IBM kupuje Red Hat. Za linuxového giganta zaplatí 34 miliard dolarů

2
Red Hat
Red Hat

Obchod, který jsme nečekali, ale který dává smysl. IBM včera oznámilo, že za přibližně 34 miliard dolarů koupí společnost Red Hat. Za jednu akcii IBM vyplatí 190 dolarů, o 60 % více, než je její tržní hodnota. V pátek totiž cena na newyorské burze končila na 118 dolarech. Bližší informace o finančním pozadí přineslo Euro.cz.

Akvizice by měla být dokončena v druhé polovině roku 2019. Zatím se domluvila jen představenstva obou společností. Schválit jej budou muset ještě akcionáři Red Hatu a následně regulační úřady. Pro IBM jde zdaleka o největší obchod v historii. Doposud byl rekordní nákup analytické společnosti Cognos v hodnotě 5 miliard dolarů, který proběhl v roce 2008. Zároveň jde o druhým největší softwarový obchod v dějinách, vyšší hodnotu měla jen akvizice EMC Dellem za 67 miliard.

Spojení IBM a Red Hatu je zajímavé i z Českého pohledu. Obě firmy totiž mají velké pobočky v Brně, kde zaměstnávají stovky vývojářů a ajťáků.

IBM chce s cloudem porazit Microsoft, Google i Amazon

Red Hat má budoucímu majiteli pomoci s vývojem a prosazováním hybridního cloudu, po fúzi se IBM v tomto odvětví prý stane jedničkou. Pozici chce ale stále posilovat. Ginni Rometty, výkonná ředitelka a předsedkyně představenstva IBM tvrdí, že většina podniků už dnes využívá potenciál cloudu ke snížení provozních nákladů. Na pronajatou kapacitu a výpočetní výkon však přenesou jen 20 % firmy. IBM chce, aby podniky do cloudu přenesly i zbývajících 80 % prostředků.

TIP: Vyzkoušejte Fedoru 28, linux s duší Red Hatu

Společně klientům pomůžeme rychleji vytvářet podnikové aplikace běžící nativně v cloudu, zlepšíme přenositelnost a zabezpečení dat na množství veřejných i soukromých cloudů, to vše s ucelenou správou. Přitom budeme čerpat ze společného know-how v oblasti Linuxu, kontejnerů, Kubernetes, cloudové správy a automatizace,“ píše Red Hat v tiskové zprávě.

IBM zároveň nezpřetrhá vazby, které už Red Hat má s jinými cloudovými poskytovateli, jako Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google, Alibaba atd. IBM také slibuje, že zachová značku Red Hat a firmě ponechá stávající management. Nic se nebude měnit ani na podpoře open source komunity.

IBM kupuje Red Hat. Za linuxového giganta zaplatí 34 miliard dolarů
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.69%) 13 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Než bude akvizice hotová, může IBM slibovat ledaccos. Pak bude mít od všeho klíče a pohled na většinu obdobných případů v historii bohužel nevěstí nic dobrýho.

    A to z Českého pohledu je teda Velký zvěrstvo.