Bomba (zase): Intel zaměstnal „zachránce AMD“ Jima Kellera, aby mu pomohl s procesory

19
Zdroj: Intel

Včera se objevila hodně zajímavá zpráva z kategorie personálií. Intel loni překvapil, když přetáhl z AMD šéfa grafického byznysu Raju Koduriho a posadil ho do čela vlastního programu GPU (ale Koduri by měl zdá se mít podíl i na koncipování jader CPU). Nyní přichází snad ještě delikátnější zopakování tohoto činu. Do Intelu totiž nastupuje z firmy Tesla Jim Keller. Ano, slyšíte správně, CPU architekt, který se během svého (už druhého) působení v AMD zúčastnil na vývoji „comebacku“ s architekturou Zen. Osobnost, která se u internetové veřejnosti stala ve spojení s AMD až mýtem, nyní má pomoci procesorům mnohem většího a trhu dominujícímu Intelu.

V tomto případě nejde o přetažení, neboť Keller byl v AMD jen od roku 2012 do roku 2015, kdy podruhé odešel, což dost znejistělo veřejnost před vydáním Ryzenů. Poté odešel do firmy Tesla zřejmě pracovat samořídícím systému a „úsporných čipech“. A z Tesly nyní přechází do Intelu. Nicméně Keller zdá se mění práci do značné míry pravidelně, z čehož by se dal udělat závěr, že tento styl práce a změny prostředí aktivně preferuje. Od devadesátých let vystřídal AMD, startup P.A. Semi vyrábějící PowerPC procesory, Apple a jeho mobilní ARM SoCy, poté opět AMD a Teslu, obvykle zhruba v tří až čtyřletých cyklech. Je proto hodně možné, že ani v Intelu nebude déle než podobné období.

Z AMD seniorem viceprezidentem v Intelu

Jim Keller
Jim Keller

Tato zpráva se objevila těsně před kvartálními výsledky Intelu (kterým se budeme věnovat samostatně) a Intel ji také hned potvrdil oficiálním tiskovým vyhlášením. Jim Keller nastupuje do Intelu jako senior vice prezident, tedy v docela vysoké funkci. Jeho rolí bude dělat vedoucího či manažera nad týmy pracujícími na návrhu různých procesorů či SoC a integraci různých technologií do těchto finálních čipů. Podobnou roli měl pokud si dobře vzpomínám už v AMD. Ta by tedy zřejmě byla spíše zaměřená na spojení všech elementů a „IP“, jakou jsou architektury GPU a CPU jader, do celkového a sladěného produktu, který by ideálně měl fungovat jako něco víc, než jen suma svých částí.

Tisková zpráva cituje Kellerova slova, že se těší na práci na „budoucnosti“ CPU, GPU, „akcelerátorů“ a dalších produktů pro výpočetní éru „zaměřenou na data“. To může být častečně přibarveno PR oddělením, protože stejný termit „data-cetric“ používá Intel v ostatních tiskových materiálech. Vyplývá z toho ale, že Keller by měl mít v budoucnu prsty v návrhu nejen procesorů, ale i v tvorbě nadcházejících GPU, ale například i ASICů pro umělou inteligenci. A ovšem také to, že Intel se snaží posílit své stávající talenty v této oblasti. Zajímavé je, že Intel měl do značné míry zažitý systém, kdy do vedoucích pozic stoupali lidé v rámci firmy, ale nepřetahoval top zaměstnance z dalších lidech. Ovšem nyní například s Kodurim, Murthym Renduchintalou a konečně s Kellerem se toto mění a mohlo by to kulturu v Intelu hodně změnit.

Kdo ví, třeba nakonec někdo „z venku“ dokonce poprvé zaujme otěže coby CEO, což by podle některých komentátorů mohl být dobrý krok. Keller je každopádně považován za přední kapacitu v oboru, takže ať už se firemní kultura bude měnit nebo ne, měl by eventuálně vylepšit kvalitu produktů, byť ta samozřejmě záleží na spoustě faktorů a kolektivní práci. Ani v AMD, ani v Intelu nerozhoduje jedno slavné jméno.

Procesor Ryzen, 14nm čip Raven Ridge (Foto: Fritzchens Fritz)
Procesor (čip) Ryzen s architekturou Zen, odkaz druhého příchodu Jima Kellera do AMD (Foto: Fritzchens Fritz)

Jim Keller, nyní 59letý, má kromě práce v Tesle na systému Autopilot (tento název je často kritizován jako možná nebezpečně zavádějící, což zde ale nechme stranou) za sebou také podíl na nyní velmi úspěšných mobilních procesorech Applu, podobně se podílel na čipech A4 a A5. Kromě PowerPC v P. A. Semi, ale má zkušenosti i s architekturami Alpha a dokonce VAX (z doby působení v DEC). A konečně také x86, jelikož za svého prvního působení v AMD se podílel na procesorech K7 a K8 (i když panují spory o tom, co přesně v nich má na svědomí – jistá je například architektura HyperTransportu, podle některých informacích ale v projektu K8 pracoval zejména na věcech, které se nakonec nedočkaly vydání).

Procesor PWRficient PA6T, procesor firmy P.A. Semi s architekturou PowerPC. Firmu i s Kellerem spolkl Apple
Procesor PWRficient PA6T, procesor firmy P.A. Semi s architekturou PowerPC. Firmu i s Kellerem spolkl Apple

Intel mluví o ARMu a Zenu

Zajímavé je, že Intel v tiskové zprávě mezi důležitými zářezy v Kellerově kariéře poctivě zmiňuje i architekturu Zen od AMD. Jedna z vět v prohlášení je ale možná ještě pozoruhodnější: „Keller přináší do Intelu více než 20 let zkušeností v návrhu mikroarchitektur x86 a ARM skrz širokou škálu platforem včetně PC, serverů, mobilních zařízení a automobilů.“ Nemusí jít o záměr, ale skoro to vypadá, jako by Intel nevylučoval, že bude tu a tam vyrábět třeba mobilní procesory s touto „nepřátelskou“ instrukční sadou. Bylo by to hodně senzační, nicméně stejně jako u pokusu AMD s architekturou ARM asi platí, že síla a kapitál Intelu je v architektuře x86 a je otázka, jak moc má smysl tuto výhodu opouštět. Schopnost dostat se konečně na mobilní trh ovládaný Qualcommem, MediaTekem a dalšími by za to ale možná stála.

Bomba (zase): Intel zaměstnal „zachránce AMD“ Jima Kellera, aby mu pomohl s procesory
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 9 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. „obvykle zhruba v tří až čtyřletých procesorech.“ – nejspíš cyklech, obdobích…
  „protože stejný termit „data-cetric“ … ten termit je tam schválně?
  Tohle by zapadalo do dávného oznámení Intelu, že chystá zcela novou architekturu CPU. A to těch jeho malérech tím spíš.

 2. Ouuuu šššiiiittt! Tak to je pánové konec intelu v přímém přenosu. Zlaté AMD! Uvidíte teď ten sešup dolů, snad stihnou vydat neposkrvněný IceLake, protože pak už to nebude konkurence schopné a budeme muset kupovat intel, aby byla nějaká konkurence a nemělo AMD monopol.

  • Intel myslim 2016 propoustel. Ted najednou nemaji lidi. Obavam se, ze zamenujes pricinu a nasledek. Intel proste nic nema a Zen+ je jeste lepsi nez se cekalo a to uz AMD ohlasilo, ze Zen2 bude uz pristi rok a zase podstatne lepsi. Myslim, ze Intel prave nema vubec nic, cim by mohl konkurovat a vyhodnotili to tak, ze nehrozi, ze by se tam vyvoj nejak okotil, takze pad by nastal tak jako tak.
   Ze zoufalstvi teda vzali lidi, kteri byli nahodou k dispozici – vyhozeny Koduri z AMD a Keller, ktereho po 3 letech uz meli v Tesle taky dost. Ale co my vime, treba se ted oba chlapci predvedou a budeme valit za dva-tri roky bulvy.

    • Aznohh: Tolik optimismu bych v tom neviděl. Podle mě Koduri zdupe výkon intelu do země nepotřebnýma fíčurama které stejně softwarově nedokážou zprovoznit ani v intelu. Takže to bude Hi-Tec čip, kterej bude umět všechno, ale vlastně nic stejně jak Vega a žrát to bude i trávu u silnice a topit jak radiátor aby to mělo alespoň 23,97 FPS ve Skyrimu.
     A na takový produkt Keller vybalí srovnávací reklamu jak je takový CPU s GPU 2,5lepší než něco a lunch produktu bude v tmavé místnosti kde budou dva počítače:
     první bude intel Celeron dvoujádro s grafickou kartou nVidia gtx1030 a 2GB RAM
     druhej bude intel i9 padesátivlákno s integrovanou Vegou a 64GB RAM
     A na vás bude aby jste poznali která sestava bude mít víc FPS, přitom oba monitory pojedou s lockem na 23,97FPS 😀 😀 😀
     už se těším.

   • IMHO vzhledem k funkci Kellera typu „senior vice president“, tak se nebude podilet na nejakych dilcich rozhodnutich, ale spis bude mit na starost cele tymy jako takove a muze to treba smerovat urcitym smerem, pripadne resit „dilemata“, kdyz bude vicero moznosti, atd.
    Ale jinak by mne docela zajimalo, co je/bude jeho konkretni napln. PR. proklamace mne ale nezajimaji 😀

     • Gildore, ale my to víme, protože víme jak vypadlo AMD a po odchodu techto vrcholných manažerů se AMD začlo stavět na nohy a začalo být konurenceschopné. Tudíž jde vidět že neúspěch AMD mají na starosti tito dva pánové a na AMD je nyní vidět, jak si ten svůj neúspěch odnesli jinam. A vážně pochybuji, že by ho po cestě do intelu někde ztratili.

     • To je právě to o čem mluvím, takové nesmyslné zjednodušování situace.
      Je tu nějaká obrovská firma s nepřeberným množstvím lidí, týmů, kteří dohromady vytváří nějaké produkty. A vytvoření nepodařeného produktu může mít takové množství důvodů, že to takto zvenku nikdo nemůže pořádně posoudit, a už vůbec ne to přisoudit někomu konkrétnímu.

      To, že se nějaký prvek vývoje vydá horším směrem než konkurence, může mít nepřeberné množství důvodů. Koho například viníš z katastrofálního selhání první generace 10nm procesu u Intelu? Já třeba nikoho. Ani totiž netuším, proč se jim vlastně nepovedl. Ale tak je to většinou i u dalších podobných případů.

     • Že se něco nepovedlo tvrdíš ty. Další věcí je že intel zároveň dále zkoumá přechod na jiné materiály než je křemík. Pořád mají nad AMD náskok, proč by teď chodili s kůží na trh?

      Nemůžu to přisuzovat jen těmto dvěma pánům, přitom když byli odejiti tak najednou se AMD probralo ze své letargie, zjednodušilo a prořízlo svou nabídku procáků….

     • Bral bych to, pokud by nejdřív netvrdili, že v roce 2016 budou vyrábět na 10nm, pak 2017, pak 2018, teď masově až 2019…pokud by sami nepřiznávali, že mají problémy s výtěžností, Cannon Lake nebyl prakticky mrtvá architektura, která se u většiny produktů přeskočí…

      Kdyby měli už dávno v plánu 10nm proces nejdřív dělat jen pro výzkumné účely, zkoušet nové materiály a postupy a do širokého sortimentu ho použít až v letech 2019/20, tak už to by to bývali řekli předem.
      Takto je jasné, že s ním mají velké problémy a můžeme jen doufat, že je vyřeší a příští rok vyjde Ice lake s dobrými parametry.

      Jinak – zaujatý vůči Intelu vážně nejsem, jsem spokojený právě po čerstvém upgradu na 8600K na hlavním PC a plně vyladěný 14nm proces beru jako velký úspěch Intelu. Ale prostě tu dosavadní blamáž s 10nm je nutné si přiznat.

     • NO snad něco takovýho ani nemusím připomínat, ale geneze procesoru od začátku návrhu po vydání trvá 4-5 let (poslední rok se na něm už moc nenadělá, tapeoutem je z velké část hotovo a už se nedají udělat moc velké změny, jen nastavovat různě frevenci/spotřebu a něco třeba udělat v mikrokódu). Tj. ten poslední rok už lidi většinou pracují na něčem úplně jiném. Efekt rozhodnutí/problémů/úspěchů při vývoji se projevuje s mnohaletým zpožděním.

      Já jenom že Zen se z velké části upekl právě v letech 2012-2015 (Keller odešel na podzim 2015), někdy v Q1 2016 už plus minus mohl být tapeout Ryzenu (Summit Ridge).