabizeli i jini 😉