Intel: Core i9-9900KS a Cascade Lake-X v říjnu. Slevy procesorů a slajdy proti AMD i ARM

Intel oznámil, že v říjnu uvede procesory Cascade Lake-X i Core i9-9900KS, jejž předvedl na 5 GHz. I na IFA 2019 přinesl prezentace kritizující konkurenty.

76

Na teď běžícím veletrhu IFA 2019 se objevil také Intel a prozradil některé novinky stran nadcházejících procesorů pro desktop: highendových Cascade Lake-X pro platformu X299, ale také speciálního osmijádra Core i9-9900KS, které překvapivě oznámil v květnu na Computexu 2019. A zdá se, že s tím byla spojená i další dávka dřív nevídaného defenzivního marketingu, který teď Intel začal používat.

 

Cascade Lake-X má mít dvakrát lepší poměr cena/výkon. Vyjde v říjnu

Intel na IFA 2019 potvrdil oficiálně nedávnou zvěst, že nové highendové procesory Cascade Lake-X (které mají kromě aktualizované a na bezpečnostní chyby opravené architektury také například více linek PCI Express) vyjdou v říjnu. Bližší termín zatím prozrazen nebyl. Víme ale, že budou značené jako Core 10. generace, tedy například Core i9-10980XE, a budou pravděpodobně mít maximum 18 jader.

Sníží Intel ceny highendových procesorů?

Ovšem byla sdělena jedna hodně zajímavá věc. Intel totiž slibuje, že procesory Cascade Lake-X budou mít mnohem příznivější poměr výkonu a ceny, než mají dnešní Skylake-X. To je zajímavé – víme, že jde stále o 14nm CPU, zřejmě stále maximálně s 18 jádry. Podle Intelu má ale Cascade Lake-X dosahovat o 74 až 109 % lepší poměr cena výkon. Buď je tedy takto výrazně stoupne výkon (aspoň v nějakých oblastech), nebo Intel hodlá procesory Cascade Lake-X výrazně zlevnit. Takové slevy by mohly být docela vítané, protože momentálně stále desetijádro Skylake-X 9. generace (i9-9900X) stojí okolo 28 tisíc, zatímco dvanáctijádrový Ryzen 9 3900X přesně polovinu.

Slajd Intelu k highend CPU Cascade Lake-X na IFA 2019 (Foto: Guru3D)

Intel toto zlepšení poměru cena/výkon avizuje na slajdu, v kterém jsou nečekaně také Threadrippery od AMD, ovšem zatím jen loňské druhé generace (třetí generace teprve přijde, dost možná až po Cascade Lake-X). Intel kdysi ve své komunikaci dělal, že AMD neexistuje, jak ukládá obvyklá firemní politika. Ovšem s příchodem 7nm CPU zdá se pocítil tlak a jeho slajdy a prezentace začaly být oproti minulosti konfrontační či defenzivní a AMD je v nich naopak zmiňováno hodně – viz třeba čerstvý případ z předminulého týdne. Třeba u AMD coby u malého konkurenta je takové zmiňování Intelu dávno zažité, takže se nad tím nepozastavujeme, ale když toto začne najednou dělat jednička na trhu, je to pozoruhodné.

Intel na slajdu ukazuje, že Cascade Lake-X má poskytovat mnohem lepší poměr cena výkon než i ty nejvýhodnější Threadrippery 2000. Má to však ten vedlejší účinek, že tím v podstatě zároveň říká, že současné Skylake-X na tom jsou v této disciplíně dostat pozadu. Threadrippery 2990WX a 2970WX mají podle tohoto grafu o 30 % a 47 % lepší poměr cena/výkon než Skylake-X, a nejoblíbenější Ryzen Threadripper 2950X s 16 jádry pak o 61 % lepší. Nevíme ovšem, v čem přesně se pro tento graf výkon měřil.

Dvousečné slajdy proti konkurenci…

Intel jinak ukazoval i slajdy, které už pro AMD takto nečekaně příznivě nevyznívaly. Firma ukazovala novinářům také slajdy o „výhradách komunity“ proti Ryzenům. Jde o citáty médií píšících o onom výroku zaměstnance Asusu, dle nějž AMD mezi AGESA 1.0.0.2 snížilo agresivitu boostu, snad kvůli dlouhodobé spolehlivosti a životnosti (psali jsme o tom podrobně v tomto článku).

Slajd Intelu k procesorům AMD Ryzen 3000 na IFA 2019 (Zdroj: Guru3D)

A dokonce už se v slajdech Intelu objevily snímky s distribucí turbo boostu z nedávného videa od Der8auera, které ukazovalo statistiky o tom, jaké procento čipů dosahuje maximální boost ze specifikací (Aktualizace: tyto slajdy Intelu Der8auer okomentoval a trochu zkritizoval zde). Marketingoví představitelé Intelu (mezi nimiž jsou teď i někteří bývalí novináři) také opět opakovali výhrady Intelu, podle kterých se v recenzích nepoužívají ty správné benchamarky z reálného světa.

… už dávají prostor i ARM notebookům

Novinka je, že zmínku už si jako konkurence nezasloužilo jenom AMD, ale zdá se také ARM. Ryan Shrout (původně z PC Perspective) novináře upozorňoval i na problémy s notebooky s Windows bežícími na čipech ARM. Do hledáčku se tak dostal už i Qualcomm. Stejně jako u AMD ale Intel možná trošku riskuje, že tím, jak „najednou o konkurenci ví“ a v prezentacích ji pořád zmiňuje, tímto Qualcomm naopak zlegitimizuje jako reálného konkurenta a vlastně mu udělá reklamu. Slajdy z těchto prezentací můžete vidět v galerii.

Galerie: Prezentace Intelu na IFA 2019: Core i9-9900KS, Cascade Lake-X, ARM a AMD

Core i9-9900KS vyjde příští měsíc

Ovšem mimo tento marketing a Cascade Lake-X je tu ještě jedna podstatná informace. Intel sdělil přibližně, kdy přijde na trh jeho nový nejvýkonnější procesor pro mainstreamový desktop – a také zřejmě nejvýkonnější herní CPU, tedy ono Core i9-9900KS. Intel sdělil, že i to bude vydáno příští měsíc, čili v říjnu. Je už tedy relativně blízko. Přesné datum nemáme, ale do nějakých šesti až sedmi týdnů by mohlo být tu.

Core i9-9900KS bude zvláštní výkonnější verze Core i9-9900K vydaného o rok dřív. Zatímco to dokáže běžet na 5,0 GHz jen se dvěma jádry najednou a při zátěži všech jader je maximální frekvence 4,7 GHz, nové Core i9-9900KS už bude přímo z krabice bez přetaktování umět turbo boost 5,0 GHz na všech osmi jádrech. Nemusí to asi úplně nutně znamenat, že na této frekvenci poběží naprosto vždy. Jeho základní takt bude „jen“ 4,0 GHz. Ale ve hrách by asi mohl procesor na maximum boostovat skoro vždy. Intel například ukázal demo hry Hitman 2 – New York, kde se i9-9900KS při hraní drželo na 5,0 GHz skutečně všemi osmi jádry.

Demo 5GHz turbo boostu procesoru Core i9 9900KS na IFA 2019
Demo 5GHz all-core turbo boostu procesoru Core i9-9900KS na IFA 2019 (Foto: Tom’s Hardware)

Díky tomu by mohlo i9-9900KS dosahovat o něco lepších snímkových frekvencích při použití nejrychlejších 144–240Hz monitorů a při podobném na CPU nejnáročnějším hraní. A je také možné, že uvnitř těchto modelech bude Intel mít výběrový křemík, takže by se také třeba mohly dát přetaktovat výš, než i9-9900K. A ovšem ale asi také budou více stát.

Exkurz: Když se reklama opravdu povede

Mimochodem, když už je řeč o onom marketingu. Intel teď proti vícevláknovému výkonu Ryzenů 3000 (případně třeba ještě energetické efektivitě 7nm procesu) logicky bude silně stavět herní výkon a jednovláknový výkon. Jak ukazuje i Core i9-9900KS, marketingový tým si také dobře uvědomuje symbolickou hodnotu kulatých až magických 5,0 GHz, na kteroužto frekvenci procesory Core i9 dosahují. Na Twitteru firmy se minulý týden objevil následující vtípek, u kterého musí i největší hejteři uznat, že se někomu v teď asi dost usilovně se snažícím týmu opravdu povedl (klobouk dolů). Sice se to Intelu ještě teoreticky může vrátit, pokud bude mít problémy dostat se na 5,0 GHz s budoucími 10nm nebo 7nm procesory, ale to je ještě daleko a není to nic, co by snižovalo kvality tohoto fórku.

Reklama Intelu na Core i9 9900K Twitter
Reklama Intelu na Core i9 9900K. Pokud tolik nevládnete angličtinou: Intel se chlubí, že procesor dosáhne 5 GHz s chlazením *plynným* dusíkem, ne kapalným, jenž byste čekali coby oblíbený prostředek extrémního přetaktování (Zdroj: Twitter)
Intel: Core i9-9900KS a Cascade Lake-X v říjnu. Slevy procesorů a slajdy proti AMD i ARM
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.5%) 16 hlasů

76 KOMENTÁŘE

      • Tu sa bavime o platinum kvalitnom zdroji, nie o eurocacue 80- za 16€. Stači si pozrieť testy. Ja mam platinum od seasonicu 550W a pri zaťaži 240W sa mu ani vetrak neroztoči, podla testov problem mal az pri zaťaži cez 1kW

      • snajpere 😀 … ty se vrať na základní školu, potřebuješ to jako sůl … nic ve zlým, ale u tebe člověk málokdy ví, co myslíš vážně a co s nadsázkou … pak většina vypadá jako totální blábol … můžeš mít i platinum iridium ++ kobalt, s rezervou 100Watt si při taktování ani neškrtneš …

      • Aby zdroj dostal certifikaciu gold platinum… musi zvladnuť nielen 100% dlhodobu zaťaž ale aj pri tom biť učinny, tichy a udržať predpisane parametre. Hodil by som tu hned odkaz s testovania platinum zdroja, len to je konkurenčny server, bespečnosne poistky na platinum zdroji vypli az po prekročeni 150% zaťaže. Je dosť velky rozdiel medzi eurocache 500W 400Kč a napriklad seasonic platinum 500W za 4000Kč
       keby som eurocache zaťažil na 100% do par minut mi hodi bieli dym a konec. platinum aj keby som zaťažil na 120% 24h 365 dnitak nič sa nestane vetrak bude hlučnejši ale to je tak všetko.
       Samozrejme že vyrobcovia odporučaju silnejšie zdroje, lebo netušia či si uživatel kupi eurocache za 400Kč alebo seasonic za 4000Kč

      • JJ, Seasonic Prime platinum mi taky napaji komp, na zdroji se fakt setrit nevyplati … do levnych potvor nejaky Be Quiet a do lepsich uz proste tak nejak platinum ma smysl, vyrobci je delaji vetsinou kvalitneji nez goldy … ale je treba jako u vseho si nejlepe projit recenze a mereni … co vidim, tak zdroj porad hodne lidi vidi jako prostor kde usetrit a neuvedomuji si, ze to neni to prave misto.

     • Jo, pošahaná doba. Pamatuji, když solidní výrobci vyráběli zdroje (nejen počítačové), které deklarovaný výkon dodaly bez zadýchání a ještě měly pořádnou rezervu. Dnes se musí na požadovaný příkon pořídit pomalu dvojnásobně výkonný zdroj, protože jinak by se vypařil za kouřových a ohňových efektů. Šizení ve výrobě a marketing „hodně W za málo peněz“… Někdy se občas ale něco povede – mám ještě doma v provozu Corsair CX430 z prvních sérií, japonský koďany, kvalitní řízení a stabilizace. 430W zdroj, ze kterého se dalo tahat i víc jak 500W bez toho, aby topil a řval jak kráva..

      • Tak ja si pamatuji dobu, kdy prisly na trh 20cm plastove PC repracky s napajecim kablikem prumeru „rezne nite“, ale „vykonem“ 240W. Kdo si to tehdy umel spocitat, tak se od srdce zasmal.

 1. Na vyborny herny vykon staci aj Ryzen 2600 za 130 eur a doska s B450 chipsetom ak usetrene peniaze miniem na lepsiu a drahsiu grafiku a trochu lepsie RAMky. Ten 9900KS moze mat aj 5GHz na vsetkych jadrach, ale bude stat 600 az 700 eur a bude vyzadovat drahu dosku s Z390 chipsetom. Bez grafiky bude o 400 az 500 eur drahsi. To sa oplati iba Intel ovciam.

  • Ale tak to mvladar přejme . Ať si to pořídi ostatně jsou to jeho peníze. kdby mu to měl někdo z nás platit tak bych se nedivil kdyby se ozval ale takhle.
   Nicméně čekám že se nám tu pak mvladar pochlubí fotkami, testy, a to včetně testů stabilty a natočí to, aby jak psal to nešlo ojebat. ( já záznam ze svého testu jak chtěl mám taky jen tedy na kameře) . Tak čekám, že to udělá taky.

      • mvladar 6.9.2019 at 10:20
       Miniboard o prikonu do 5W, s moznosti montaze na monitor, bez nutnosti aktivniho chlazeni, zvladajici video ve 4k@60Hz, tabulkovy procesor, browser. To cele za $55. Treba takto muze vypadat desktop snu.

      • RPi4 by by do snu ještě asi potřebovalo možnost mít víc než 4 GB RAM (jó kdyby to používalo SO-DIMM a ideálně ještě M.2 nebo sata rozhranií pro úložiště…)

      • J.O.: RPi4 zatím má zásadní problém s chlazením (minimem je fakt VELKÝ pasiv), ty 4 GB jsou na výkonové poměry a linux jako motor naprosto postačující. S rozhraním pro disky jinak naprostý souhlas.

       Z mého pohledu je po HW stránce daleko lépe vyřešen Odroid C2 (slot na eMMC, dobrý pasiv), ale tam zase kulhá SW podpora.

     • V mojom prípade to nemá zmysel, prechod z HEDT na desktop.
      Hlavne, že mittar mele čosi o volovine, no na priamy dotaz neodpovedá.
      Ďalší expert snajprik pláca čísla od kuka do buka a stejne tak sa bojí konfrontácie. Mlátit slamu na to by vás jeden užil…

   • To mi pripomina doby, kdy jsem taktil AthloXP a mel jsem o par MHz min, nez davali lepsi kousky..v te dobe, mi asi taky mozna prislo, ze jsem mohl koupit jinou vyrobni serii a dostat se o par Mhz vys :))
    Sny se dost rychle meni..

    • Jako pokud to dosahuje treba misto 4400 „jen“ 4375 tak to bych opravdu povazoval jeste za kosmetickou vadu. 4350 uz bych i resil. A min uz bych resil 100%. Opravdu hodne zalezi na desce. Vim jak bratranek vyhorel na levne X570. Prehrivala se deska i procesor. Komicky s levnou B450 Tomahawk mu to jede. Nicmene on ma AllCore na 4150. Mozna horsi kousek a nebo nastaveni v BIOSu. Uvidime az pojedu do Prahy tak se mu na to kouknu.

     • 4350 misto 4400 je 1,1%..prijde mi to pod „rozlisovaci schopnost“ neceho, co ovlivnuje vykon. Jako 4300 misto 4400 tam by mne to mozna zacalo vadit, ale spis jed z duvodu principu. Na tom se pak shodnu, ze by to tak byt nemelo. Jinak vykonove je to porad „debata o nicem“

      • tombotrolo :
       “ Hodně čipů končí o hodně níž, než je maximum, nejen o těch dejme tomu snesitelných 25–75 MHz. Za nejčetnějšími hodnotami je v grafech ještě „ocas“ výsledků, kterých sice třeba není tolik, ale jdou i hodně hluboko dolů (u R9 3900X můžete vidět relativně dost zastoupené hodnoty 4250 až 4450 MHz). “
       To je taky 1% ?

      • Jak se znám já bych to řešil 🙂 Jinak pokud někdo ztrácí 100 a víc MHz chtělo by to vědět víc o tom na čem to má postavené. Deska, BiOS přinejmenším. Protože použije li někdo nevhodnou desku se špatným napájením a narve na to 12 jádro, pak je jasné že bude mít potíže.

      • @Kochren,..to beru. Ja osobne bych se do 100mhz na to vybondul, protoze to za tu namahu za ten vykon nestoji :))
       Mozna, kdyz bych byl mladsi, tak bych tomu venoval cas.. stabilita je pro mne asi setjne jako pro tebe prvoradejsi.

       Osobne merit ST vykon by mne ani nenapadlo, protoze to nikde v praxi stejne nepoznam. Co mne zajima je akorat jak si to vede, kdyz to jede v zatezi treba pod Prime95, protoze vim, ze pokud to vydrzi tam, vydrzi to vsude.

      • tombotrolo, tvoja typická zbabelá reakcia, máš tam konkrétny dotaz a hodnoty, no zrazu sa nebavíš, priznať chybu na to treba chlapa….

      • mvladar 6.9.2019 at 14:35
       ”Hodně čipů končí o hodně níž, než je maximum, nejen o těch dejme tomu snesitelných 25–75 MHz.“
       A kolik těch nízkých výsledků tam zadali Intelí trollové jako jsi ty? Ty to víš? Ono vyplnit ten anonymní dotazník trvalo 20 sekund. 🙂

      • gogo1963 7.9.2019 at 13:23
       Jj taky jsem si jej pročítal. Konečně se tomu někdo víc věnoval. A uvidíme co nové BIOSy.

 2. „kde se i9-9900KS při hraní drželo na 5,0 GHz skutečně všemi osmi jádry“

  A dokonce 5GHz překonali. Co by rudí za taková čísla (lepší než slibovaná) dali. 🙂

  p.s.: Ale umřeli hrozně (Intel) , tolik let nevydat něco opravdu nového.

 3. Podle mne je 9900ks spis marketingove (fandovske) CPU. Rozdil vykonu oproti 9900k bude spis papirovy, podobne jako mezi 3700x a 3800x, ale s ne-papirovym priplatkem. Komu vyhovuje neco jako 9900k, tak spis tohle a usetrene penize vrazit do chlazeni. Kdo to ma na paradu, tak at si ho Intel klidne osoli dvojnasob 🙂

   • To beru, pro fandy, priznivce vysokych fps, a koho bavi OC, to bude zajimavy kousek. Ty opraveny chyby..je spis bonus. Ja se na to divam z pohledu vykon/cena/praxe a tam pokud Intel hodne neprekvapi, tak mi to prijde uz jen ciste marketingove CPU.

 4. Tak si říkám když se odpůrcům AMD hodil youruber der8auer, tak jestli ho i nadále budou oslavovat a opěvovat, když nyní vyplísnil Intel viz https://youtu.be/v1FfxHAuwiM

  A můžu jen zopakovat a i jsem to tu doložil, že mi ty procesory AMD 3xxx jedou a na max co mají. To někteří úmyslně přehlíží, protože se jim to nehodí… Tím nepopírám, že někteří nemůžou mít potíže. Ale ani jeden z nás neviděl ty počítače které se zůčastnili onoho průzkumu od der8auer. Třeba já se nezůčastnil. Neznal jsem ho.

  Nicméně nemám teď ani moc času se tu dohadovat… stavím další a další nové počítače, a to je myslím lepší zábava 🙂

   • by me zajimalo jak by dopadl Intel v testu ktery neni laboratorni, protoze zatim vidim jen testy Intelu na Windows, kde nic nebezi, maximalne ta hra a z toho se vyvozuji pak uplne nesmyslny zavery, kor kdyz neni zadna kontrola na cem to tem uzivatelum bezi a co jim vsechno hapruje do pozadi … protoze pouzivany pocitac a laboratorni testovaci pocitac jsou uplne jiny veci … testy co si dela Intel nebo jeho zadavaci firmy by taky vypadali uplne jinak, kdyby to udelal nejakej uzivatel … navic ty Ryzeny si kupovali taky lidi co uz stary, takze dve starsi platformy, Windows zapraseny od pouzivani … takovej test na Win po instalaci a na Win po dvou upgradech bude taky trosku jina kava … ale to je fuk, alespon bude Ryzenu dost, coz se bohuzel moc neprojevuje, protoze i pres agitky se prodavaji jako rohliky …

   • Hmm 90-95% … nějaký ofiko zdroj? der8auer nechal na vyplnění formulář jak dokládal Aznohh, ketrý mohl vyplnit opravdu kdokoli. A ještě i jen ti co ho sledují. Pro mě třeba to byl neznámý člověk.
    (já jsem vůbec klikař nějak se mi problémy míjejí 🙂 )
    Zatím vím jen o ofiko testech na Guru3D. Kde bylo ukázáno že dost záleží na desce.

    Jo hnízdo a co říkáš na to co teď řek na adresu Intelu? Pěkně tu firmu vyplísnil že? 🙂

    • Samozrejme zadny nema. Uz jen ty jeho prispevky ve kterych psal, ze „8auer nameril“, „prukazna mereni“, apod… kdyz by to nebyl troll, ktery to mysli vazne, tak by to byla celkem legrace ho i cist 🙂

     • Líbí se mi pokrytectví zdejších tlučhubů 🙂
      – Měli plnou hubu der8auer když se jim to hodilo 🙂 Ale najednou když jim sáhnul na Intel tak mlčí 🙂
      – první plná huba keců jak Ryzen 3000 nejede a najednou jede jede
      – ale našli si jiný hate a to spatný boost 🙂 Pomíjejí že Intel měl svého času podobné problémy 🙂
      Jako pozorovat to tu je fakt k popukání 🙂