Cena Intel Core i9-9900KS bude asi něco přes 17 tisíc, už se objevuje v eshopech

50

Příští měsíc, který začne už za pár dní, má Intel podle svého vlastního oficiálního sdělení začít prodávat nový nejrychlejší procesor pro mainstreamovou platformu, Core i9-9900KS s osmi jádry a 5,0GHz turbo boostem pro všechna jádra aktivní současně. Toto CPU bude asi představovat trošku exkluzivní dražší model, ale kolik přesně bude stát, to dosud nebylo známo. Až nyní zdá se máme nástřel, podle nějž byste za vyšší turbo boost u osmi jader museli přidat asi pětinu navíc.

Core i9-9900KS před jeho blížícím se uvedení začaly do katalogu zařazovat první obchody, patrně porušujíce informační embargo na cenu. Ta ještě teoreticky teď nemusí být konečná, jelikož se s ní může hýbat i na poslední chvíli. Ovšem stejnou částku ukazují (respektive ukazovaly, než tento údaj zmizel) dva různé obchody, což naznačuje, že by mohla být reálná.

Core i9-9900KS: asi 599 dolarů

Nejprve se objevil záznam z Austrálie (obchod Mwave.com.au), kde si obchod za Core i9-9900KS žádá 899 australských dolarů. Jejich kurz je ovšem nižší než amerických, při přepočtu by to bylo asi 609 klasických dolarů. A vypadá to, že přesně tato částka by mohla být oficiální cenou. Twitterista Momomo_us, který často upozorňuje na podobné úniky, totiž našel Core i9-9900KS i v nějakém americkém obchodu, který měl nasazenou cenu 603,66 $. Datum, kdy by měl odstartovat prodej, bohužel ale ani jeden z nich neuvádí.

Cena Core i9 9900KS v eshopu 2
Cena Core i9-9900KS v eshopu, USD (Zdroj: 188号)

Částka 600 nebo možná 599 dolarů by u nás dělala asi 17 150 Kč při dnešním kurzu a po připočítání DPH (které se v USA liší stát od státu a proto se nezapočítává do cen, není to tak, že by neexistovalo). Pro ty z vás, nacházející se v eurozóně, pak 663 €. Cena top „herního CPU“ se tedy začíná dost blížit ceně vyšších herních grafických karet, i když k těm těm vůbec nejvýkonnějším (jako GeForce RTX 2080 Ti za 1000–1200 $ od Nvidie) má ještě daleko.

Cena Core i9 9900KS v eshopu 1 Australie
Cena Core i9-9900KS v australském eshopu, v AUD (Zdroj: 188号)

Vypadá to tedy, že Intel nebude zvyšovat cenu až zas tak vysoko, jak se možná někdo obával, a i9-9900KS by nemuselo mít až tak výlučný status. AMD Ryzen 9 3950X s 16 jádry vyžene cenu procesoru pro mainstreamovou platformu AM4 až na 749 $. Ale je také pravda, že proti 499$ modelu 3900X má o čtyři jádra víc, kdežto Intel pouze proti Core i9-9900KS zvyšuje takt all-core boostu o 300 MHz. Takže by zde bylo podobné navýšení ceny méně obhajitelné, zvlášť když oněch 500 dolarů je taky proti minulým zvyklostem relativně vysoko.

Pro připomenutí: Core i9-9900KS bude pasovat do soketu LGA 1151 s deskami řady 300 a jde o stejný 14nm křemík Coffee Lake Refresh jako v i9-9900K. Ponese tedy osm jader s HT (16 vláken), 16 MB L3 cache a integrovanou grafiku UHD 630. Základní frekvence ale naroste z 3,6 GHz na 4,0 GHz a místo aby maximální boost pro všechna jádra byl 4,7 GHz a nejvyšší boost 5,0 GHz byl přípustný jen pro dvě jádra, tak bude mít CPU povoleno 5,0GHz turbo najednou pro všech osm jader. Teoreticky samozřejmě nemusí takto vysoko běžet v úplně každé aplikaci (například v Prime95), ale ve hrách by tomu tak být obecně mohlo. Toto CPU ovšem také asi bude mít vyšší spotřebu – TDP je zvýšeno na 127 W a reálný příkon v turbo boostu při plné zátěži bude patrně ještě vyšší.

Galerie: Prezentace Intelu na IFA 2019: Core i9-9900KS, Cascade Lake-X

Cena Intel Core i9-9900KS bude asi něco přes 17 tisíc, už se objevuje v eshopech
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 10 hlasů

50 KOMENTÁŘE

 1. Zima se blíží, je třeba nakoupit přímotopy 😀
  Stejně bych si ho na čistý gaming celkem koupil, ale 17 tyček je celkem nepříjemná cenovka. Za to je 3700X, s deskou, možná RAM a ještě mi zbyde na párek v rohlíku. Peklo.

  • řekl bych, že je to naprosto zbytečný kus HW a ještě předražený. Jak píše Vlko (sakra, po dlouhé době s ním souhlasím), kdo chtěl 5GHz, koupil už dávno delidovaný kousek 9900K.
   Tady jde evidentě o to, kdo má o 1mm většího pindíka -> výsledek/rozdíly ve hrách nikdo nepozná

      • A není těch 5.4 GHz zbytečně málo, když to tak dobře škáluje?

      • To je približne strop danej architektúry pri rozumnom napetí
       /do 1.4V/. Samozrejme aj binované kúsky budú mať určitý rozptyl, napeťovo-frekvenčnú charakteristiku. Pokiaľ procesor pracuje v ešte efektívnom pásme, potrebuje spravidla +20-25mV na 100MHz, pri agresívnom pretočení sa hodnota zvýši.
       V hernom profile /-HT/ máme výhodu požiadavky nižšieho Vcore na zachovanie stability.

      • No když to máte tak v malíčku…
       Mě na tom přijde zajímavá jedna věc. Tím, že se tady v podstatě pořád ladí jeden proces od roku 2015, by každý to plusko mělo jít blíž hranicím možného a tudíž by po Kaby Lake, Coffee Lake mělo nastoupit jako zákon klesajícího účinku, tj. by dřív nebo později další pokusy z toho vyrazit další zvýšení měly dávat míň a míň.

       Ale už jsem viděl lidi, co čekají na Comet Lake-S dosažitelných 5,5 GHz. Tj. jako by měli pocit, že čím dýl se z toho ždímají MHz navíc, tím je pravděpodobnější, že se to povede i příště.

      • Ťažko povedať akou optimalizáciou bude disponovať Comet Lake, no úniky pripisujú najvyššiemu modelu až 5.2GHz pravdepodobne pre prvé dve jadrá. Otázka je, či Intel nastúpil na vlnu AMD – na doraz z výroby, alebo tam bude zvyčajná rezerva, v tom prípade by 5.5GHz mohlo v ST fungírovať. Pokiaľ bude chcieť Intel dosahovať v recenziách max. výsledky, bude nútený pristúpiť na hru AMD na krv.
       Coffe sa mi taktovalo ľahšie ako Kaby, z tohto pohľadu by mohlo byť OC Comet Lake fajn.

 2. hm to už je jen pro zaryté fanoušky. I tak je určitě potěší. Praktická využitelnost versus cena je velice pochybná, ale asi tak jako u 5GHz FX jde o extra model kde se na tradiční poměry ohled nebere.

  • Ano, pekne si to vystihol. Veľmi zaujímavé bude o pár mesiacov porovnanie s Comet Lake S 8c/16t, ktorý by už mal mať nasadenú agresívnejšiu cenu a bajočko stejné OC takty. Ak sa Intelu podarilo zásadnejšie optimalizovať leakage current, malo by to pozitívny dopad na TDP. Dá sa predpokladať, že to bude veľmi dobrý procesor.

   • jo a ještě jedna výhoda tu je koupě takového čipu, i po čase bude mít slušnou cenu. AMD má nyní zajímavé procesory, ale ještě nějaký čas potrvá než se zbaví nálepky „sociálního“ hw kdy prakticky po koupi klesá cena AMD hw jak kámen vržený do rybníka. Prodat RX 590 a to ilepší edici za nějakou smysluplnou cenu je pomalu nemožné, stejně jako R5 1500X. Prostě lidi to pořád berou jako podřadný hw za který dají leda tak drobné. To u Intelu a NV neexistuje.
    Když jsem nedávno koukal kolik jsou ochotni lidi dát za I7 Haswell tak mě přecházel zrak. Pořád platí že jméno prodává a AMD si ho pořádně pošramotili.

     • slušný upgrade to byl do Ryzen první generace, jakmile AMD dalo čtyřjádro s osmi vlákny za necelé čtyři tisíce velmi blízko výkonem aktuálním Skylake který ale stál jednou tolik. Argument že stačí vyměnit čip a deska paměti zůstanou je u takto postaršího hw ošemetný, je to prakticky sázka do loterie, ty desky už mají tendenci odcházet, ne naráz ale postupně, typicky odejde něco integrovaného jako síťovka nebo zvukovka a pak už to jde z kopečka.
      Ta FX nejsou tak špatná jak se traduje, jistě singl výkon není nic moc ale zase dnes je větší míra pararelizace tak kupodivu jim to svědčí víc než v době vydání a i dnes jsou dobře použitelná, vůči dobovým SB/IB/H si nevedou zle, až Skylake výrazněji poodskočil.

     • Aktuálny inzerát na bazoši…

      i7 4790K ——–> 4,0 GHZ –> 240 EUR
      i7 4790(bez K) ——–> 3,6 GHZ –>180 EUR
      XEON E3 -1240 V3 ——–> 3,4 GHZ –> 140 EUR
      vs
      AMD Ryzen 5 3600, 6C/12T, 4.2 GHz, 36 MB v obchode 209 EUR

      Kua nenormálne … 😀

      • To radsej za 125 eur kupim ryzen 2600 alebo pockam na ryzen 3500. K tomu dosku s B450 chipsetom a 16GB RAM a mam lepsi pocitac ako cokolvek s Haswellom.

      • zrovna 4. generace je typický průšvih s pastou, který nefungoval dobře ani v době uvedení. Upřímně nechápu, který šílenec by to ještě dnes kupoval, navíc za takovou cenu.

   • To je potrebné upresnit, Ryzeny 3xxx majú dva povolené limity TDP. Procesory s krabicovým TDP 65W majú limit 88W, vyššie modely s TDP 105W majú 142W.

    Package Power Tracking (PPT): The power threshold that is allowed to be delivered to the socket.
    This is 88W for 65W TDP processors, and 142W for 105W TDP processors.
    Thermal Design Current (TDC): The maximum amount of current delivered by the motherboard’s voltage regulators when under thermally constrained scenarios (high temperatures)
    This is 60A for 65W TDP processors, and 95A for 105W TDP processors.
    Electrical Design Current (EDC): This is the maximum amount of current at any instantaneous short period of time that can be delivered by the motherboard’s voltage regulators.
    This is 90A for 65W TDP processors, and 140A for 105W TDP processors.

  • U AMD je to tak, že ta hodnota není napsaná v parametrech, ale existuje. Není to v popisu/parametrech CPU, ale na socketu AM4 je definovaná maximální spotřeba („PTT“) v turbu 88 W pro procesory s 65W TDP a 142 W pro procesory se 105W TDP. Ta CPU se vždycky aktivně snaží tu spotřebu dosáhnout, pokud jim v tom nezabrání strop možných frekvencí a/nebo chlazení. Takže když třeba při enkódování a nebo jiných takových činnostech vytížíte všechna jádra, tak se většinou CPU bude „snažit“ dosáhnout těchhle spotřeb, a to kontinuálně. Teda respektive platí to pro procesory s Precision Boostem 2, ne pro Ryzen 1000. Ideálně by se teda asi jako TDP mělo uvádět tohle, ale když vám nebude chlazení stačit, tak procesor je schopnej se uskrovnit a běžet na té nižší hodnotě TDP.

   U Intelu nevím o tom, že by tam vždycky byl takovýhle limit. *Teoreticky* (praxe je úplně jiná, o tom hned) by taky při turbu měly TDP překročit jenom na nějakou dobu (teď nevím, ale představte si třeba 4 minuty) a pak by jako mělo řízení frekvencí takty snížit, aby se dostala spotřeba na TDP (alias power limit 1, PL1) a tam v průměru nějak zůstala a držela se při dlouhodobé zátěži. Limit pro tu „krátkodobou“ spotřebu v turbu je power limit 2, PL2, a je vyšší. Ještě snad před měsícem to Intel přesně takhle někde vykládal v rozhovoru pro AnandTech, že to překročení je jenom krátkodobé. Ale tipl bych si, že při tom mysleli na notebooková CPU, protože v desktopu to tak v praxi už vůbec není.

   V desktopu totiž ten časový limit desky ignorují a taky si myslím někdy nastavují vyšší PL2, než považuje Intel za výchozí. Myslím, že deska, která by se chovala podle specifikací, bude asi hodně vzácná, nejspíš to tak dělají možná tak OEM počítače. To omezení spotřeby je na desce, na na CPU, takže v praxi to trošku vypadá, že žádný konkrétní limit jako u PTT snad ani není, i když individuální desky by asi mohly to PL2 nějak mít nastavené (nějak, tím myslím jako že ne na 4000 W).

   Není to moc dobře, protože člověk vlastně nikdy neví, kolik až to CPU může vzít (víte, že to nebude 400 W, ale už třeba ne, jestli je absolutní maximum pod nějakým power virusem 140, 150, 160 nebo třeba výjimečně 200). A to chování s frekvencema je tím, že si to každá deska může udělat jak chce, trochu nevyzpytatelné. Kdyby aspoň to PL2 bylo vždycky stejné, tak bychom s ním mohli počítat jako s tím PTT u AMD.

   IMHO by bylo lepší, kdyby tam měli nějaký definovaný strop a přiznávali, že to na něm může běžet kontinuálně, jako u AMD, nebo ještě líp, kdyby se ve specifikacích tahle hodnota uváděla jako max. TDP (a to, co se teď jmenuje TDP se jmenovalo něco jako „minimální TDP chladiče“). Momentálně se Intel buď záměrně, nebo mimoděk schovává za tu praxi výrobců desek, kteří jeho specifikace ignorují (čímž se procesorům o dost zvyšuje výkon, takže Intel k tomu mlčí).

   • „..mimoděk schovává za tu praxi výrobců desek, kteří jeho specifikace ignorují (čímž se procesorům o dost zvyšuje výkon, takže Intel k tomu mlčí).“
    .. takhle to podle mne neni, podle toho, co jsem o tom cetl. Vyrobci tech desek se ridi stale specifikaci Intelu, jen ta specifikace je „volna“. Takhle jak to pisete to zni, jak ze si vyrobci desek delaji co chteji..ale to je podle mne dost mylna interpretace.

    • Hmm, pravdu máte, teď se na ten rozhovor koukám, a explicitně se tam říká, že ten turbo power limit (PL2) a dobu (tau) si OEM/ODM může upravit.

     https://www.anandtech.com/show/14582/talking-tdp-turbo-and-overclocking-an-interview-with-intel-fellow-guy-therien

     „Both PL2 and Tau are configurable by the OEM and ODM, and are ‘in spec’. So you have the ability, of course, if the power delivery supports a higher power limit, and also if the system has the thermal capability (because it makes no sense if you’re just going to thermally throttle), to adjust these values. So motherboard manufacturers and ODMs are investing in their power delivery and thermal solutions to allow them to maximize performance or get a certain about of turbo duration without throttling – to the maximum extent possible.“

     Takže permanentní běh na wattáž PL2 místo na TDP je asi podle Intelu přípustný, plus se ten limit PL2 může zvýšit.

   • Śéf marketingu zasahuje do vývoja produktov a následne určuje nesplniteľné parametre výlučne v jedinej firme začínajúcej na prvé písmenko abecedy. Vo všetkých normálnych firmách riadi marketing….

    • V tom případě má AMD zřejmě nejlepší marketingové oddělení na světě. 😜 S budgetem o velikosti 10% toho Intelova je rozmázli jako přezrálou malinu. 😁😁

     Realita je ovšem jiná, a pro tebe tristnější. Intel se chystá prodávat obarvené prdy, proto posiluje marketing, aby mu to lhaní a ohýbání pro něj smutné reality šlo líp. A protože jeho marketingové faily, které tady už půl roku produkuje, jsou už tak profláknuté, že se jim smějí i mírně podprůměrně intelektuálně vybavení jedinci, musel sáhnout po čerstvé krvi pro své marcom oddělení.