Šéf Intelu náhle končí. Oficiálním důvodem je nevěra, reálným by mohl být 10nm proces

37

Během dneška se objevila překvapivá zpráva z obchodní, ale tak trochu i personální a nakonec i obecné roviny počítačového průmyslu a obzvlášť procesorů. Bude se totiž měnit vedení prakticky nejvýznamnější polovodičové firmy: Intelu. Brian Krzanich, který firmu vedl něco málo přes pět let, náhle rezignoval a odchází okamžitě z postu CEO. Intel tak čeká hledání nového šéfa. Přitom tento přechod podle všeho nebyl předem plánovaný, což může firmě přinést různé komplikace.

 

Náhlý odchod, pravděpodobně ne v dobrém

Podle tiskové zprávy je oficiálním důvodem Krzanichova konce věc, kterou byste asi nečekali. Firma se prý dozvěděla, že v minulosti měl vztah s někým dalším zaměstnaným v Intelu (a podřízeným). Krzanich je ženatý a má děti, takže by šlo o morální poklesek a o porušení manželské věrnosti, nicméně Intel má také v interních předpisech, že mezi zaměstnanci nemají být navazovány intimní vztahy. To není v amerických firmách neobvyklé. Cílem má být podpora profesionality nebo třeba také předcházení problémů se zaujatostí nebo případnými skandály se sexuálním obtěžování. A toto pravidlo je uvedeno jako důvod, proč Brian Krzanich podal rezignaci.

Rozhodnutí o Krzanichově konci je podle všeho náhlé a nebylo připravováno dopředu (nebo alespoň ne delší dobu dopředu). Firma totiž nemá přichystané následnictví. Dočasným ředitelem společnosti bude CFO (finanční ředitel) Robert Swan a Intel nyní započíná proces hledání nového stálého šéfa ve spolupráci s nejmenovanou poradenskou agenturou. Kandidáty údajně mohou být jak kádry z prostředí firmy, což bylo u Intelu doposud pravidlem, tak nová krev zvenčí, což by mohlo firmě zase pomoci změnit své směřování. Intel se už na této trajektorii fakticky pohybuje, když v poslední dobu na vysoké pozice přetáhl Murthy Renduchintalu z Qualcommu, Raju Koduriho z AMD nebo Jima Kellera z Tesly a předtím AMD).

Intel was recently informed that Mr. Krzanich had a past consensual relationship with an Intel employee. An ongoing investigation by internal and external counsel has confirmed a violation of Intel’s non-fraternization policy, which applies to all managers.

Pro srovnání: při minulém střídání na pozici šéfa byl konec Paula Otelliniho oznámen půl roku předem. Otellini oznámil rezignaci v listopadu 2012, ale až do května 2013 byl vybírán nový ředitel z tří různých kandidátů, s nimiž Otellini osobně pracoval na hladkém přechodu. Přitom to možná bylo v situaci, kdy další měsíce byly pro Otelliniho velká oběť. Mezitím jsme se totiž bohužel dozvěděli, že dost možná skončil kvůli vážné nemoci, loni totiž zemřel těsně před teprve 67. narozeninami.

Většina rysů celého oznámení také svědčí o tom, že Krzanichova rezignace byla nejen náhlým rozhodnutím, ale také vynucená. V tiskové zprávě je jako „agent“ celého dění vždy uváděn Intel jako firma, případně správní rada, která rezignaci přijala. Co je pozoruhodné: v celém textu není žádný citát či prohlášení Briana Krzanicha na rozloučenou nebo hodnotící jeho působení. Dokonce není ani součástí jeho curriculum. Slovo dostal jenom Robert Swan a ve zprávě pak už Intel jen zdůrazňuje, že se mu momentálně rekordně daří, opakuje prognózu tržeb pro druhý kvartál (oprava: respektive ji zvýšil z 16,3 na 16,9 miliardy dolarů) a pro letošní rok, jenž má opět být rekordní. Zdá se, že s Brianem Krzanichem je najednou taková nespokojenost, že chce firma jeho kapitolu mít obrazně řečeno uzavřenou a odsunutou co nejdřív. Prohlášení Andyho Bryanta ze správní rady ale alespoň odejitému řediteli děkuje za jeho práci.

Brian Krzanich prezentuje telefon s čipem SoFIA na IDF 2014
Brian Krzanich prezentuje telefon s čipem SoFIA na IDF 2014. Atomy vyráběné mimo Intel byly částí eventuálně neúspěšné mobilní strategie Intelu

Problémy s 10nm procesem jako reálná příčina?

Osmapadesátiletý Brian Krzanich, v Intelu působící už od roku 1982 coby inženýr pracující na výrobních procesech, není teď alespoň v některých kruzích úplně populární. Některé zdroje mu připisují chaotické řízení (kdy některé projekty byly nerozvážně spouštěny a pak zase příliš zbrkle rušeny), podcenění konkurence a zpomalení vývoje procesorů. Zejména pak problémy s léta opožděným a zdá se stále nepřipraveným 10nm procesem. Krzanich přitom paradoxně před svým povýšením na CEO vedl právě továrny Intelu. Skutečně to momentálně vypadá, že Intel možná promrhal víceletý náskok ve výrobní technologii, který si proti konkurentům vytvořil na 22nm procesu, ovšem nevíme úplně jistě, jaká souhra okolností a faktorů v tomto hrála roli a zda by jí jiný CEO dokázal zabránit.

Šéf nicméně nese za firmu odpovědnost, takže je logické, že se 10nm problémy Krzanichovi přikládají k tíži. Dopustil se asi i dalších přešlapů, například prodeje akcií v době, kdy věděl o zatím tajných chybách Spectre a Meltdown, a pravděpodobně také i o špatném stavu 10nm výroby, který tehdy ještě firma navenek nepřiznávala.

Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel tento týden ukazoval v Pekingu. Jde pravděpodobně o nejmenší konfiguraci s dvěma jádry a grafikou GT2
Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel ukazoval v září 2017. 10nm proces ale stále není připraven pro komerční nasazení (Zdroj: AnandTech)

Rezignace Krzanicha se proto čekala na základě těchto důvodů a její zdůvodnění osobním prohřeškem je překvapivé. Přímo se proto asi vnucuje dojem, že toto může být pouze záminka, použitá správní radou pro jeho odejití. Intel pod Krzanichovým vedením finančně prosperuje (zisky jsou rekordní) a firma pravděpodobně nechce přiznat, že jí pod povrchem kvasí nějaké potíže. Veřejné odhalení poměr v rámci firmy je ovšem záminka poměrně necitlivá ke Krzanichovi (a to i pokud o informaci nepochybujeme; onen poměr byl jinak prý v minulosti a skončil), ale zejména k jeho rodině a dětem, kteří nepotřebují, aby se jim v této ráně ještě někdo rýpal. Pokud tedy šlo o pragmatickou záminku, bylo by to poměrně drsné.

Osobně mám pocit, že pokud by vskutku bylo porušení pravidel (a morální poklesek) reálným důvodem, byl by tento fakt naopak udržen v tajnosti a zvolil by se nějaký obvykle používaný scénář o potřebě být víc s rodinou nebo touze změnit prostředí.

Patrně přijdou velké změny

Pro Intel se nyní každopádně otevírá nová kapitola. Nový CEO bude mít příležitost, ale také povinnost nějak se vyrovnat s problémy, které jsou Krzanichovi připisované. To na jednu stranu může znamenat, že se Intel stane konkurenceschopnějším, nebezpečnějším a agresivnějším. Také se ale může stát, že teprve s postupným řešením a tím, jak bude ubíhat čas, se potíže ukážou jako ještě závažnější, než se zdálo. Pokud bude nový CEO (muset) dělat závažné změny, existuje i riziko, že může dojít k určitým škodám, které se při změnách směřování firem někdy dějí. Teoreticky by mohlo jít o ukončení některých projektů nebo stažení se z některých oblastí. Extrémním případem, který ale asi není moc reálný, by mohlo být dokonce opuštění vlastních továren a přechod k zakázkové výrobě u TSMC a jiných partnerů. V takovýchto velkých transformacích by přirozeně byl také velký prostor k chybám. Intel je tedy asi každopádně na určité křižovatce a v následujících letech může jeho fungování projít výraznými proměnami ale i výzvami.

Šéf Intelu náhle končí. Oficiálním důvodem je nevěra, reálným by mohl být 10nm proces
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.63%) 32 hlasů

37 KOMENTÁŘE

   • To je sice mozny, ale zisk jim stoupal taky, coz vetinou pro uspokojeni burzy tak nejak skoro staci 😉
    Proto se celkem divim…mozna, ze se poskladalo vic faktoru dohromady..10nm problemy, chyby v CPU, navrat AMD, atd..

   • No jo, ale proč, protože paměti najednou kvůli nedostatku vylétly cenou na dvojnásobek…(což teda doufejme nevydrží). Jsem to tam chtěl původně zmínit, ale už mi přišlo, že by to bylo moc vsuvek a závorek 🙂

    • ono to IMHO není jen o pamětech a obchodních výsledcích, ale o tom, že Intel se nechal technologicky předběhnout. Jeho 10nm proces je stále v nedbalkách, kdežto konkurence podle všech náznaků už chystá ostrou výrobu.

     • Za tak nahym odvolanim, ale musi stat jeste neco dalsiho. Mona je to posibirane dohromady a ten posledni nadmiru otevreny rozhovor uz byla posledni kapka. A nebo existuje jeste neco, co nevime..
      Tenhle druh padaka jsem jednou taky videl..borci z korporace vyhodili na minutu cely board jedne z firem, ktera byla jeji soucasti..tam to bylo ale poruseni nejakych bussines reguli, ktere mohli mit za nasledek i pruser na burze..

      • Jaký je momentální stav v Intelu můžeme jen spekulovat. Nicméně to, že opakovaně prezentují brutalistně clocknuté procesory (což se zřejmě ukazuje jako příprava na nové Zeny/TR), tak to vypadá na hromadnou paniku a naprostou ztrátu tracku.

       Já si myslím, že Krzanich byl odejit za několik navzájem se podporujících průserů – prvně stav 10nm výroby, pak stav architektury, kdy nemají nástupce pro stávající Core platformu a AMD jim začíná vypalovat rybníček a potom řadu pochybných projektů, ve kterých se promrhalo spousta peněz a skutek utek (mobilní platformy+modemy, Atomy a v podstatě i grafiky, prostě celý ten humbuk, do kterého intel opakovaně halasně vstoupil, utratil peníze za akvizice a investice, aby se pak ukázalo, že to bylo plácnutí do vody a pouze se utratily peníze, které mohly jít akcionářům. Na tohle jsou akcionáři velmi citliví. Když se to sečte a podtrhne, tak já to vidím na okamžité odvolání. Je dost dobře možné, že se Krzanich nechtěl dát, a tak bylo použito tamto chucpe zdůvodnění, prostě proto, že akcionáři nechtějí, aby se veřejně (a přiznaně) propírala aktuální intelova bezmocnost.

       P.S.: a jsem osobně hodně zvědavý, jak dlouho v Intelu vydrží Koduri a co vlastně předvede. Myslím, že zrovna on poslouží velmi dobře jako určitý lakmusový papírek.

 1. Jen malé upřesnění k tomu „opakuje prognózu tržeb pro druhý kvartál“.
  Ve skutečnosti prognózu navýšili z 16,3 miliardy dolarů uváděných při dubnovém vyhlašování výsledků za 1Q na 16,9 miliard dolarů uváděných nyní. U zisku bylo zvýšení odhadu ještě markantnější, z 0,85 dolarů na akcii na 0,99 dolarů na akcii.

 2. Je to nesmysl. Proboha proc by zenatej chlap mel vztah s nejakou podrizenou. A kdyz uz tak proc by to melo nekomu vadit???
  Ovsem jestli mel Krzanich vztah s nekym od konkurence, treba s Huangem, coz je sice u kozene bundy moralne pochopitelne, ale proste neomluvitelne. Jeste hur, jestli mel vztah s Kodurim v dobe kdy ten byl jeste v AMD, z toho nakonec muze byt i zalobicka, uvidime jak se situace vyvine!

 3. Zadne problemy s vyrobou nevyusti k defacto hodinove vypovedi. Jak se pise v clanku, ani problemovej riditel nemuze odejit rychle. Dokonce i Koduriho nechali radsi dokoncit jeho vegafail, nez ho vykopli. A rozhodne by zenatymu chlapovi nedavali jako falesnej duvod neveru, aby mu jeste udelali ostudu v rodine. Na jeho urovni je to vrazda povesti.

     • Ne, Vega je z pohledu technologie OK. Problem je nakladova cena a konkurence.
      1. AMD neocekavalo, ze NVidia pujde s vykonem tak moc nahoru, proti GTX1060 nebo-li GTX980 respektive ocekavany narust +10% by byla Vega OK na nizsich frekvencich.
      2. Protoze NVidia sla +30% musela AMD s Vegou reagovat zvysenim taktu a zaroven nemohla kvuli vyrobnim nakladum na Vegu reagovat snizenim ceny, razem z toho byl fail. U integrovanych grafik nic podobneho AMD delat nemusela, proto to tam slape OK.

      • Vega má spíš problém, ve výrobním procesu. Ten na kterém se vyrábí není určen pro tak velké čipy a vše s nimi spojené. Při snaze dohnat 1080 vyšponovali frekvence a tím brutálně zvedli i spotřebu… Ostatně ne náhodou se AMD vrací s výrobou grafik k TSMC… Samo, že tu jde i o to, že tento čip je velký a tak i náklady jsou vyšší. Ale třeba Vega56 by měla stát 11-12.000,-. No uvidíme až se trh zklidní… Vyjdou nové nVidie a AMD by mohlo jít s cenami dolů… Jsem zvědavý na novou grafiku NANO.

      • Vega hlavne nie je len herná karta, ale aj profesionálna karta a to je jej hlavný problém, že nie je zameraná len na jednu vec.