Hlavní navigace

Intel uvádí Core i9-9900KS s 5GHz na všech jádrech a preview výkonu 10nm čipů Ice Lake

28. 5. 2019

Sdílet

Včera AMD odhalilo Ryzeny 3000 s jádry Zen 2, které jsou docela zajímavé mimo jiného i proto, že přinášejí novou architekturu a 7nm proces v době, kdy Intel už dlouho nový proces nebo jádro neuvedl. Ovšem Intel také nespí, a na CES by zřejmě také měl ukázat svou odpověď v podobě 10nm čipů Ice Lakearchitekturou Sunny Cove. Nicméně společnost s jednou reakcí přišla paradoxně ještě v neděli večer před odhalením Ryzenů 3000. Představila nový vysoce výkonný procesor Core i9-9900KS, který se asi stane novou špičkou CPU pro herní počítače, a také ochutnávku oněch 10nm čipů.

 

Intel Core i9-9900KS: nový král hráčů s 5GHz na všech jádrech

Core i9-9900KS na první pohled vypadá jako poměrně zmatečný produkt, vzhledem k tomu, že už je tu i9-9900K, i9-9900KF, nemluvě už o i9-9900X. Ovšem ve skutečnosti je to celkem jednoduše pochopitelný produkt. Core i9-9900K bere víceméně klasické Core i9-9900K a pouští mu do žil trochu (nebo možná i docela dost) steroidů. Zatímco Core i9-9900K má maximální turbo 5,0 GHz, ale je to jen pro maximálně dvě jádra a na všech osmi dostanete maximálně 4,7 GHz, u Core i9-9900KS tato variabilita odpadá. Ano, Core i9-9900KS má ve specifikacích „all-core“ boost 5,0 GHz, tedy tuto frekvenci může CPU nasadit pro všech osm jader (a 16 vláken) vytížených najednou.

Nejde nakonec o jedinou změnu, Intel také zvedl základní frekvenci z 3,6 GHz na 4,0 GHz. Je možné, že si to vynutí navýšení TDP z 95 W na nějakou vyšší hodnotu, ale to zatím společnost neprozradila. Jinak má procesor stále 16MB L3 cache, oficiální podporu pamětí DDR4 na 2666 MHz a pořád je také obsažená integrovaná grafika UHD 630.

Aby enormně vysoký turbo takt (pro všechna jádra) byl dosažitelný, používá Intel pro tyto procesory speciální výběrové čipy s nejlepšími vlastnostmi, ačkoliv jinak jde o stejný křemík jako pro i9-9900K. Rozvaděč tepla je u něj stále připájený a zřejmě by pro jeho provozování nemělo být třeba úplně exotické chlazení. Intel ukázal novinářům demo naživo, a tento procesor při něm byl nainstalovaný ve standardní (byť asi relativně dražší) desce se socketem LGA 1151 a chlazen AIO vodním chladičem.

Sestava s procesorem Intel Core i9 9900KS pro demo na Computexu AnandTech Sestava s procesorem Intel Core i9 9900KS pro demo na Computexu 2019 (Zdroj: AnandTech)

Toto CPU má být normálně na prodej v běžných obchodech a zřejmě by nemělo jít o žádnou omezenou sérii, byť ho společnost označuje jako speciální edici. Ve hrách by díky konzistentnímu běhu na 5,0 GHz asi mohlo jít o zatím vůbec nejvýkonnější procesor, i když rozdíl proti normálnímu i9-9900K možná nebude zas tak velký (zda ale dokáže 5,0 GHz udržet úplně vždy i třeba pod AVX2 zátěží, to teprve uvidíme).

Pokud ale hráči budou chtít špičku bez ohledu na peníze, i9-9900KS se asi stane jejich novou metou. Zatím nevíme, zda to nebude vyváženo nějakou „prémiovou“ cenou, částku zatím Intel nesdělil. Také ještě není známo, kdy se Core i9-9900KS začne prodávat, ale Intel to nejspíš sdělí během své regulérní keynote.

Aktualizováno: dnes během keynote Intel prozradil, že tyto procesory se začnou prodávat až ve čtvrtém kvartálu (tedy mezi říjnem a prosincem). TDP a cena upřesněné nebyly, takže tyto informace asi budou zveřejněny až s vydáním. Je zajímavé, že bude vydání takto pozdě, protože jsme měli za to, že touto dobou už by na trh spíš mohlo jít už nové Comet Lake-S. Pokud už by na trhu byla desetijádra, bylo by zvláštní dělat exkluzivní speciální edici ze starších osmijader místo z tohoto nového křemíku. Že by Comet Lake-S nevyšlo letos na podzim, ale až příští rok?

Vzorek 10nm procesoru Ice Lake U pro notebooky. Druhý čip v BGA pouzdru je integrovaný čipset

Ochutnávka Ice Lake a jeho ambiciózního GPU

Druhou částí onoho „teaseru“ (pokud bychom si půjčili termit od filmařů), je asi vůbec první oficiální představení výkonu 10nm procesorů Ice Lake, které Intel publikoval opět v neděli před oznámením Ryzenů 3000. Ovšem s tím háčkem, že nejde o benchmarky pro jádra CPU, ale pro integrovanou grafiku. Ta má novou architekturu Gen11 a pokud jste už zapomněli, také poměrně velkou „šířku“ (64 EU).

Tip: GPU Gen 11 procesorů Intel Ice Lake: architektura, nové funkce, výkon

Jak se jen věci změnily… v minulosti byste asi nečekali, že se Intel při poměřování pinů s procesory AMD zaměří na benchmarky integrované grafiky, nicméně se stalo. V tiskovce Intel oznamuje velké navýšení výkonu proti stávajícím GPU architektury Skylake (Gen9), proti kterým má poskytnout až 2,08× vyšší výkon ve hrách (zlepšení se různí od +42 % po +108 %). Jde o srovnání 15W notebookového procesoru Ice Lake-U a 14nm Intel Core ii7-8565U (Whiskey Lake-U).

Preview GPU a AI vykonu Intel Ice Lake TomsHardware 01 Preview GPU výkonu Intel Ice Lake proti grafice Gen9 procesorů Whiskey Lake-U (Zdroj: Tom's Hardware)

Grafiky Gen11 v noteboocích překonají Radeon Vega 10

Nicméně zajímavější je srovnání proti konkurenci – se zbrusu novým, ale stále ještě 12nm procesem (jenž je jen vyladěním 14nm procesu) vyráběným Ryzenem 7 3700U, uvedeným letos v lednu, a jeho grafikou Radeon Vega 10. V tomto případě ovšem jde o srovnání obou procesorů při nastavení na 25W TDP či typickou spotřebu.

Preview GPU a AI vykonu Intel Ice Lake TomsHardware 02 Preview GPU výkonu Intel Ice Lake proti Radeonu Vega 10 v Ryzenu 7 3700U (Zdroj: Tom's Hardware)

Intel si proti integrovanému Radeonu ve svých oficiálních benchmarcích dokázal připsat vítězství, přičemž ve dvou případech sice dosahuje jen 94 a 98 % výkonu AMD, ale ve zbývajících sedmi testech poskytuje 103 až 116 % jeho herního výkonu a v průměru tedy celkem konzistentně vede. Jde ve všech případech o testy v rozlišení 1920 × 1080 bodů a nastaveních detailů Low nebo Medium.

Jak se toto Intelu povedlo? Jednak je zde faktor 10nm procesu proti 12nm výrobě Ryzenů. 10nm proces by měl Gen11 dodávat lepší energetickou efektivitu, která u mobilního GPU dovoluje vyvinout lepší absolutní výkon, protože strop spotřeby je poměrně drastickým omezením pro rozlet výpočetních jednotek. Druhý faktor ale bude asi také hodně důležitý. Ryzen 7 3700U měl v testu dvoukanálové paměti DDR4 na 2400 MHz (víc mobilní verze oficiálně nepodporuje), ale Ice Lake LPDDR4X-3733. Jeho pokročilejší paměťový řadič mu tedy dává velkou výhodu, propustnost by mohla být až o 50 % lepší. A na propustnosti výkon integrovaných grafik velmi záleží. AMD se tu vymstilo, že APU Picasso LPDDR4 nebo LPDDR4X nepodporuje.

Trumf: Variable rate shading

Aby to bylo zajímavější, grafika Gen11 bude mít také v záloze podporu pro funkci Variable rate shading, která by jí mohla přihrát další výkon navíc ve hrách, které tyto optimalizace budou používat. Podle Intelu tato technika dokáže zlepšit výkon až o 40 %, pokud se otestuje v benchmarku 3DMark VRS Feature Test, který specificky testuje právě schopnost Variable Rate Shadingu. Pozor tedy, jde o mikrobenchmark a reálný výkonnostní přínos ve hrách by byl o dost menší (v Civilization 6 to prý má být až 20 %).

Preview GPU a AI vykonu Intel Ice Lake TomsHardware 03 Preview GPU a AI výkonu Intel Ice Lake: Variable Rate Shading (Zdroj: Tom's Hardware)

Každý takový výkonnostní bonus se však počítá a proti Ryzenům 3000 s architekturou Vega bude tato novinka čipům Ice Lake pomáhat. Na straně Radeonů by ale zase mohly být lepší ovladače. Tady bude každopádně nutné si počkat na reálné nezávislé testy.

Nejrychlejší AI PC

Intel kromě toho výkonnostní primát ukázal ještě na jedné oblasti, tentokrát se ale bavíme o testu běžícím na jádrech CPU: AI výpočtech pro různé operace strojového učení a inference v noteboocích. V těch mají mít Ice Lake (ale i Whiskey Lake) o dost vyšší výkon a Intel proto uvádí, že počítače s těmito CPU budou "nejrychlejší AI PC". U Whiskey Lake to bude díky dvojnásobnému výkonu instrukcí AVX2 (což u AMD dožene až jádro Zen 2, které mobilní Ryzeny 3000 ještě nemají). Jádro Ice Lake má mít AI výkon ještě vyšší díky použití speciálních instrukcí DL Boost (které měly premiéru v serverovém Cascade Lake) a možná také AVX-512. Proti Ryzenu 7 3700U v některých případech má být výkon až 7,56× lepší (benchmark ResNet-50 s 8bitovými hodnotami).

Preview GPU a AI vykonu Intel Ice Lake TomsHardware 06 AI výkon CPU jader Intel Ice Lake (Zdroj: Tom's Hardware)

Je samozřejmě otázka, jak velkou důležitost těmto úlohám připisovat, ale má se za to, že inference (tedy aplikování už natrénované neuronové sítě na nějaký problém) by se v PC softwaru mohla v budoucnu hodně rozšířit. Například pro třídění fotek podle obsahu, rozpoznávání tváří a podobné věci. V embedded verzí těchto procesorů se pak také asi bude často uplatňovat. Na druhou stranu je otázka, či se pro tyto potřeby nebude spíše preferovat integrované GPU.

MMF24

Tip: Uniklé parametry procesorů Intel Ice Lake-U pro notebooky

Také o Ice Lake se pravděpodobně dozvíme víc velmi brzy, až Intel přednese svou keynote na Computexu. Pravděpodobně tedy už za chvíli nezůstane jen u těchto střípků týkajících se integrované grafiky a AI. Ice Lake díky nové architektuře jádra Intel (po čtyřech letech) bude rozhodně jedna z nejzajímavějších věcí letošního roku, a to, že konečně přináší nový 10nm proces, to už může jenom utvrdit.

Galerie: Preview výkonu GPU a AI operací na procesorech Intel Ice Lake

Byl pro vás článek přínosný?