Intel Core i9-11900K trhne rekordy v Geekbench: Rocket Lake dává skoro 1900 bodů v ST

22

V databázi Geekbench se objevil benchmark nejrychlejšího procesoru Intel Rocket Lake, Core i9-11900K a potvrzuje se, že jednovláknový výkon bude extrémní. Srazí zdá se i trochu hřebínek Applu a jeho M1.

Jednovláknový výkon ARM procesoru Apple M1 je některými komentátory vyzdvihován jako důkaz toho, že procesory s instrukční sadou x86 patří do muzea a ARM je co nevidět vykopá ze světa počítačů. Jednou z věcí, na kterou se ukazovalo, byl vysoký výkon jader Apple v benchmarku Geekbench, kde M1 produkuje jednovláknová skóre až 1750 bodů, v době vydání zcela špičková. Ovšem procesory Intel Core 11. generace pro desktop, alias Rocket Lake, zdá se budou schopné dosáhnout ještě víc.

V databázi tohoto benchmarku se nyní objevilo skóre pro Core i9-11900K, které bude nejvýkonnějším z procesorů Rocket Lake. Ty sice pořád používají zastaralý (z hlediska hustoty tranzistorů a spotřeby, ne však frekvencí) 14nm proces, ale dostala novou architekturu Cypress Cove a díky ní výrazně vyšší jednovláknový výkon. IPC je podle Intelu až o 19 % lepší než u Comet Lake (10. generace) a současně ale Core i9-11900K má stejnou vysokou frekvenci – v Thermal Velocity Boostu až 5,3 GHz pro jedno vlákno.

Tip: Intel odhalil procesory Rocket Lake. Demo Core i9-11900K slibuje vydrtit Zen 3 ve hrách

Core i9-11900K testované na desce Z490 Aorus Master (a 32 GB paměti) v benchmarku podle podrobných dat opravdu dosahovalo avizované turbo frekvence 5,3 GHz. Jednovláknové skóre bylo naměřeno 1892 bodů, o 8 % více než oněch 1750 bodů pro Apple M1 (a dlužno říci, že byť je rozsah výsledků pro Apple menší než jaká je běžná variabilita, mnoho výsledků v databázi je nižších než toto číslo).

Ve vícevláknovém skóre už to kvůli energetické (ne)efektivitě 14nm procesu tak slavné není, Core i9-11900K se musí podtaktovávat na nižší takty a má jen osm jader. Získalo 10 934 bodů, což je zhruba okolo toho, co dokáže AMD Ryzen 7 5800X (s o dost nižší spotřebou). Apple M1 se umí dostat na nějakých 7600 bodů.

Intel Core i9 11900K v databázi Geekbench
Intel Core i9-11900K v databázi Geekbench (Zdroj: Geekbench)

Dílčí skóre jsou zajímavější informace než celkové

Je třeba říct, že k vysokému skóre pomáhá Intelu položka kryptografického výkonu, v kterém má díky použití speciálních instrukcí a AVX-512 (pro AES má Intel vektorové rozšíření) výrazně „ulétávající“ výkon. Jde ovšem o speciální akceleraci, která po dosažení určité propustnosti asi již nemá až tak velký význam. Při zohlednění ostatních složek výkonu Core i9-11900K pořád vychází kosmeticky rychlejší než M1 v celočíselném výkonu, ale už o kousek pomalejší v FPU výkonu – rozdíly jsou v obou případech malé, celkové vedení Intelu tak zdá se vytahuje nahoru právě kryptografie.

(Mimochodem – uvedené platí jen pro jednovláknový kryptografický výkon. V mnohovláknovém testu už je u Intelu naopak kryptografie nízká a stahuje průměr dolů. Důvod je pravděpodobně ten, že v mnohovláknovém scénáři je výkon kryptografické akcelerace už natvrdo limitován propustností paměti, která je tak dominujícím faktorem: Apple zde díky LPDD4X naopak výrazně vyhraje – 10150 bodů – proti Intelu s DDR4 a 8300 body.)

Dílčí skóre v Geekbench 5 pro Intel Core i9 11900K Mac Mini
Dílčí skóre v Geekbench 5 pro Intel Core i9 11900K Mac Mini (Zdroj: Geekbench)
Dílčí skóre v Geekbench 5 pro Apple M1 Mac Mini
Dílčí skóre v Geekbench 5 pro Apple M1 Mac Mini (Zdroj: Geekbench)

Na druhou stranu ale mám podezření, že u procesoru Applu zase vytahává celkové skóre nahoru platforma – macOS podává v Geekbench zdá se obecně vyšší výkon na stejném hardwaru (některé OC výsledky pokoušející se o rekordy zdá se právě kvůli tomuto používají „hackintosh“). Naopak test Rocket Lake je ve Windows 10, což by mělo Intelu dávat horší výchozí podmínky.

Je tedy možné, že třeba s Linuxem se procesoru Rocket Lake podaří vyšplhat ještě výš. Skóre Geekbench je bohužel poněkud nevyzpytatelné, stejné x86 procesory dosahují skóre lišící se o stovky bodů (a u mnohovláknového o tisíce) zřejmě podle toho, jak mnoho úloh na pozadí běželo, jak se chovalo řízení frekvence a jaké byly paměti. Izolovaná skóre jako je tento jeden výsledek se proto musí brát s velkou rezervou. Například AnandTech uvádí pro Ryzen 9 5950X jednovláknové skóre jen 1655 bodů, ale zdá se, že s těmito CPU se dá za lepších podmínek vymáčknout až skoro 1800 bodů…

Tak jako tak ale tento únik dokládá, že v jednojádrovém výkonu bude Rocket Lake na špici a neudělá Intelu rozhodně ostudu. Tím pádem by mělo jít také o dobrý herní procesor, takže pokud chystáte nákup platformy Intel, vyplatí se na něj počkat místo koupě nyní dojíždějící 10. generace Comet Lake. V mnohovláknovém výkoně a energetické efektivitě/spotřebě to samozřejmě bude neslavné, ale to se už víceméně čekalo předem.

Intel Core i9-11900K Zdroj: Intel

Galerie: Odhalení procesorů Intel Rocket Lake a herní benchmarky Core i9-11900K [CES 2021]

Zdroje: Geekbench, Tum Apisak

Intel Core i9-11900K trhne rekordy v Geekbench: Rocket Lake dává skoro 1900 bodů v ST
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (74%) 20 hlasů

22 KOMENTÁŘE

 1. Konečne poriadne CPU pre nadšencov 😀
  Inak mi Rocket Lake dosť pripomína Broadwell, ktorý prišiel po oblúbenom Haswelle a bol po krátkej dobe nahradený nástupcom na novej platforme. Ciže mal dosť nevýrazný život a moc sa ani nerozšíril. Ktovie či Raketa tiež skončí rovnako.

   • On za to nemůže. Za to mohou novináři, kteří nejsou schopni otestovat spotřebu při jednovláknové zátěži, případně spotřebu při reálném hraní her. Pak se nelze divit, že jsou lidé, co nejsou sto pochopit, že procesor s 65W TDP nežere stále 65 W, ale jeho spotřeba kolísá třeba mezi 5 a 200 W.

   • [SMAZ. REDAKCÍ] Pokud nemáš shit grafiku, tak se CPU rozhodně nenudí. A jakmile se intel vyblbne při příkonu 300W tak padne na TDP nebo i níž a je po senzaci. A pokud by snad CPU na hry nebylo vytížené, tak proč se nejvyšším modelům říká, že jsou pro hráče? Je to i v tomto článku. To co intel předvádí je neskutečná ostuda.

    • Myslel jsem, že TPU měří spotřebu při hraní, ale bohužel je to spotřeba celé sestavy. Ale vzhledem k tomu, že jsou čísla pro všechny platformy po započítání grafiky podobná, tak tam asi nejsou velké rozdíly a ta henrí spotřeba se bude pohybovat tak od 80 do 120 W. Asi můžou být nějaké výjimky (hry, které vytíží 16 vláken…)

     Edit: zapomněl jsem odkaz: https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-9-5950x/19.html

     • Môj 3900X PBO (vypol som manuál, posledný bios pekne ťahá až na 4650, dovtedy to bola bieda, ledva 4500) na druhý monitor som vytiahol senzor panel z aidy a dal tam cpu package. 4K – 50-65W, pri 1080p mal najviac u Mafii3 70-80W (2080Ti). Takty 4.3-4,35-4.4, skoky vyššie sú zriedkavé.

     • může být hra, který vytíží i 15 vláken, to neznamená, že to poběží na 300 wattech … že si ten blbeček nad tebou plete „occt/small data“ s herní boostem jen svědčí o tom, že nemá ani páru, o čem se tady píše … vždyť se stačí podívat na grafy … i ve fullhd, kde cpu maká víc, je spotřeba přetaktovaného 10900k možná o pár jednotek vyšší, než Ryzenů a teploty o 10-15° nižší … 55-60° … ve 4k se cpu fláká, protože nestíhá grafika … (až na výjimy)

      • To se zmeni kdyz predtim ty CPU nahanela jen Jaguary, nebo taky ne kdyz se programuje stylem, nejak to blbne, tak to radeji vypneme 😀 viz Cyberpunk s AVX … ale i tak to nepoleze pres 150W, jen vyjimecne … Jenze kupovat si dnes CPU jen na hry, no nevim, to uz mi prijde lepsi volba fakt ta konzole kor kdyz je to jak je i kdyz ani ty nejsou, takze tu muzeme jen teoretizovat o tom co si nekoupit.

 2. Jednojadrovy vykon ma vyborny, ale mac mini M1 stoji od 700USD. Tento procesor bude stat okolo 500USD, bez ostatnych komponentov. Spotreba, hluk a cena celeho PC je niekde uplne inde ako mac mini. A v spracovani videa M1 vyuzije encoder a moze byt rychlejsi ako tekutym dusikom chladeny 10900K 🙂

 3. Na jednu stranu je to pěkný posun IPC od Intelu (pokud se potvrdí nezávislými recenzemi), přibližně dorovnávající Zen 3.

  Na stranu druhou, pokud bude nějaký Rocket Lake procesor opravdu zajímavý pro reálné použití, bude to předpokládané 6C/12T 11600K, které bude v segmentu „čistě na hraní bez streamu nebo práce“ stát proti 5600X, kdežto 11900K bude nezajímavý procesor, postavený proti nezajímavému 5800X, za který si nemá smysl tolik připlácet kvůli hraní a zároveň nepřináší dostatečný benefit pro multithred, když jsou tu 5900X a 5950X. A proti nim Intel není s 14nm procesem schopem postavit absolutně nic.

  11600K bude zajímavý i z toho důvodu, že 6jádro půjde ještě poměrně rozumně uchladit chladiči jako Noctua NH-14S a pokud bude lehce levnější než 5600X, bude to dobrá koupě na herní PC s omezenějším rozpočtem.

  11900K už s při použití rozumně drahého chlazení nepojede na vysoké frekvence na všech jádrech ani náhodou a než připlácet za drahé chlazení, lepší připlatit za 5900X…
  A stejně tak nevěřím, že do „herního PC s nelimitovaným rozpočtem“ bude dnes nějak atraktivní dávat osmijádro….

 4. Gildore, „A proti nim Intel není s 14nm procesem schopem postavit absolutně nic. “ … znáš někoho, kdo by na tom proceu byl schopen něco takového postavit? Trochu blbě napsaná věta …
  „11600K bude zajímavý i z toho důvodu, že 6jádro půjde ještě poměrně rozumně uchladit chladiči jako Noctua NH-14S a pokud bude lehce levnější než 5600X, bude to dobrá koupě na herní PC s omezenějším rozpočtem. “ … kdy jsi měl naposled Intel? Co že nejde uchladit, resp. s čím? Viděl jsi teploty těch procesorů v herní zátěži a třeba i renderingu, kde jsou všechna vlákna na full? Evidentně neviděl … pak to pro ty, co ten intel mají a používají vyznívá jen jako „blablabla“ …
  „11900K už s při použití rozumně drahého chlazení nepojede na vysoké frekvence na všech jádrech ani náhodou a než připlácet za drahé chlazení, lepší připlatit za 5900X…
  A stejně tak nevěřím, že do „herního PC s nelimitovaným rozpočtem“ bude dnes nějak atraktivní dávat osmijádro….“
  … opět jen blablabla … intel nemá žádný problém držet frekvence, žádné topení se nekoná … chceš screeny z čehokoliv? Blababla … jako mlýnek …

  • Tak zaprvé – mám v PC aktuálně stále 8600K, chlazený Noctou NH-U12S, takže vím, že šestijádro od Intelu topí tak akorát, aby to normální chladič utáhl. Na to jaký příkon mají 8-10 jádra Intelu z posledních dvou generací oproti Ryzenům se stejným počtem jader se stačí podívat do recenzí. Stejně tak na to, jak „dobře“ se to pak chladí v plné zátěži všech jader…

   Jinak až budu upgradovat CPU (chtěl jsem při upgradu z 1080Ti na 3080, ale to se v dohledné době asi nekoná…), tak budu klidně o 11600K uvažovat, podle toho jak to bude oproti 5600X vycházet včetně desek. Ale kdybych se nakonec rozhodl pro více než 6jádro, tak 11900K vážně ani omylem…

   “ znáš někoho, kdo by na tom proceu byl schopen něco takového postavit?“ – Ok, asi se dá obdivovat, co Intel s 6 let starým 14nm procesem dokáže. Ale můj point samožejmě byl, že Intel nemá šanci na něm postavit konkurenci proti 5900X a 5950X. Kolik by asi „žralo“ Rocket Lake 16jádro, při zátěži všech jader na 4,0GHz (tovární all-core turbo 5950X) nebo dokonce na 4,6GHz (na což jdou přetaktovat 5950X bez problému), 400W? Nevím o čem se chceš u tohoto hádat.
   Intel ti na to hlavně opověděl sám tím, že v nové generaci nejen nepřidá, ale dokonce ubere jádra nejvýkonnějšímu modelu…

   • Trošku vám uniká, že mícháte dvě věci. Co Intel dokáže postavit za architekturu procesoru a co dokáže postavit za výrobní technologii. Architekturu dokáže postavit srovnatelnou s AMD. V něčem horší (HT vs SMT), v něčem lepší (instrukční sady). Výrobní technologii dokáže postavit na rozdíl od AMD, která to před více než 10 lety vzdala.

    • Tak to je zase tak trochu slaměný panák, nicméně, když jej budu ignorovat, tak:

     1. Intel má zcela totožnou instrukční sadu (AVX512 nepočítám, protože ani Intel jej nemá ve všech CPU). Stejně tak nemá smysl vyjmenovávat „příspěvek“ AMD platformě x86, ten totiž nebyl malý.
     2. Intel má dlouhodobé problémy implementovat tuto instrukční sadu bezpečně
     3. Výrobní technologie je z pohledu návrhu nepodstatná – AMD (zcela správně) vzdalo vývoj něčeho, v čem nedokázalo excelovat, Intelu to dochází patrně nyní – a jediný důvod proč až teď je ten, že on měl a má na vývoj výrobního procesu daleko více peněz.

     Faktem zůstává, že Intel má už cca 2 roky výrazně horší produkty, ovšem zase ne tak, aby to fandům bránilo je kupovat. Na druhou stranu, bod zlomu už asi překonali a dá se čekat, že do pár let budou AMD zdatně konkurovat.

     • Lepší, horší koho to trápi, amd ma image značky ktorá je pre ludí čo nemajú na to aby si kúpili Intel. To sa nezmení ani ked sa tu stále o zem budeš hádzať 😀 Niečo ako Mercedes a škodofka …

      • Tak to jistě, ovšem platilo to tak před 2-3 lety, situace se obrátila a je vidět, že i AMD fandi si dovedou připlatit za CPU výkonější než od Intelu. A obraty prodejců na jednotlivá CPU to potvrzují, Intel je teď prostě outsider a vládne leda tak low cost CPU
       Takže žiješ v minulosti a svých snech.

      • Wendak:
       Jen poznámka. Dneska AMDčko nekupují AMD fandi, ale lidi, co na to mají. To není o fandovství. To je o tom koupit si to lepší.
       AMD fandi sedí tiše v koutku a jen smutně koukají na osmijádro za 12 tisíc a sami sebe se ptají, co se s jejich firmou stalo.

      • R.H.: 😃 – pobavilo. V podstatě souhlas, sice bych to tak úplně černobíle neviděl (např. absolutní herní kolenovrti dnes kupují 10400F a vždy existovali AMDfandové, kteří utráceli horentní sumy za své miláčky), ale většinu jsi asi vystihl přesně.

       Wendak: Tady bych to tak drasticky neviděl. Intel je dnes v roli AMD z doby, kdy uvedla první Zen – jeho nabídka není úplně out, ale musí konkurovat cenou. Rozhodně to (ještě) není úplná bulldozerizace Intelu. K jeho smůle ale AMD pochopilo, že nestačí jen drobně přišlapávat do pedálů a přespávat na obláčku, jako to bývalo v dřívějších dobách, takže to, co by dříve Intelu stačilo k opětovnému uchopení moci, dnes už prostě nestačí. Navíc Intel tímto postupným soubojem vyčerpal všechny své možnosti vylepšovat své technické portfolio a čeká jej nutnost „říznout“ jak do zastaralé a zabugované architektury, tak do technologie výroby.